سرخط خبرها
خانه / خودیاری / تصمیم‌ گیری / چگونه منطقی‌تر تصمیم بگیریم؟ (۵ نکته ساده برای تصمیم‌گیری منطقی)

چگونه منطقی‌تر تصمیم بگیریم؟ (۵ نکته ساده برای تصمیم‌گیری منطقی)

تصور کنید که جهان چگونه خواهد بود، اگر تصمیم‌گیری‌های ما کمی منطقی‌تر انجام شود.
نتایج مطالعات انجام شده حاکی از وجود مواردی است که می‌تواند به تصمیم‌گیری مبتنی بر منطق و کمتر وابسته به احساسات، کمک کند. در اینجا به چند مطلب اشاره می‌کنیم:

۱. دیدگاه‌های دیگر را در نظر بگیرید.

نخستین چیزی که می‌توانید انجام دهید تا تصمیمات منطقی‌تر داشته باشید، حذف خودتان از موقعیت و فکر کردن درباره‌ی آن به عنوان یک فرد بی‌طرف، است.
یک مطالعه جدید در مجله علوم روانشناسی نشان می دهد که وقتی شما یک درگیری بین دو نفر را از منظر شخص اول نگاه کنید، به احتمال کمتری به استدلال عاقلانه دست می‌یابید، نسبت به زمانی که مشکل را ازدیدگاه شخص ثالث ببینید. استدلال عاقلانه شامل استراتژی‌هایی است مانند: نگاه کردن به موضوع از دید دیگران و فکر کردن درباره‌ی راه‌حل‌های مختلفی که یک مسئله می‌تواند داشته باشد.

۲. به زمان حال فکر کنید و ناکامی‌هایتان را کنار بگذارید.

فکر کردن به انرژی و زمانی که برای یک کاری که به شکست منجر شده، صرف کرده‌ایم (به اصطلاح غرق هزینه شدن) بسیار ناراحت کننده است. تمرینات مدیتیشن که شامل تمرکز آگاهی بر زمان حال است، می‌تواند به شما در کنار گذاشتن ناکامی‌ها کمک کند.
مدیتیشن تمرکز بر گذشته و آینده را کاهش می‌دهد که این تغییر روانی با کاهش احساسات منفی همراه خواهد بود.

۳. هوش هیجانی خود را تقویت کنید.

بر اساس یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ از سوی محققان دانشگاه تورنتو، هوش هیجانی بالا – توانایی شناسایی و مدیریت احساسات خود و دیگران – می‌تواند موجب تصمیمات منطقی‌تر و به دور از احساس شود.

۴. به محیط خود توجه کنید.

بر اساس یک سری از تحقیقات، به نظر می‌رسد شرایط محیطی مانند میزان روشنایی محیط، موجب تغییر احساسات فرد-مثبت و منفی- می‌شود که این به معنای تاثیرگذاری بر تصمیمات فرد نیز خواهد بود.

۵. از تصمیم‌گیری آنی خودداری کنید.

برای تصمیم‌گیری راجع به یک مسئله، عجله نکنید. تحقیقات می‌دهند “تعویق در روزند تصمیم‌گیری حتی به اندازه ۵۰ تا ۱۰۰ میلی ثانیه، باعث می‌شود مغز اطلاعات بیشتری راجع به موضوع کسب کند که این به معنای کاهش احتمال خطا در تصمیم‌گیری خواهد بود.”

منبع: huffingtonpost

درباره ی میثم خانجانیان

همچنین ببینید

پنج راهکار برای داشتن خواب مناسب [ویدیو]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *