سرخط خبرها
خانه / خودیاری / پنج تکنیک برای مدیریت استرس

پنج تکنیک برای مدیریت استرس

استرس زمانی اتفاق می‌افتد که تقاضای محیط – مانند کار، دانشگاه یا روابط – بیش از توانایی شما برای مقابله با آن است. بعضی از استرس‌ها ممکن است در زمان‌های گوناگون سودمند باشد که باعث می‌شود که افراد در شرایطی چون امتحانات بیشتر تلاش کنند. با این حال، مقدار شدید استرس می تواند عواقب بدی برای سلامتی، سیستم ایمنی، قلب و عروق و سیستم عصبی مرکزی داشته باشد. همچنین می‌تواند مشکلات شدید عاطفی ایجاد کند.

استرس مزمن بدون درمان ممکن است منجر به ایجاد شرایط مضر برای سلامتی از جمله اضطراب، بی خوابی، درد عضلانی، فشار خون بالا و سیستم ایمنی ضعیف شود. تحقیقات نشان می‌دهد که استرس می‌تواند به بروز اختلالات عمده مانند بیماری‌های قلبی، افسردگی و چاقی منجر شود.

اما با پیدا کردن راه‌های مثبت و سالم برای مدیریت استرس، می‌توان در صورت بروز آن، بسیاری از این پیامدهای منفی بهداشتی را می‌توان کاهش داد. افراد با یکدیگر متفاوت هستند؛ بنابراین راه‌هایی که برای کنترل استرس خود انتخاب می‌کنند نیز با هم فرق دارد. بعضی از مردم ترجیح می دهند سرگرمی‌هایی مانند باغبانی یا گوش کردن به موسیقی را انتخاب کنند. در حالی که عده‌ای به فعالیت‌های انفرادی مانند مدیتیشن، یوگا و پیاده‌روی می‌پردازند.

در اینجا پنج تکنیک به شما ارائه می‌شود که پژوهش‌های روانشناختی تاثیر آن‌ها را در کاهش استرس کوتاه و بلند مدت تایید کرده‌اند.

۱. وقفه ایجاد کنید.

وقتی برای مدت طولانی در یک شرایط استرس‌زا قرار می‌گیرید مثل کارکردن بر یک پروژه‌ی سخت در شرکت، این به شما آسیب می‌زند. سعی کنید وقفه‌های کوتاه (در حدود بیست دقیقه) در حین کار سخت یا هر شرایط استرس‌زای دیگر، برای مراقبت از سلامتی شما مفید خواهد بود.

۲. ورزش کنید.

ورزش ذهنی و جسمی به یک اندازه مفید و ضروری هستند. ما در مورد مزایای طولانی مدت یک برنامه منظم ورزش کردن صحبت می‌کنیم. اما حتی یک پیاده روی ۲۰ دقیقه‌ای، شنا کردن و یا رقص در اواسط زمان استرس‌زا، می‌تواند یک اثر فوری داشته باشد که تا چندین ساعت به شما آرامش ببخشد.

۳. لبخند زدن و خندیدن

مغز ما با احساسات و حالت چهره ما در ارتباط است. هنگامی که افراد تحت تأثیر قرار می‌گیرند، اغلب فشار زیادی را در چهره آن‌ها نمایان است. بنابراین خندیدن و لبخند زدن می‌تواند به کاهش برخی از این تنش‌ها و بهبود وضعیت کمک کند.

۴. حمایت اجتماعی دریافت کنید.

با یک دوست تماس بگیرید یا یک پیام ارسال کنید. هنگامی که نگرانی‌ها یا احساساتتان را با شخص دیگری به اشتراک می‌گذارید، به بدن در کاهش استرس کمک می‌شود. اما مهم این است که فردی که با آن صحبت می‌کنید کسی باشد که به آن اعتماد دارید و احساس می کنید می‌تواند شما را درک کند و به شما آرامش ببخشد. برای مثال، اگر دلیل استرس شما خانواده است، پس اشتراک گذاشتن مشکلات با اعضای خانواده، نمی‌تواند به شما کمک کند.

۵. تمرینات مدیتیشن (مراقبه)

تمرینات مدیتیشن، به ذهن و بدن برای کسب آرامش و تمرکز کمک می‌کنند. ذهنیت مثبت می‌تواند به مردم کمک کند تا دیدگاه‌های جدید را ببینند، بخشش و خیر خواهی برای خود و دیگران را توسعه دهند. هنگامی که برای رسیدن به ذهنیت مثبت تمرین می‌کنیم، می‌توانیم احساساتی را که ممکن است موجب استرس جسمی بدن شده باشند، آزاد کنیم. تحقیقات نشان می‌دهد که مانند ورزش، تمرین منظم تمرکز و ذهنیت، می‌تواند اثرات فوری در کاهش استرس داشته باشد.

منبع: apa

درباره ی میثم خانجانیان

همچنین ببینید

پنج راهکار برای داشتن خواب مناسب [ویدیو]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *