سرخط خبرها
خانه / موفقیت / سه مرحله ساده برای برنامه‌ریزی

سه مرحله ساده برای برنامه‌ریزی

برنامه توسعه شخصی ۳ مرحله ای

اگر نمی‌دانید برنامه‌ریزی را از کجا شروع کنید، این مراحل ساده می‌تواند به شما کمک کند:

۱. یک لیست از اقداماتی که برای اهدافتان باید انجام دهید، تهیه کنید.

برای قدم گذاشتن در مسیر پیشرفت، تنها خودتان هستید که می‌توانید به خود کمک کنید. برای شروع به یک لیست از کارهایی که برای رسیدن به اهداف خود باید انجام دهید، نیاز دارید. برای این کار می‌توانید از لیست زیر استفاده کنید:
شغل
امور مالی
روابط
خانه
سلامتی
یادگیری
عاطفی
مذهبی
شخصیت
مشارکت
سرگرمی

سعی کنید حداقل یک اقدام برای همه‌ی خواسته‌هایتان داشته باشید؛ اما اگر چیزی به ذهنتان نمی‌رسد، نگران نباشید. شما همیشه می‌توانید به عقب برگردید و بعدا چیزهای جدیدی به لیست خود اضافه کنید. هنگامی که لیست شما به اندازه کافی خوب شد، شما می‌توانید همه اقدامات را از ساده‌ترین به سخت‌ترین مرتب کنید.

۲. انگیزه بالا در خود ایجاد کنید.

برای ایجاد تغییرات نیازمند داشتن قدرتی هستید که از انگیزه‌ی شما نشات می‌گیرد. به همین دلیل است که افزایش انگیزه قدم بعدی شما خواهد بود:

الف. برای خود یک چشم انداز و ماموریت تعیین کنید و آن را بنویسید.

برای آینده‌ی خود یک چشم انداز تهیه کنید؛ می‌خواهید به کجا برسید و کجا باشید. این به عنوان یک منبع قدرت و انگیزه عمل می‌کند. برای زندگی خود یک ماموریت مهم تعریف کنید؛ کار مهم شما چیست؟ هدف شما از زندگی چیست؟ این ماموریت به زندگیتان معنا می‌بخشد.

ب. اهداف خود را تنظیم کنید.

اهداف خود را تعیین کنید و کارهایی که برای هر کدام باید انجام دهید بنویسید. سپس اقدامات خود را به قسمت‌های کوچک تقسیم کنید و برای آن‌ها یک مهلت خاص تعیین کنید. برای مثال: “تا انتهای ماه باید خود را برای امتحانات آماده کنم.” {.م}

ج. نقشه‌ی هفتگی داشته باشید.

اقداماتی که می‌بایست در راستای دستیابی به اهدافتان انجام دهید را در قالب یک برنامه هفتگی قرار دهید تا بتوانید آن‌ها را مدیریت کند.

۳. اقدامات را انجام دهید.

درست در این مرحله، بسیاری از مردم شکست خواهند خورد. اینکه بعد از برنامه‌ریزی دست به کار شویم و به آن عمل کنیم، ظاهرا کار سختی به نظر نمی‌رسد. اما اکثر افراد بعد از تهیه‌ی برنامه‌ی خود، آن را ساده می‌گیرند یا آن را به تعویق می‌اندازند. این همان دلیلی است که اکثر مردم در آن شکست می‌خورند.

تعویق انداختن کارها بعد از برنامه‌ریزی هیچ توجیه قابل قبولی ندارد. اگر شما آن را به پایان این مقاله رسانده اید، بدان معنی است که شما به پیشرفت و رشد شخصی خود علاقه‌مند هستید. خودتان را با این جمله که “بعدا به برنامه‌ام برمی‌گردم” فریب ندهید. شما این را نمی‌خواهید. شما باید کاری را انجام دهید تا زمانی که قدرت برای انجام کار دارید.

شما مجبور نیستید که تمام کارها را همزمان انجام دهید. در واقع نباید این کار را انجام دهید! یک بخشی از اقدامات برنامه‌ریزی شده خود را انتخاب کنید و آن را انجام دید. مهم نیست چقدر زمان می‌برد، آن را انجام دهبد و سپس سراغ قدم بعدی بروید.

 

منبع: Selfication

درباره ی میثم خانجانیان

همچنین ببینید

پنج اصل برای مدیریت و رهبری موفق [ویدیو]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *