سرخط خبرها
خانه / روانشناسی مثبت / امیدواری / هفت نکته برای افزایش حس امیدواری در زندگی

هفت نکته برای افزایش حس امیدواری در زندگی

۱. نقاط قوت خود را متذکر شوید.

بعضی از مردم ممکن است امید زیادی نداشته باشند، زیرا احساس می‌کنند که در هیچ چیزی خوب نیستند. اگر این نوع ناامیدی را احساس کرده‌اید، سعی کنید لیستی از تمامی نقاط قوت و دستاوردهای خود را تهیه کنید. هر روز به آن لیست نگاه کنید و برای این ویژگی‌های مثبت به خودتان تبریک بگویید.

۲. ارتباط موثر برقرار نمایید.

تا آنجا که ممکن است، خود را با افراد حامی و توانمند احاطه کنید. تلاش کنید که با افرادی که به شما کمک می‌کنند احساس خوبی داشته باشید و شما را تشویق می‌کنند که بهترین باشید، ارتباط برقرا کنید. داشتن یک شبکه پشتیبانی از دوستان به شما کمک خواهد کرد تا منافع و اهداف خود را بیشتر کنید. پیدا کردن امید در یک جمع قوی و حامی، خیلی راحت‌تر از یک جمع ناامید و منفی است.

۳. در فعالیت های لذت بخش شرکت کنید.

انجام کاری که از آن لذت می برید نیز می تواند به شما کمک کند تا احساس امیدواری خود را گسترش دهید. با درگیر شدن در فعالیت‌های لذت بخش احساس بهتری خواهید داشت. اگر مطمئن نیستید چه کارهایی به شما شادی بیشتری می‌دهد، سعی کنید چیزهای جدیدی را تجربه کنید تا آن‌ها را بیابید. یک ورزش جدید را امتحان کنید، مهارت جدیدی یاد بگیرید یا برای خود یک سرگرمی جدید بسازید.

۴. خودتان را در موقعیت‌های متنوع قرار دهید.

اگر همیشه در محدوده آسایش خود قرار بگیرید، این ممکن است موجب احساس خستگی و افسردگی شما شود. با این حال، قرار دادن خودتان در موقعیت هایی که چالش جدیدی برایتان بوجود بیاورد، ممکن است به شما کمک کند تا ناامیدی و سایر احساسات منفی را تغییر دهید. خارج شدن از منطقه امن برای تغییر الگوهای تفکر، یادگیری و امید بیشتر ضروری است.

۵. افکار و احساسات خود را بنویسید.

“نوشتن” می تواند به شما کمک کند تا متوجه شوید که چرا احساس ناامیدی می کنید؛ همچنین یک راه عالی برای از بین بردن استرس است. برای شروع یک مکان راحت را انتخاب کنید و برنامه‌ریزی کنید تا ۲۰ دقیقه در روز را به نوشتن اختصاص دهید. در مورد اینکه چگونه احساس می‌کنید، چه فکر می‌کنید یا چه چیزی می‌خواهید، بنویسید. بدین ترتیب می‌توانید از دفتر خود برای ثبت پیشرفت به سوی اهدافتان استفاده کنید.

۶. دفتر قدردانی داشته باشید.

هر شب، سه چیز که از آن‌ها سپاسگزارید را پیدا کنید و بنویسید. انجام این کار به طور مداوم، به شما کمک می‌کند تا یک چشم انداز امیدوار کننده‌تر از زندگی داشته باشید. همچنین می‌تواند به شما در بهبود خواب بهتر کمک کند و از سلامت بهتر برخوردار شوید.

۷. مراقب سلامتی خودتان باشید.

غذای سالم بخورید، ورزش کنید و استراحت مناسب کافی داشته باشید. انجام این کارها به شما کمک می‌کند تا احساس امید را ایجاد کنید با مراقبت خوب از سلامتی خود، مبادلات شیمیای بدن شما، احساسات مطلوب‌تری برایتان رقم می‌زند.
اطمینان حاصل کنید که وقت کافی برای پاسخگویی به نیازهای اولیه خود مثل غذا، خواب و آرامش اختصاص می‌دهید. به طور منظم ورزش کنید. روزی ۳۰ دقیقه تمرینات بدنی داشته باشید. یک رژیم غذایی متعادل از غذاهای سالم مانند میوه، سبزیجات و پروتئین به اندازه کافی داشته باشید. ۷ تا ۹ ساعت خواب شبانه داشته باشید و روزانه ۸ لیوان آب بنوشید.

 

منبع: wikihow

درباره ی میثم خانجانیان

همچنین ببینید

زندگی در زمان حال

اصل زندگی در زمان حال

کم و بیش همه ما می‌شنویم که از عوامل داشتن یک زندگی خوب، زندگی کردن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *