سرخط خبرها
خانه / روانشناسی مثبت / هفت نکته برای رسیدن به تفکر مثبت

هفت نکته برای رسیدن به تفکر مثبت

مثبت‌اندیشی یک اصطلاح معروف است و گاهی هم ممکن است به یک کلیشه تکراری تبدیل شود. مطالعات متعدد علمی ثابت کرده که این نوع تفکر، اثرات ذهنی و فیزیکی متعددی بر ما خواهد داشت.
تفکر مثبت اعتماد به نفس را افزایش می‌دهد، خلق و خوی را بهبود می‌بخشد و احتمال ایجاد شرایطی مانند فشار خون بالا , افسردگی و ساید موارد مرتبط با استرس را می‌کاهد.

معنی واقعی تفکر مثبت چیست؟

می‌توانیم تفکر مثبت را در تصورات مثبت، گفتگوهای درونی مثبت و در کل خوش‌بینی تعریف کنیم؛ اما تمام ماجرا این نیست!
برای اینکه در تفکرات خود موثر واقع شوید و آن‌ها را به تفکرات مثبت تبدیل کنید، به نکات خاصی نیاز دارید تا این فرآیند را تکمیل کنید.

١. روزتان را با دید مثبت شروع کنید.

چگونه روزتان را شروع می‌کنید؟ تا به حال دیر و وحشت زده از خواب پریده‌اید؟
شاید به این دلیل باشد که حس می‌کنید قرار نیست در طول روز اتفاقات خوبی برای شما رخ دهد.
به جای اینکه اجازه ندهید این احساسات بر شما مسلط شوند، روز خود را با نگرش مثبت شروع کنید. با خودتان در آینه صحبت کنید؛ حتی اگر شما را احمق جلوه می‌دهد! با جمله‌هایی مثل «من عالی هستم» یا «امروز روز خوبی خواهد بود» آغاز کنید. تاثیر آن را در روزتان مشاهده خواهید کرد.

٢. بر اتفاقات خوب تمرکز کنید؛ حتی اگر کوچک باشند.

تقریباً همه در طول روز با موانعی مواجه می‌شوند. روزی به نام روز عالی و بی نقص برای هیچکس وجود ندارد.
هنگامی که با این چالش‌ها در روز دست و پنجه نرم می‌کنید، بر صلاح و حکمت آن رخداد تمرکز کنید؛ حتی اگر جزئی و نه چندان مهم باشند.
به عنوان مثال اگر در ترافیک گیر افتاده‌اید، به این فکر کنید که وقت بیشتری برای گوش دادن به اهنگ مورد علاقتان دارید. اگر فروشگاهی که به آن مراجعه کرده‌اید مواد غذایی که مورد نیاز شما را ندارد، به این که می‌توانید چیزی جدید را تجربه کنید، بیاندیشید.

٣. در شرایط بد سعی کنید چیزی برای خندیدن و شوخی پیدا کنید.

این اجازه را به خودتان بدهید که در تاریک‌ترین و بدترین شرایط هم حس شوخ‌طبعی را تجربه کنید. چون احتمالاً این شرایط با داستان طنز و ماندگار می‌تواند به خاطرات خوبی برای شما تبدیل شوند.

۴. از شکست‌ها درس بگیرید.

شما کامل نیستید و به طور دائم در حال اشتباه و شکست در زمینه‌های مختلف هستید. به جای تمرکز به روی اینکه چگونه شکست خورده‌اید، به این فکر کنید که بعداً در شرایط یکسان چگونه قرار است رفتار کنید.

۵. گفتگوی درونی منفی را به مثبت تغییر بدهید.

گفتگوی منفی با خود می‌تواند خسته‌کننده باشد و اغلب عواقب آن را متوجه نمی‌شوید.
اگر فقط به اینکه من در این کار استعداد ندارم و بد عمل می‌کنم فکر کنید، در نتیجه برای آن تلاشی نخواهید کرد.
این افکار به احساسات درونی منجر شده و باعث می‌شود که تصورتان نسبت به خودتان از بین برود. وقتی در این شرایط قرار می‌گیرید چند لحظه صبر کنید و جلوی تفکرات منفی مثل سرزنش کردن خود را بگیرید و مثبت باشید.
برای مثال به جای اینکه خود را ناتوان و بی‌لیاقت بنامید، می‌توانید‌ بگویید: «من در این کار خوب عمل نمی‌کنم، ولی اگر تمرین داشته باشم، بهتر خواهم شد.»

۶. بر زمان حال تمرکز کنید.

توجه داشته باشید که دقیقاً دربارۀ زمان حال صحبت می‌کنیم! نه امروز و نه این ساعت، دقیقا همین لحظه!

۷. مربی٬ همکار و دوستان مثبت پیدا کنید.

وقتی خود را با افراد مثبت محصور کنید، می‌توانید پیش بینی‌ها، بازخوردها و دیدگاه‌های مثبت را از آن‌ها دریافت کنید. این کلمات مثبت در خطوط فکری ما تاثیر می‌گذارند. پیدا کردن چنین افرادی که زندگی شما را تغییر دهند، مشکل است. اما قبل از اینکه شروع به جستجو کنید، باید افکار منفی خود را کنار بگذارید. خودتان نیز باید بر دیگران تاثیر مثبت بگذارید، تا دیگران نیز تاثیرات مثبت را به شما برگردانند.

منبع: Success

درباره ی نسرین احمدی

همچنین ببینید

زندگی در زمان حال

اصل زندگی در زمان حال

کم و بیش همه ما می‌شنویم که از عوامل داشتن یک زندگی خوب، زندگی کردن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *