سرخط خبرها
خانه / موفقیت / مسئولیت پذیری / ۱۲ دستورالعمل برای مسئولیت پذیر شدن (قسمت دوم)
مسولیت پذیر ی

۱۲ دستورالعمل برای مسئولیت پذیر شدن (قسمت دوم)

شناخته شدن به عنوان یک فرد مسئولیت پذیر ، نیاز به تلاش زیادی دارد. اگر یک معلم یا یک مدیر، مردد است که وظیفه‌ای را به شما بسپارد، به دنبال دلیل اصلی آن بگردید. آیا قبلا کاری به شما واگذار شده و از پس آن برنیامده‌اید؟ فرقی نمی‌کند که وظیفه‌ی فعلی شما چقدر خسته‌کننده، گنگ یا حتی احمقانه است، یکی از ویژگی‌های افراد بی‌مسئولیت این است که با خود می‌گویند: «وظیفه‌ی بعدی را که جدی‌تر و مهم‌تر است به درستی انجام می‌دهم» در حالی که از زیر بار وظیفه‌ی فعلی خود شانه خالی می‌کنند.

۷ – مسئولیت‌های خود را مدیریت کنید.

برای یادآوری مسئولیت‌ها و وظایف‌تان به دیگران اعتماد نکنید و خودتان وظایف محول شده را مدیریت و برای اجرای آنها برنامه‌ریزی کنید. مراقب باشید و کنترل زندگی را به دست بگیرید.

۸ – وظایف‌تان را اولویت‌بندی کنید.

یکی از ویژگی‌های افراد مسئولیت پذیر این است که توانایی انجام وظایف مختلف را دارند. همه‌ی ما مسئولیت‌های متعددی در زندگی بر عهده داریم. نگهداری از فرزند، سر زدن به پدر و مادر، وظایف شغلی، پرداخت اقساط و هزاران مسئولیت و وظیفه‌ی دیگر که گاهی مجبور می‌شویم چند تای آنها را با هم انجام بدهیم. البته انجام دادن چند کار به طور هم‌زمان همیشه هم ممکن نیست بنابراین باید یاد بگیرید که وظایف خود را اولویت‌بندی کنید و به مرور آنها را با توجه به اولویت و اهمیتی که دارند انجام دهید. به این ترتیب، بهره‌وری شما افزایش می‌یابد و مجبور نمی‌شوید برخی از مسئولیت‌ها را فدای وظایف دیگر کنید.

۹ – قابل اعتماد باشید.

اگر چیزی از کسی قرض می‌گیرید، امانت‌دار باشید و از آن به خوبی نگهداری کنید. اگر یکی از همکاران‌تان رازی را برای شما بازگو می‌کند، آن را پیش خود نگه دارید. این رفتارها به دیگران ثابت می‌کند که شما قابل اعتماد هستید و در شرایط سخت‌تر و مسائل مهم‌تر می‌توان روی شما حساب کرد. علاوه بر این باید یاد بگیرید که در شرایط سخت‌تر چه رفتاری نشان دهید. هنگامی که یکی از نزدیکان، دوستان یا اعضای خانواده خبر بدی دریافت می‌کند و با مشکلی مواجه شده است، کنار آنها باشید و از آنها حمایت کنید. علاوه بر این، برای اینکه مسئولیت پذیر باشید، باید یاد بگیرید که در هنگام مواجهه با مشکلات، آرامش خود را حفظ کنید.

۱۰ – عاقلانه تصمیم بگیرید.

سعی کنید در تصمیماتی که می‌گیرید، قضاوت صحیحی داشته باشید . عاقلانه فکر کنید تا اعتماد دیگران را جلب کنید. برای اینکه تصمیم‌گیری درستی داشته باشید، مهارت‌های استدلال را بیاموزید و مانند یک متفکر انتقادی فکر کنید.

۱۱ – کارها را به تعویق نیندازید.

اگر باید کاری انجام بدهید، پس در اولین فرصت انجامش دهید. یک فرد مسئولیت پذیر، به مهلت‌ها و ضرب‌الاجل‌ها اهمیت می‌دهد و کارها را به موقع به انجام می‌رساند. انجام دادن وظایف در زمان تعیین شده، نشان می‌دهد که شما مهارت مدیریت زمان و اداره‌ی وظایف زندگی خود را دارید و نسبت به انجام آنها متعهد هستید. البته دست‌یابی به این سطح از انضباط فردی، کار ساده‌ای نیست. با استفاده از چند راهکار ساده می‌توانید مدیریت زمان را یاد بگیرید و به مرور عادت بدِ به تعویق انداختن وظایف را ترک کنید.

مثلا در ابتدای روز فهرستی از کارهایی که باید انجام دهید، تهیه کنید و زمانی که همه‌ی وظایف را به انجام رساندید، به خودتان پاداش بدهید. اگر می‌خواهید فرد مسئولیت پذیری باشید، باید با سختی‌های زندگی روبه‌رو شوید و فقط به فکر تفریح و سرگرمی نباشید. مهارت‌های مدیریت زمان را یاد بگیرید و با به کار بستن آنها، بهره‌وری و مسئولیت پذیری خود را بالا ببرید.

۱۲ – ثابت کنید که از پس وظایف خود بر می‌آیید.

برای جلب اعتماد دیگران باید وقت بگذارید. بنابراین از همین حالا در محیط کار، در مدرسه، در تیم ورزشی و هر جایی که هستید و وظیفه‌ای به عهده دارید، آنها را به درستی انجام دهید و توانایی خود در مسئولیت پذیری را ثابت کنید. به مرور زمان فرصت‌های بیشتر و بزرگ‌تری برای اثبات این ویژگی پیش خواهد آمد.

همه‌ی این نکات را همواره مد نظر داشته باشید و در شرایط مختلف به کار ببندید. یاد بگیرید که چطور مسئولیت پذیر باشید و کنترل زندگی را به دست بگیرید تا در آینده به جایگاه بهتری برسید.

منبع : udemy

درباره ی نسرین احمدی

همچنین ببینید

چهار توصیه برای مدیریت بهتر زمان [ویدیو]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *