سرخط خبرها
خانه / خودیاری / تمرکز / مهم‌ترین قانون تمرکز

مهم‌ترین قانون تمرکز

شاید شما هم جز بخش عمده‌ای از انسان‌ها باشید که از کمبود تمرکز و حواس‌پرتی رنج می‌برید. اما بد نیست بدانید که حواس‌پرتی یک امر طبیعی است!

برخی از تحقیقات در دو دهۀ گذشته حقایق بسیار عجیبی را در مورد ذهن انسان بیان می‌کنند. برای مثال این که در طول روز چهار هزار فکر به ذهن ما خطور می‌کند. این یعنی به طور میانگین در هر دقیقه، ۲ الی ۳ فکر جدید! با این حساب پرت شده حواسمان، آنچنان هم غیر عادی به نظر نمی‌رسد.

خبر امیدوار کننده این است که می‌توان با به کارگیری تمرکز صحیح، میزان این افکار مزاحم را به طور چشمگیری کاهش داد. اما قبل از آن باید با محدودیت‌های تمرکز انسان آشنا شویم و انتظارات غیر واقعی را کنار بگذاریم.

تمرکز همزمان بروی چند کار غیر ممکن است!

وضعیت جهان در نیم قرن گذشته طوری شده که بسیاری از ما با کمبود زمان مواجه هستیم؛ یا حداقل فکر می‌کنیم که وقت کافی نداریم! این امر ما را به انجام چند کار با هم ترغیب می‌کند. اما یک سوال: «آیا این کار ممکن است؟»

شما می‌توانید چند کار ساده را به طور همزمان با هم انجام دهید. برای مثال حین صرف شام، سریال مورد علاقۀ خود را تماشا کنید یا در حال ورزش صبحگاهی به موسیقی گوش دهید. همۀ این کارها یک نوع عادت هستند؛ یعنی بر اثر تکرار می‌توان آن‌ها را بدون نیاز به تمرکز بالا انجام داد‌. اما به خاطر داشته باشید که شما بر هیچکدام از آن‌ها تمرکز کافی نخواهید داشت.

سیستم عصبی انسان طوری خلق شده که در یک زمان واحد، تنها توانایی تمرکز بر روی یک فعالیت خاص را دارد؛ پس اگر کار دوم وارد شود، تمرکز فرد دچار اختلال می‌شود.

به همین دلیل است که صحبت کردن با تلفن همراه در حال رانندگی، ممنوع است. البته اگر آن یک تماس عادی با همسرتان باشد، احتمالاً اتفاق خاصی رخ نمی‌دهد؛ چون به اندازه کافی حواستان را پرت نمی‌کند. اما اگر یک تماس فوری حامل یک خبر مهم باشد، به احتمال زیاد دچار سانحه خواهید شد؛ زیرا این خبر پیش‌بینی نشده بخش عظیمی از توجه شما را به خود معطوف می‌کند و برای لحظاتی از رانندگی غافل خواهید شد.

فرآیند تمرکز در کارهای پیچیده و جدید

با این حال این دسته از فعالیت‌ها به صورت عادی در آمده‌اند. اما اگر کارها پیچیده و جدید باشد، چه؟

منظور از پیچیده آن دسته کارهایی است که نیاز به توجه و تمرکز بالایی دارند؛ عمدتاً به این دلیل که حاوی مطالب جدید هستند. برای مثال درس خواندن و یا فرا گرفتن مهارت‌های رانندگی برای اولین بار. شما نمی‌توانید به طور همزمان کتاب بخوانید و مسابقه فوتبال تماشا کنید و انتظار داشته باشید که تمام مطالب کتاب را بفهمید و یاد بگیرید.

یادتان باشد برای اینکه از تمرکز قوی برخوردار باشید، باید اصول آن را رعایت کنید؛ یعنی کارهای مهم‌تان را همزمان انجام ندهید.

صرفه‌جویی در زمان با تمرکز بر یک کار

اگر صرفاً یک کار را انجام دهید، آن را زودتر از وقتی که چند کار را با هم انجام می‌دهید، به اتمام خواهید رساند‌.

ایجاد تمرکز بر یک مسئله نیازمند زمان در حدود چند ثانیه تا چند دقیقه هستید. باز هم مثال قبل را در نظر بگیرید. اگر در حین مطالعه، بخواهید مسابقه فوتبال را هم دنبال کنید، احتمالاً روند کارتان این گونه خواهد بود: بعد از گذشت چند ثانیه که بر روی کتاب متمرکز شدید، با بالا رفتن صدای گزارشگر حواستان به سمت فوتبال پرت خواهد شد و برای اینکه دوباره به خواندن کتاب روی بیاورید، نیازمند زمان هستید. باز هم بعد از گذشت چند ثانیه، دوباره دچار حواس‌پرتی خواهید شد و برای تمرکز مجدد نیازمند گذشت زمان هستید و این چرخه مدام ادامه می‌یابد.

انجام چند کار به طور همزمان، نه تنها وقت زیادی را تلف خواهد کرد، بلکه بازده و کیفیت کمی را هم خواهد داشت.

بهتر است کارهایتان را به طور جدا جدا انجام دهید. با این کار علاوه بر صرفه جویی در زمان، کیفیت انجام کارتان نیز بهبود می‌یابد. پس به یاد داشته باشید که مهم‌ترین قانون تمرکز، انجام کارها به طور مجزا است.

همچنین پیشنهاد می‌شود تمرینات افزایش تمرکز در را نَشوْ مطالعه کنید.

درباره ی میثم خانجانیان

همچنین ببینید

پنج تکنیک برای مدیریت استرس

استرس زمانی اتفاق می‌افتد که تقاضای محیط – مانند کار، دانشگاه یا روابط – بیش …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *