سرخط خبرها
خانه / روانشناسی مثبت / اصل زندگی در زمان حال
زندگی در زمان حال

اصل زندگی در زمان حال

کم و بیش همه ما می‌شنویم که از عوامل داشتن یک زندگی خوب، زندگی کردن در لحظه حال است اما شاید آنقدری که این موضوع را شنیده‌ایم به آن فکر نکرده‌ایم و تصویر درستی از آن در ذهن خود ایجاد نکرده‌ایم.
ممکن است برداشتی که ما در لحظه اول برخورد با این ایده به ذهنمان می‌رسد این باشد که برای زندگی کردن در لحظه حال، باید از تلاش کردن و فکر به اهدافی که در مدت‌ها بعد می خواهیم به آنها دست پیدا کنیم خودداری کنیم.

اما این دقیقا همان چیزیست که نباید از این ایده برداشت شود!

چرا که در این صورت مغز ما همان ابتدا آن را دفع خواهد کرد؛ زیرا مغز نسبت به اهداف بلند مدتی که زمان زیادی و به دفعات زیادی تکرارشان کرده وفادار است و با این تفکر در همان لحظه اول نوعی وحشت از نرسیدن به آرمان‌های ما به ما دست می‌دهد و به طور خود به خود ایده ورودی با یک مانع بسیار قوی روبرو شده و به لیست سیاه ذهن ما وارد می‌شود.

اما برداشت درست چیست؟

ابتدا شاید خالی از لطف نباشد که بدانید استرس و فشار ذهنی زیاد یکی از عوامل قدرتمند ابتلا به بیماری‌های لاعلاجی است که امروزه رواج زیادی هم یافته اند و ترس و نگرانی از نرسیدن به اهداف بزرگمان در آینده و یا اندوه و حسرت شکست‌های گذشته از مواد اولیه استرس و فشار عصبی هستند.
حال با این اطلاعات ارزشمند حتما خودتان حدس می‌زنید که برداشت درست از زندگی در لحظه حال چیست!
اگر بتوانیم قدرت تفکر منطقی را در خود به وجود آوریم می‌توانیم این نتیجه گیری را برای خود انجام دهیم که
اول؛ برای اشتباهاتی که در گذشته انجام داده‌ایم افسوس خوردن فایده‌ای ندارد و تنها سودی که می‌تواند به ما برسد، حفظ تجربه آن است تا دیگر اشتباهاتی شبیه به آن را مرتکب نشویم و این خود موضوع بسیار مهمی است.
دوم؛ اینکه آینده دیر یا زود از راه خواهد رسید و ما هم بسته به تلاشی که برای اهدافمان انجام داده‌ایم یا به تمام آن‌ها یا به بخشی از آن‌ها خواهیم رسید؛ پس بهتر است به جای آنکه از واهمه نرسیدن به اهدافمان به خود استرس وارد کنیم، تمام تمرکز و حواس را روی تلاشی که در زمان حال برای تحقق آنها داریم جمع کنیم.
و نصیحت خیام را هم در این رابطه به خاطر داشته باشیم.
از دی که گذشت هیچ ازو یاد مکن
فردا که نیامده است فریاد مکن
بر نامده و گذشته بنیاد مکن
حال خوش باش و عمر بر باد مکن

رباعی شمارهٔ ۱۳۶

درباره ی علیرضا حسین نیا

همچنین ببینید

هفت نکته برای رسیدن به تفکر مثبت

مثبت‌اندیشی یک اصطلاح معروف است و گاهی هم ممکن است به یک کلیشه تکراری تبدیل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *