سرخط خبرها
خانه / روانشناسی مثبت / تفکر مثبت / فکر مثبت، احساس مثبت

فکر مثبت، احساس مثبت

عواطف و احساسات انسان به رفتارهایش جهت می‌بخشد. در هر لحظه از زندگی، اگر احساسات خوشایندی را تجربه کنیم، بازده و عملکرد ما نسبت به شرایطی که دارای عواطف منفی هستیم، بسیار بهتر خواهد بود. این یک امر بدیهی است. اما چگونه می‌توانیم در خود احساسات مثبت را بوجود آوریم؟

نقش ما در ایجاد احساسات مثبت و منفی

افکار منفی به سرعت احساسات نامطلوب را به همراه خواهند آورد. می‌خواهید امتحان کنید؟ کار سختی نیست! کافیست به یک حادثه آزاردهنده که در گذشته برایتان رخ داده فکر کنید. لحظاتی بعد احساسات و هیجانات منفی یکی پس از دیگر خواهند آمد: ناراحتی، سرخوردگی، نا امیدی، اضطراب و …

اما مسئله امیدوار کننده این است که عکس این موضوع نیز صادق است. یعنی می‌توانید با فکر کردن به اتفاقات خوشایند زندگی در گذشته یا ترسیم آینده‌ای زیبا برای خود، احساسات و عواطف مثبت را بر خودتان مسلط سازید. به رخدادهای دلنشین و لذت‌بخش گذشتۀ خود فکر کنید. خواهید دید که به سرعت انگیزه و امیدواری بر احساسات منفی شما غلبه خواهد کرد.

ایجاد احساسات مثبت و منفی کار سختی به نظر نمی‌آید. اگر افکار خود را بر اتفاقات مثبت متمرکز کنید، احساسات مثبت و اگر بر اتفاقات ناخوشایند تمرکز کنید، عواطف منفی و مخرب را تجربه خواهید کرد. پس انتخاب با خودمان است!

به آنچه که به آن فکر می‌کنید، دست خواهید یافت

فرض کنید سوار بر اتومبیل شخصی خود در جاده حرکت می‌کنید. اگر به جای مسیر جاده، سرتان را بچرخانید و به اطراف یا عقب نگاه کنید، چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ مسلماً سرنوشتی جز تصادف انتظارتان را نخواهد کشید!

حرکت کردن در مسیر زندگی نیز همین گونه است. اگر به جای اینکه بر پیروزی و موفقیت تمرکز کنید، مدام به ناکامی فکر کنید، چیزی جز شکست نصیبتان نخواهد شد. در واقع شما به آن چیزی می‌رسید که بیشتر از هر چیز دیگری به آن فکر می‌کنید.

با فکر کردن به موفقیت و آینده‌ای سرشار از لذت، عواطف و هیجانات مثبت، وجود شما را احاطه خواهد کرد. شادی، لذت و امیدواری شما را به تلاش بیشتر وا می‌دارد تا هر چه زودتر به اهدافتان برسید. هیجانات مثبت شما را ترغیب می‌کند تا چیزهای جدید را امتحان کنید، دامنۀ ارتباطات خود را گسترش دهید و لذت بیشتری از زندگی کسب کنید.

اما اگر مدام به موارد منفی فکر کنید، عواطف مخرب شما را به سمت گوشه‌گیری و افسردگی هدایت می‌کند. به اینکه روزی شکست خواهید خورد، فکر نکنید؛ چون در غیر این صورت، ترس از ناکامی سبب می‌شود احساس ناتوانی کنید و دست از تلاش بردارید.
با تمرینِ تفکر مثبت به مرور، ذهنتان خالی از افکار مخرب خواهد شد، عملکردتان بهبود پیدا می‌کند و به آینده‌ای بهتر حرکت می‌کنید.
شما همچنین می‌توانید با انجام تمرینات دوره مثبت گرایی نَشوْ سریع‌تر به این هدف (داشتن تفکری مثبت) برسید.

درباره ی رامین ناصری

همچنین ببینید

هفت نکته برای رسیدن به تفکر مثبت

مثبت‌اندیشی یک اصطلاح معروف است و گاهی هم ممکن است به یک کلیشه تکراری تبدیل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *