سرخط خبرها
خانه / خودیاری / چند راهکار ساده برای مدیریت خشم -۲

چند راهکار ساده برای مدیریت خشم -۲

مهمترین عامل بروز خشم ناکامی است. یعنی زمانی که عاملی مانع رسیدن ما به هدف می‌شود احساس خشم در ما رخنه می‌کند. اما ما نمی‌توانیم به هر کس و هر چیزی که ما را آزرده می‌کند، حمله ور شویم و از خود رفتار پرخاشگرانه نشان دهیم؛ زیرا ممکن است با عواقب نامطلوبی مواجه شویم. پس بهتر است با بکارگیری راهکارهای مدیریت خشم بر احساس و رفتار خود تسلط بیشتری پیدا کنیم.
در مطلب قبلی  چند روش ساده برای کنترل خشم اشاره شد. در این مطلب نیز ادامه این راهکارهای ساده و مفید را بیان می‌کنیم.

۶. کینه به دل نگیرید

منطقی نیست که از همه ی آدم‌ها توقع داشته باشیم در همه شرایط همان‌ گونه رفتار کنند که ما دوست داریم.
بخشش ابزاری بسیار قوی است. اگر اجازه دهید که عصبانیت و احساسات منفی بر احساسات مثبت شما غلبه کنند، خواهید دید که با تلخی و ناعدالتی خودتان را نابود کرده‌اید. اما اگر بتوانید کسی را که اذیتتان کرده است را ببخشید، هر دوی شما می‌توانید از آن موقعیت درس بگیرید.

۷. برای خالی کردن فشار، شوخ طبعی کنید

شوخی و خنده به مقابله با فشار عصبی کمک می‌کند. البته از طعنه و ریشخند دوری کنید؛ چون ممکن است موجب جریحه‌دار شدن احساسات دیگران شده و همه چیز را خراب کند.

۸. اهمیت ندادن به خشم

مسلم است که خشم را به سادگی نمی‌توان مهار کرد. به یاد داشته باشید که با مهم جلوه دادن خشم، یا با فریاد زدن و کوبیدن در، نمی‌توانید بر خشم خود غلبه کنید.
خشم را مانند یک ابر تصور کنید که اکنون بالای سر شما قرار دارد، اما همزمان و به سرعت در حال حرکت است و به زودی آسمان شما را ترک می‌کند.

۹. مهارت‌های تمدد اعصاب را تمرین کنید

وقتی اعصابتان خرد شده است، تمرینات تنفس عمیق، تجسم یک تصویر آرام بخش یا تکرار عبارتی که آرامتان کند، گوش دادن به موسیقی مورد علاقه بسیار مفید خواهد بود.

۱۰. فعالیت‌های جسمانی سالم داشته باشید

فعالیت‌های جسمی مانند پیاده‌روی به کنترل استرس که موجب عصبانیت می‌شود، کمک می‌کند.
عصبانیت احساسی است که به سختی می‌توان آن را کنترل کرد؛ اما با به کارگیری این چند روش می‌توانیم تلاش سودمندی در جهت کنترل این احساسات داشته باشیم.
یادتان باشد «قهرمان واقعی کسی است که بر خشم و تنفر خود غلبه کند.» “دایی لاما”

درباره ی فاطمه محبت‌پور

همچنین ببینید

پنج تکنیک برای مدیریت استرس

استرس زمانی اتفاق می‌افتد که تقاضای محیط – مانند کار، دانشگاه یا روابط – بیش …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *