سرخط خبرها
خانه / موفقیت / مدیریت زمان / زمان در کنترل شما

زمان در کنترل شما

یکی از با ارزش‌ترین دارایی‌های ما زمان است. همین موضوع هم باعث شده مدیریت زمان و استفاده بهینه از آن برایمان دغدغۀ مهمی در زندگی شود.
مدیریت زمان یک مهارت مدیریتی و قابل یادگیری است و شامل مجموعه تکنیک‌هایی می‌شود که با اراده، تمرین و تکرار به راحتی می‌توان به آن دست یافت و از تاثیر معجزه آسای آن در زندگی لذت برد.
اما در جواب به این پرسش که بهترین و مهم‌ترین راه‌حل‌ها برای رسیدن به این هدف چیست، چه باید گفت؟

تمام کارها را یادداشت کنید

یکی از مهم‌ترین راه‌حل‌ها، تهیه فهرست است. تمام کارهای جزئی را که ممکن است فراموش شود، یادداشت کنید؛ حتی کارهایی که دیگران در برابر شما باید انجام دهند، هم می‌تواند بخشی از این فهرست باشد. پس از نوشتن، آن‌ها را به ترتیب اولویت‌شان مرتب کنید. انجام کارهای دشوار در انتها و زمانی که از انجام کارهای ریز و درشت خسته هستید، بسیار دشوار است. پس بهتر است علاوه بر مهم‌ترین‌ها، کارهای دشوار را نیز در اولویت قرار دهید.

مشخص کردن کارهای هر روز و میزان زمان مورد نیاز برای هر کدام

حافظه ما نمی‌تواند در یک لحظه واحد به حجم گسترده‌ای از اطلاعات دسترسی پیدا کند. زمانی که ما مطالب را یادداشت می‌کنیم، می‌توانیم به راحتی و با یک نگاه به آن دست یابیم، علاوه بر آن هیچ موردی از قلم نخواهد افتاد.
به علاوه اینکار باعث می‌شود بتوانیم پیش‌بینی معقولی برای برنامه‌های دراز مدت خود داشته باشیم و برای کارهایمان زمان اضافه صرف نکنیم. در واقع از زمان بهینه‌ترین استفاده را ببریم.

تقسیم کار کنید

اگر به دلیل موقعیت یا شرایطتان کارهای زیادی به شما محول شده دلیلی ندارد که با انجام همه کارها خود را در آن‌ها غرق کنید.
شاید فکر کنید کارها را خودتان بهتر و راحت‌تر انجام می‌دهید. ولی برای اینکه به شما ثابت شود که حقیقت این نیست، کافی است چند بار به دیگران اعتماد کنید و از اطرافیان کمک بگیرید. قطعاً از نتیجۀ آن بسیار شگفت زده خواهید شد.
هیچ وقت این نکته را فراموش نکنید، واگذاری کارها به دیگران باعث می‌شود که بتوانید کارهای باقی مانده خود را بهتر انجام دهید؛ به شرطی که بتوانید این تقسیم وظایف را به درستی انجام دهید.

درباره ی محدثه کارگری

همچنین ببینید

چهار توصیه برای مدیریت بهتر زمان [ویدیو]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *