سرخط خبرها
خانه / خودیاری / چند راهکار ساده برای مدیریت خشم -۱

چند راهکار ساده برای مدیریت خشم -۱

هنگامی که از مسئله‌ای خشمگین می‌شویم، احساس خشم سبب می‌شود که کنترل تفکر و رفتار خود به نحوی مناسب را از دست دهیم.
خشم عکس العمل طبیعی در برابر تهدید و خطر است که این اجازه را به ما می‌دهد که در شرایط بحرانی از خود دفاع کنیم. بسیاری از افراد فکر می‌کنند که خشم همان پرخاشگری می‌باشد؛ در حالی که این‌گونه نیست.
خشم احساسی طبیعی است و خشمگین شدن در اثر رخدادی نامطلوب موجه می‌باشد. اما پرخاشگری رفتاری است که در اثر خشم ایجاد می‌شود و هدف آن صدمه زدن به خود، دیگران و اشیا است.
در واقع وقتی صحبت از کنترل خشم می‌شود، هدف تسلط بر خشم برای جلوگیری از رفتار پرخاشگرانه است.
ممکن است در حالت خشم، کلماتی را بر زبان آوریم یا اعمالی را انجام دهیم که بعدها احساس پشیمانی کنیم و یا عواقب جبران ناپذیر به همراه داشته باشد. برای در امان ماندن از این عواقب و همچنین حفظ سلامتی جسمانی و روانی خود، بهتر است برای مدیریت خشم خود دست به کار شویم.

چند راهکار ساده برای کنترل خشم

۱.قبل از اینکه چیزی بگویید فکر کنید

در زمان عصبانیت ممکن است چیزهایی را به زبان آورید که بعدا از گفتن آن‌ها حسابی پشیمان شوید؛ پس چند دقیقه مکث کنید، چیزی نگویید و فکر خود را برای رفتار مناسب‌تر به کار بگیرید.

۲. دلیل ناراحتی خود را بیان کنید

وقتی توانستید روشن و واضح فکر کنید، نگرانی‌ها و نیازهایتان را به روشنی بدون این که موجب ناراحتی طرف مقابل شوید، برای او شرح دهید.

۳.گفتگو با دوستان

وقتی به قدری عصبی هستید که نمی‌دانید چگونه از این حالت بیرون بیایید، بهتر است با یکی از دوستان صمیمی‌تان یا فرد دیگری که به شما آرامش می‌بخشد، تماس بگیرید و از ته دل درباره خشم خود صحبت کنید تا حالتان بهتر شود.

۴.از ضمیر “من” استفاده کنید

می‌توانید برای توضیح دادن مشکل، جملۀ خود را با ضمیر “من” شروع کنید. مثلاً: به جای اینکه از طرف مقابل انتقاد کنید و بگویید: «تو هیچ وقت در کارهای خانه به من کمک نمی‌کنی!» بگویید: «من ناراحت شدم٬ چون بدون این که به من در جمع کردن سفره کمک کنی، رفتی!»

۵.مقایسه ممنوع

گاهی علت عصبانیت افراد این است که خودشان را با دیگران مقایسه می‌کنند و وقتی خودشان را پایین تر ببینند، احساس خشم و ناراحتی می‌کنند. اگر از وضعیت فعلی خود ناراضی هستید، به جای مقایسه خود با دیگران، آستین بالا بزنید و اوضاع را تغییر دهید.

این مطلب ادامه دارد …

درباره ی فاطمه محبت‌پور

همچنین ببینید

پنج تکنیک برای مدیریت استرس

استرس زمانی اتفاق می‌افتد که تقاضای محیط – مانند کار، دانشگاه یا روابط – بیش …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *