سرخط خبرها
خانه / خودیاری / تفکر و حل مسئله / عملکرد بهتر با چهار پرسش
چهار پرسش مهم

عملکرد بهتر با چهار پرسش

در این مطلب چهار پرسش را که به ما کمک می‌کنند عملکرد بهتری داشته باشیم را باهم بررسی می‌کنیم؛

 اول؛ چه کاری می‌خواهم انجام دهم؟

قبل شروع هر فعالیتی کاملا واضح و شفاف برای خود مشخص کنید که هدف از این کار دقیقا چیست و یا به بیان دیگر به چه نتیجه‌ای می‌خواهید برسید. اگر هدف شما یک هدف گروهی است، مطمئن شوید که همه اعضای گروه این پرسش را برای خود مطرح کرده و از نتیجه کاری که قرار است انجام دهند آگاه‌اند.

دوم؛ چطور می‌خواهم این کار را انجام دهم؟

از موثر بودن روشی که برای رسیدن به هدف برگزیده‌اید اطمینان حاصل کنید و با مشورت از افراد با تجربه و متخصص در این حرفه مطمئن شوید که راهی که انتخاب کرده‌اید بهترین راه ممکن و موجود است، روش انجام کارتان را انعطاف پذیر کنید و همیشه این احتمال را در نظر بگیرید که ممکن است شیوه کارتان اشتباه باشد، یعنی همواره ذهن خود را مجبور کنید که در حال تجزیه و تحلیل روی یافتن بهترین روش حال حاضر باشد.

سوم؛ میزان انطباق تصورات من با واقعیات چقدر هستند؟

معمولا پیش می‌آید که در رابطه با وضعیت بازار در یک رشته چیزهای خوبی بشنویم اما بعد از کمی پرس‌و‌جو از افراد متخصص و فعال در آن حوزه می‌فهمیم که بازار آن رشته چندان هم گرمایی ندارد. داشتن تصورات منطقی و واقعی در ایجاد انگیزه تاثیر چشمگیری دارد و حتی دستاوردهایی که ممکن است در این کار بدست آورید از پاسخ همین پرسش نشات می‌گیرند، پس همیشه مراقب تصورات و پیشفرض‌های ذهنی‌تان باشید چرا که می‌توانند عامل شکست و ناامیدی شوند.

پس اگر فهمیدید که تصورات اشتباهی دارید چه خواهید کرد؟ سعی کنید همواره پیشفرض‌های خود را به چالش بکشید و زیر سوال ببرید.

چهارم؛ اگر روشی که در نظر داریم با شکست مواجه شد، چه کنیم؟

همیشه و همیشه این سوال را از خود بپرسید و برای آن جواب‌هایی آماده داشته باشید، یعنی برای هر هدفی راه‌های گوناگون در نظر بگیرید. با خودتان فکر کنید چطور می‌شد اگر این کار را با شیوه‌ی دیگری آغاز می‌کردید، چه راه‌های دیگری برای آن وجود داشت؟

همیشه ذهن‌تان را درگیر این پرسش نگه‌دارید که با چه روشه‌ای دیگری می‌شد به همین نتیجه رسید؟

درباره ی علیرضا حسین نیا

همچنین ببینید

پنج تکنیک برای مدیریت استرس

استرس زمانی اتفاق می‌افتد که تقاضای محیط – مانند کار، دانشگاه یا روابط – بیش …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *