سرخط خبرها
خانه / روانشناسی مثبت / امروز را فدای دیروز و فردا نکنید

امروز را فدای دیروز و فردا نکنید

ما انسانها تخصص عجیبی در از بین بردن لذت‌های زندگی خود داریم. دائماً درگیر گذشته‌ایم یا محصور در آینده. یا در خاطرات گذشته مانده‌ایم و به آن فکر می‌کنیم؛ یا در حال ساختن تخیلات برای آینده. همین امر موجب می‌شود از زمان حال فاصله بگیریم و از لحظه لحظه‌های زندگی که ممکن است دیگر تکرار نشوند، لذت نبریم.
زندگی کردن در لحظه یا حال به این معنی است که با تمام حواس خود هوشیار و آگاه به زمان حال باشیم و از آن غافل نشویم. در گذشته ساکن نمانیم و بیش از حد نسبت به آینده مضطرب و نگران نباشیم.
هر انسانی که در زمان حال زندگی نمی‌کند، موقعیت های بسیاری را در زندگی از دست می‌دهد. وقتی ما توجه خود را به زمان حال
می دهیم، بر روی کاری که در دست داریم تمرکز می‌کنیم و تا رسیدن به نتیجه پیش می‌رویم.
وقتی که در لحظه زندگی می‌کنیم به جای اینکه به کمیت زمان توجه کنیم٬ از هر ثانیه آن لحظه لذت می‌بریم و کمیت را فدای کیفیت زندگی خود نمی‌کنیم. البته این به این معنا نیست که ما برنامه‌ای نداریم و مسئولیتی نسبت به گذشته و آینده‌ی خود نداریم. بالعکس، مااین امور را انجام می‌دهیم و در عین حال از لحظه لذت ببریم.
برای مثال: اگر هدف ما این باشد که هر روز ورزش کنیم؛می توانیم همزمان با انجام دادن ورزش از لحظات تمرین کردن یا ورزش کردن لذت ببریم.
کسانی که در لحظه زندگی می‌کنند، ارتباط بیشتری با افکار و احساسات خود دارند. احساس تمرکز و زنده بودن بیشتری می‌کنند و کمتر احساس ترس و اضطراب دارند. همچنین احساس شادی و نشاط بیشتری هم می‌کنند. مانند تمام مهارت‌ها، برای آموزش و لذت بردن از «در لحظه زندگی کردن» نیاز به وقت گذاشتن و تمرین کردن داریم. اگر ما مثبت‌اندیش و به زمان حال خوش‌بین باشیم، فردای ما هم مثبت و امیدبخش خواهد بود.
ما این را به خودمان مدیون هستیم که هر لحظه‌ خود را از همین حالا مغتنم بشماریم. پس اگر شما هنوز درباره آن چیزی که دیروز انجام داده‌اید صحبت می‌کنید، پس امروز کار زیادی انجام نخواهید داد.
“اگر شما همه ی زندگیتان را منتظر طوفان بوده اید پس هرگز از تابش خورشید لذت نخواهید برد. ”
«موریس وست»

درباره ی فاطمه محبت‌پور

همچنین ببینید

هفت نکته برای رسیدن به تفکر مثبت

مثبت‌اندیشی یک اصطلاح معروف است و گاهی هم ممکن است به یک کلیشه تکراری تبدیل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *