سرخط خبرها
خانه / خودیاری / آینده نگری / روش تصمیم گیری ۱۰-۱۰-۱۰

روش تصمیم گیری ۱۰-۱۰-۱۰

 

همگی می‌دانیم که ابتدای همه دستاوردهای زندگی ما به یک انتخاب و تصمیم بازمی‌گردد؛ و همین فرایند انتخاب و تصمیم‌گیری گاهی می‌تواند بسیار سخت باشد،مثل زمانی که باید یک تصمیم حیاتی در چند لحظه بگیریم و حتما حداقل یک مرتبه موقعیتی مشابه این برای ما پیش آمده که ما هم در آن شرایط بدترین انتخاب را انجام داده ایم و عواقب ناخوشایند آن تا مدت‌ها و یا حتی تاکنون بر زندگی ما اثر داشته و دارد.

خوب است بدانیم که تصمیم‌گیری هم یکی از مهارت‌هایی است که با تمرکز روی آن می‌توان به درجه‌ای رسید که همیشه بتوانیم بهترین آن‌ها را برگزینیم و بنابر رسالتی که برای گروه نشو تعریف شده و از آنجا که هدف ما در این مجموعه پرورش جنبه‌های شخصیتی و فردی است در این مطلب هم سعی داریم راهی را با هم بررسی کنیم که با استفاده از آن و به کارگیری منطق در مواقع لازم انتخاب‌های هوشمندانه و تصمیمات پخته‌ای اتخاذ کنیم.

تا به حال درباره‌ی روش تصمیم گیری ۱۰-۱۰-۱۰ چیزی شنیده‌‌اید؟

این روش توسط خانوم سوزی ولچ ابداع شده و رویه آن به این صورت است که شما به هنگام تصمیم‌گیری و انتخاب، عواقب این تصمیم را ابتدا در ۱۰ دقیقه و سپس در ۱۰ ماه و در آخر در ۱۰  سال آینده می‌سنجید که البته ۱۰-۱۰-۱۰ مانند فرمولی است که شما می‌توانید بسته به شرایط خود متغیرهای دیگری را جایگزین کنید.

ابتدا با سوالی که از ضروری‌ترین لازمه های این فرمول است شروع کنید، این سوال همان موضوع اصلی است و هرچه دقیق تر تعیین شود ۱۰-۱۰-۱۰ شما نیز موثرتر و کارآمدتر خواهد بود.

مثلاً آیا واقعاً می‌خواهید آن کالای دست دوم را خریداری کنید؟ آیا می‌توانید در جایی غیر از محل کنونی زندگی‌تان زندگی کنید؟ و…

سوالی را انتخاب کنید که در رابطه با این تصمیم شما را به چالش می‌کشد.

در گام بعدی باید اطلاعات لازم برای انتخاب پیش روی تان را جمع آوری کنید می‌توانید، از یک کاغذ استفاده کنید و از دوستی مشورت بگیرید و یا از همسرتان کمک بخواهید فقط به خاطر داشته باشید که رعایت صداقت و توجه به سرعت و دقت از ضروریات این مرحله‌اند.

سپس پیامد هر یک از گزینه‌های موجود برای تصمیم‌گیری را یکی یکی در سیستم ۱۰-۱۰-۱۰ بررسی کنید؛ توجه داشته باشید که تقسیم‌بندی سه‌گانه‌ی این سیستم معرف دوره‌های زمانی بعد از اتخاذ تصمیم شما می باشد که شامل:

همان لحظه‌ی تصمیم گیری (زمان حال)؛

کمی بعد ( زمانی که واکنش های اولیه نسبت به تصمیم شما سپری شده‌اند ولی پیامدهای آن همچنان غیر قابل پیش‌بینی است )؛

مدت‌ها بعد ( آینده دور با ویژگی‌های نامعلوم )؛

می‌شود.

و شما باید با توجه به شرایط خود پیش بینی کنید که در هر یک از مقاطع زمانی تصمیمی که گرفته‌اید چه پیش آمدهایی خواهد داشت.

در گام بعدی باید اطلاعاتی را که تا به حال برای خود جمع آوری کرده‌اید را مورد تحلیل قرار دهید و میزان انطباق پیامدهای احتمالی را با اهداف خود و ارزش‌های درونی که برای خود تعیین کرده‌اید مورد سنجش قرار دهید.

بعد از شفاف ساختن این موارد و با استفاده از اطلاعاتی که تاکنون به دست آورده‌اید وقت آن است که از بین گزینه‌های موجود پیش‌روی‌تان،گزینه‌ای را که بیشترین تاثیر مثبت روی زندگی‌تان خواهد داشت را انتخاب کنید.

به خاطر داشته باشید که در عصر حاضر شرایط به گونه ای است که باید تصمیمات بی‌شماری را در زمان ناچیز بگیرید.

درباره ی علیرضا حسین نیا

همچنین ببینید

پنج تکنیک برای مدیریت استرس

استرس زمانی اتفاق می‌افتد که تقاضای محیط – مانند کار، دانشگاه یا روابط – بیش …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *