سرخط خبرها
خانه / موفقیت / آموزش و موفقیت / از مردن لحظه‌ها جلوگیری کنید!

از مردن لحظه‌ها جلوگیری کنید!

بسیاری از ما زمان‌هایی را در روز صرف جابجایی بین منزل و محل کار یا تحصیل یا مکان‌های دیگر می‌کنیم، که غالباً به آن‌ها بی‌توجهی می‌شود.
پیاده‌روی تا مقصد یا گذران وقت در اتوبوس، تاکسی و یا حتی رانندگی با اتومبیل شخصی، به بخشی از زندگی افراد شاغل و محصل تبدیل شده است. و نکته‌ی تاسف بار این که، هر چه از روستاها و شهرهای کوچک به سمت کلان‌شهرها می‌رویم، این زمان به دلیل حجم تردد جمعیت، می‌تواند بیشتر باشد و تا جایی که به شکل معضل ترافیک، در بسیاری از شهرهای پرجمعیت جهان دیده می‌شود که ما نیز از این قضیه مستثنی نیستیم.
زمانی که صرف جابجایی می‌شود، مانند زمانی که در صف شلوغ اداره‌ها و سازمان‌ها، انتظار فرا رسیدن نوبت‌مان را می‌کشیم و یا حتی زمانی که در انتظار آماده شدن سفارشمان در یک رستوران هستیم، همگی بخشی از زمان‌هایی هستند که به اصطلاح به آن زمان‌های مرده می‌گویند.
زمان‌های مرده معمولاً با انتظار برای به پایان رسیدن و انفعال از طرف ما همراه هستند و به این دلیل به آن‌ها، مرده می‌گویند، چون از آن‌ها استفاده‌ی بهینه نمی‌شود. ولی اگر از آن‌ها در جهت درست استفاده شود، تاثیرات شگفت‌انگیزی به همراه دارند!
شما می‌توانید این زمان را به گوش دادن به موزیک مورد علاقه‌تان، صحبت کردن با مسافر بغل دستی و یا یک چرت کوتاه اختصاص دهید. اما اگر کمی حوصله به خرج دهید، می‌توانید از آن استفاده بهینه‌تری بکنید.
اگر زمان‌های مرده در طول روز را برای رسیدگی به کارهای عقب‌مانده کنار بگذارید، مثل چک کردن ایمیلتان و یا تلفن زدن به همکار خود برای پیگیری کارها، صرفه‌جویی قابل توجهی در زمان انجام خواهید داد.
اما ما پیشنهاد جالب‌تری برای شما داریم. این وقت را صرف آموزش خود کنید!
اگر در روز تنها پانزده دقیقه (معادل پنج صفحه از یک کتاب متوسط) را صرف مطالعه کنید، در سال چیزی بیش از ۱۸۰۰ صفحه کتاب (معادل ۶ کتاب ۳۰۰ صفحه‌ای) خواهید خواند. اگر این کار را به صورت یک عادت در بیاورید، در مدت زمان ده سال، شما بیش از ۶۰ کتاب خوانده‌اید، چیزی برابر با ۸ ترم تحصیلی در دانشگاه! آن هم فقط با روزی ۱۵ دقیقه استفاده از وقت‌های مرده‌تان!
اگر میلی به مطالعه کتاب ندارید و یا مسیرتان را رانندگی می‌کنید، می‌توانید به جای گوش دادن به موزیک مورد علاقه به فایل‌های صوتی آموزشی گوش بدهید.
اگر به طور میانگین روزی ۱۵ دقیقه را به شنیدن پادکست‌ اختصاص دهید، این رقم در طول چهار سال برابر خواهد بود با یک ترم تحصیلی!

زمان‌های مرده‌تان را بشناسید و با برنامه‌ریزی و استفاده از آن‌ها، زنده‌شان کنید!

درباره ی سید حسین موسوی

همچنین ببینید

چهار توصیه برای مدیریت بهتر زمان [ویدیو]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *