سرخط خبرها
خانه / موفقیت / جزیره موفقیت / جزیره موفقیت -۵ (نقشه راه)

جزیره موفقیت -۵ (نقشه راه)

تا این‌جا گام‌های مهمی را برای رسیدن به جزیره موفقیت برداشته‌ایم، اما از این به بعد کارمان جدی‌تر می‌شود.
در مطالب قبلی اشاره شد که درصد بسیار کمی از حدود هفت میلیارد انسان در کره‌ زمین، برای خود اهداف مشخص شده دارند و از بین آن‌ها نیز تعداد کمتری هستند که اهداف مکتوب و نوشته شده دارند.
با این که مشخص کردن اهداف کار مهمی است ولی تمامِ کار نیست! پسر بچه‌های زیادی در سراسر دنیا هستند که رویای فوتبالیست شدن در سر دارند. همه‌ی آن‌ها دوست دارند بدل به بازیکنان بزرگی شوند؛ می‌خواهند مسی یا رونالدو شوند! اما فقط تعداد معدودی از آن‌ها به آرزویشان می‌رسند. در حالیکه اهدافشان یکی است اما نتایجی که بدست می‌آورند تفاوت دارد. چرا؟
دلایل زیادی نظیر شرایط، محیط، خانواده و استعداد در ایجاد این تفاوت‌ها نقش دارند. اما ما در مطلب امروز به یکی از کلیدی ترین عوامل موفقیت که به خود فرد مربوط است، اشاره می‌کنیم؛ نقشۀ راه!

قانون دوم؛ طراحی نقشۀ راه مناسب برای رسیدن به اهداف

نقشه، طرح، برنامه یا پلن (plan)، عامل مهمی در دستیابی به اهداف است. هدف هر چقدر هم خوب، واقعی و منطقی باشد، برای رسیدن به آن نیازمند یک طرح و نقشه‌ای هستیم که راه رسیدن آن را به ما نشان دهد. در واقع بدون داشتن برنامۀ مناسب، احتمال موفق شدن برابر است با صفر!

چه مهارت‌هایی لازم دارید؟

شما قصد سفر به جزیره موفقیت را دارید. چه چیزهایی را برای این مسافرت هیجان انگیز لازم دارید؟
یک کاغذ بردارید و هدف اصلی خود (همان نیروی اول) را در مرکز آن بنویسید. برای کسب آن به چه مهارت‌هایی لازم دارید و چه کارهایی باید انجام دهید؟
برای مثال اگر می‌خواهید یک تاجر موفق شوید، باید روابط عمومی خود را بالا ببرید. همچنین باید فنون مذاکره صحیح را فرا بگیرید. توانایی مدیریت و رهبری هم لازم دارید. داشتن دانش تخصصی بالا در زمینۀ کسب و کارتان هم بسیار مهم است. دیگر چه مهارتهایی لازم است؟ هر چه که به فکرتان می‌رسد، اطراف هدفتان یادداشت کنید. فراموش نکنید برای هر چه بهتر انجام شدن این کار، می‌توانید از افراد موفق در این زمینه مشاوره بگیرید؛ به هر حال آن‌ها دانشمندان رشته‌ی مورد علاقه شما محسوب می‌شوند!
شاید می‌خواهید یک فیلسوف یا یک پزشک حاذق و یا یک ورزشکار بزرگ شوید. همۀ مهارت‌هایی که باید بدست بیاورید را یادداشت کنید.

چه کارهایی را باید انجام دهیم و چه کارهایی را نباید؟

فهرستی از کارهایی که برای رسیدن به هدفتان لازم است، تهیه کنید. برای مثال اگر می‌خواهید یک نویسنده‌ حرفه‌ای شوید، مطالعه‌ی آثار مشهور ایران و جهان، و همچنین داشتن اطلاعات عمومی در زمینه‌های مختلف می‌تواند بسیار مفید باشد.
همچنین یک فهرست از ممنوعه‌ها برای خود داشته باشید. یک ورزشکار حرفه‌ای باید مصرف غذاهایی که به سلامتی ضرر می‌زنند را کنار بگذارد و یا یک تاجر موفق، نباید بی حساب و کتاب خرج کند.

چه مواردی را باید تهیه کنیم؟

برای شروع به هر کاری، نیاز به یک سری ابزار و امکانات داریم. برای آغاز حرکت در مسیر موفقیت باید چه چیزهایی داشته باشیم؟
برای یک نقاش موفق شدن به ابزار نقاشی و برای فوتبالیست حرفه‌ای شدن به کفش و توپ احتیاج داریم. البته نیاز به هزینه‌های گزاف نیست. شما می‌توانید با ابزار ساده و ابتدایی هم، پیمودن مسیر موفقیت را شروع کنید. تجربه ثابت کرده، می‌توان بسیاری از محدودیت‌ها در منابع و امکانات را با تلاش و کوشش زیاد جبران کرد.

یک نکته مهم دیگر برای تهیۀ یک برنامه مطلوب برای موفقیت باقی می‌ماند که به دلیل اهمیت بسیار بالا٬ در یک مطلب جداگانه به آن خواهم پرداخت.
در آخر درخواست همیشگی‌ام را تکرار می‌کنم: «سعی کنید هر روز یک قدم، حتی اگر خیلی کوچک و ناچیز، به سمت هدفتان حرکت کنید.»

درباره ی میثم خانجانیان

همچنین ببینید

چهار توصیه برای مدیریت بهتر زمان [ویدیو]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *