سرخط خبرها
خانه / روانشناسی مثبت / چرا باید ریسک کنیم؟

چرا باید ریسک کنیم؟

بسیاری از ما علی رغم اینکه از شرایط موجود ناراضی هستیم اما از هر گونه تلاش برای تغییر شرایط خودداری می‌کنیم؛ صرفاً به این دلیل که می‌ترسیم اوضاع از آنچه که هست، ناگوارتر شود. تحمل هیچ شکستی را در زندگی نداریم و حاضریم به اوضاع نامساعد ادامه دهیم به جای آن که ریسک انجام یک خطر را بپذیریم.
با این حال عده‌ای هم هستند که به دنبال ریسک کردن و امتحان کردن کارهای جدید می‌باشند و دائماً در حال ایجاد تغییر در زندگیشان هستند. این افراد از این نوع زندگی لذت می‌برند و از هر نوع یکنواختی فرار می‌کنند.

ریسک کردن یعنی چه؟

ریسک یا خطر کردن یعنی اقدام کردن برای رسیدن به یک هدف در شرایطی است که می‌دانیم این اقدام می‌توان به جای نتایج مثبت، نتایج منفی به دنبال داشته باشد.

در چه مواقعی نباید ریسک کرد؟

کسی نمی‌گوید همواره در زندگیتان خطر کنید و به عواقب آن توجه نداشته باشید. باید تعادل را در پیش بگیرید و در هر مواقع مورد نیاز شرایط جدید را امتحان کنید. همچنین در مواقعی که ریسک کردن می‌تواند با نتایج بسیار ناگوار و غیر قابل جبران همراه باشد، باید از خطر کردن خودداری کرد.

ریسک کردن چه فوایدی دارد؟

فرصت های پیش‌بینی نشده اغلب با ریسک کردن پیش می‌آید. وقتی خطر کرده و شروع به انجام آن کاری کنیم، گزینه‌های جدید را پیش روی خود می‌بینیم که می‌توانیم از بین آن‌ها نیز دست به انتخاب بزنیم.
اگر همیشه به دنبال امنیت و یکنواختی باشیم، هیچ‌وقت به رویاهایمان دست نمی‌یابیم. برای رسیدن به رویاها، اهداف و آرزوها باید قدرت عمل کردن در مسیر جدید را داشته باشیم. باید بتوانیم خود را به چالش بکشانیم تا در مسیر درست قرار بگیریم.
ریسک کردن، ترس از شکست را از بین می‌برد و فرد را قادر می‌سازد با مشکلات جدید مقابله کرده و از آن‌ها فرار نکند.
وقتی فرد بتواند در زندگی ریسک کند و شکست بخورد و دوباره شروع کند اعتماد به نفس و حس عزت نفسش افزایش می‌یابد و فرد را در ادامه دادن مسیر موفقیت تا رسیدن به اهداف بازی می‌کند.
ریسک‌کردن و موفق‌ نشدن خیلی بهتر از این است که فقط عقب بنشینید و به عواقب کار فکر کنید. ساکن ماندن و تلاش نکردن، تفاوتی با شکست خوردن ندارد؛ ورزشکاری که از ترس شکست هیچ‌وقت وارد زمین مسابقه نمی‌شود با آن کسی که در مسابقه شرکت کرده و شکست می‌خورد، هیچ تفاوتی در نتیجه ندارند.
همۀ ما شانسِ موفق شدن را داریم؛ به شرط این که خطرات را بپذیریم و برای پیروز شدن گام برداریم.

درباره ی محدثه اینانلو

همچنین ببینید

هفت نکته برای رسیدن به تفکر مثبت

مثبت‌اندیشی یک اصطلاح معروف است و گاهی هم ممکن است به یک کلیشه تکراری تبدیل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *