سرخط خبرها
خانه / خودیاری / آینده نگری / دید بلند مدت
دید بلند مدت نشو

دید بلند مدت

دید بلند مدت
نشانه انسان متفکر سنجش دقیق عواقبِ انجام دادن یا انجام ندادن یک کار است. اهمیت یک فعالیت برای شما بستگی به عواقب بالقوه‌ی آن دارد. با این روش اهمیت فعالیت‌ها و وظایفتان مشخص می‌شود و می‌فهمید که کار بعدی‌تان چیست.
نظر شما در مورد وقت و نحوه استفاده از آن یا به اصطلاح “افق زمانی” شما، تاثیر فوق‌العاده‌ای روی طرز رفتار و انتخاب‌های شما می‌گذارد. به نظر می‌رسد افرادی که در زندگی شخصی و حرفه‌ای خود دید بلندمدت دارند، تصمیم‌های بسیار بهتری درباره فعالیت‌ها و استفاده از وقت خودشان می‌گیرند.

به آینده فکر کنید
افراد موفق به طور مشخص آینده‌گرا هستند و به پنج، ده و بیست سال آینده فکر می‌کنند. آن‌ها فعالیت‌ها و انتخاب‌های جاری خود را تحلیل می‌کنند تا مطمئن شوند که این فعالیت‌ها با دید بلندمدت‌شان هماهنگی دارد.
اگر بدانید که در بلندمدت چه چیزی واقعاً برایتان اهمیت دارد، تعیین اولویت فعالیت‌های کوتاه‌مدت آسان‌تر می‌شود.

عواقب کارها را بسنجید
کارهای مهم و بی‌اهمیت را می‌شود این‌طور تعریف کرد: کارهای مهم عواقب بالقوه بلندمدت دارند و کارهای بی‌اهمیت یا چنین عواقبی ندارند یا عواقب‌شان ناچیز است. پیش از شروع به هر کاری باید از خودتان بپرسید: «عواقب وقوع انجام یا عدم انجام این کار چیست؟»
هر قدر اهداف آینده‌تان روشن‌تر باشد تاثیر آن روی کارهای جاری شما بیشتر خواهد بود. با یک دید بلندمدت خیلی بهتر می‌توانید فعالیت‌های جاری خود را با فعالیت‌های بلندمدت هماهنگ کنید تا به هدفتان برسید.

بالاترین اولویت برای مهم‌ترین فعالیت
اگر انجام کاری عواقب مثبت مهمی داشته باشد، آن را در اولویت نخست قرار دهید و بلافاصله کار را شروع کنید. اگر انجام ندادن سریع و درست یک فعالیت عواقب منفی مهمی به دنبال دارد، آن هم به اولویت نخست تبدیل می‌شود و به توجه فوری نیاز دارد.

در خودتان انگیزه ایجاد کنید
انگیزه نیاز به محرک دارد. هر چقدر تاثیر بالقوه یک عمل یا رفتار بر زندگی مثبت‌تر و بیشتر باشد، انگیزه غلبه بر تنبلی و انجام سریع آن کار بیشتر می‌شود.
یکی از بهترین راه‌ها برای اولویت‌بندی کارهای شخصی و شغلی، سنجیدن عواقب بالقوه انتخاب‌ها، تصمیمات و رفتارهاست. این کار به شما انگیزه می‌دهد تا برای پیشگیری از عواقب ناگوار و رسیدن به نتایج مطلوب، بیشتر تلاش کنید.

درباره ی علیرضا حسین نیا

همچنین ببینید

پنج تکنیک برای مدیریت استرس

استرس زمانی اتفاق می‌افتد که تقاضای محیط – مانند کار، دانشگاه یا روابط – بیش …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *