سرخط خبرها
خانه / روانشناسی مثبت / شکرگزاری، راه شاد زیستن!
gratitude شکرگزاری نشو

شکرگزاری، راه شاد زیستن!

اگر بخواهیم یک هدف واحد برای تمامی افراد و فعالیت‌های روزمره‌شان در نظر بگیریم، شاید بتوانیم رسیدن به آرامش و شادی را آن هدف قرار بدهیم؛
چیزی که همگی در زندگی‌مان در پی‌اش هستیم و با دست‌یابی به آن معمولاً حس رضایت به ما دست می‌دهد و به دنبال آن شکرگزاری خواهد بود. شکرگزاری برای هر چیزی که به نظرمان باعث ایجاد این آرامش شده است.
اما بیایید در رابطه به این حس شادی و شکرگزاری بیشتر دقت کنیم. آیا همیشه این شادی و رضایت است که شکرگزاری را در پی دارد؟

آیا نمی‌توان با شکرگزاری شادی را ایجاد کرد؟

آیا سپاسگزار بودن هزینه مناسبی برای شاد زیستن نیست؟
لحظه‌ای تمام موهبت‌ها و نعمت‌هایی را که در اختیار دارید را در نظر بگیرید.
اگر اعضای بدن‌تان سالم هستند به این فکر کنید که چقدر خوب است که می‌توانید ببینید، بشنوید، راه بروید و هر کار دیگری که از شما ساخته است، انجام دهید. آیا به خاطر همه این‌ها سپاسگزار نخواهید بود؟

به نظرتان هر یک چقدر ارزش سپاسگزاری دارند؟

وقتی به خاطر وجود همه این نعمت‌ها سپاسگزار می‌شوید و شکر به جا می‌آورید، آیا احساس رضایت و آرامش وجودتان را فرا نمی‌گیرد؟

پس می‌توان برای داشتن آرامش و شادیِ با ثبات در زندگی، روحیه شکرگزاری را تقویت کرد و از آن در این راه بهره‌های بسیار برد.
حال بیایید وسیع‌تر ببینیم و گسترده‌تر بیاندیشیم. مثلاً برای هر چیزی که در اطراف می‌بینیم که سودی هرچند ناچیز به ما می‌رساند، مراتب سپاسگزاری را به جا آوریم. برای وجود سیستم دربازکن خانه که واقعاً برای آپارتمان ها مفیدند! یا برای وجود برق، در دسترس بودن آب و اختراع واکس‌ِ کفش‌های فوری و هر چیز بزرگ و کوچک دیگری که در زندگی‌مان از آن‌ها بهره‌مندیم.
از نتایج بسیار مفیدی که نهادینه کردن این عادت می‌تواند داشته‌باشد، احساس رضایت و شادی همیشگی است که خود می‌تواند مانع بروز اتفاقات و احساسات ناخوشایند بسیاری باشد و همچنین با وجود این حس و عادت، احساس نزدیکی بیشتری به یکدیگر خواهیم‌ داشت.
می توان در ابتدا برای هر چیزی یک نماد یادآور شکرگزاری تعیین کرد، اما ما این تضمین را به شما می‌دهیم که با تکرار تنها برای چند روز، این تمرین به یک فعالیت جدانشدنی از روزمره شما تبدیل خواهد شد و خواهید توانست از اثرات آن بهره ببرید.
این نکته را به یاد داشته باشید که راز شاد زیستن، حس رضایت از زندگی است. پس حالا که راهی برای دستیابی به حس رضایت یافته‌اید، سعی کنید همواره در زمان حال با شکرگزاری، رضایت و شادی را تجربه کنید. چرا که گذشته هر چه بوده گذشته و از طرفی هم تضمینی برای حضور قطعی ما در آینده وجود ندارد. پس لحظه حال را دریابید و به خاطر بسپارید که …
شکر نعمت ، نعمتت افزون کند!

درباره ی علیرضا حسین نیا

همچنین ببینید

هفت نکته برای رسیدن به تفکر مثبت

مثبت‌اندیشی یک اصطلاح معروف است و گاهی هم ممکن است به یک کلیشه تکراری تبدیل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *