سرخط خبرها
خانه / موفقیت / جزیره موفقیت / جزیره موفقیت -۴ (ارزیابی اهداف)

جزیره موفقیت -۴ (ارزیابی اهداف)

در مطالب قبلی گفته شد و در این‌جا هم تکرار می‌کنیم که: «موفقیت یک علم است و دارای قواعدی می‌باشد. لازم نیست چیز جدیدی کشف کنید، قواعد را یاد بگیرید و تکرار کنید تا شما هم به موفقیت برسید.»
در ادامه‌ی قانون اول موفقیت (یعنی همان هدف‌گذاری) که ساکنین جزیره موفقیت آن را به کار گرفته‌اند، مطلب امروز را به «ارزیابی اهداف و تعیین بازه‌ زمانی» اختصاص می‌دهیم.
ما با ضرورت تعیین هدف و مهم‌تر از آن نیروی اول آشنا شدیم؛ اما آیا این اهداف قابل دسترسی می‌باشند؟ چقدر از اهدافمان واقع‌گرایانه هستند؟
مسلماً ما نباید اهداف غیر واقعی و دست نیافتنی داشته باشیم. بلند پروازی در انتخاب اهداف مفید است٬ اما تا قبل از این مرحله!
در این مرحله باید سعی کنیم با دید منطقی اهداف خود را بسنجیم و اهداف منطقی را از غیر منطقی جدا کنیم. اما سوال مهم هم همین جاست: «کدام اهداف دست‌یافتنی و کدامیک دست‌نیافتنی هستند؟ آیا برای تفکیک این دو دسته از هم راه‌حلی وجود دارد؟»

خوب‌ها، بدها!

اگر دانش آموز هستید یا در گذشته دانش‌آموز بودید، حتماً​ می‌دانید یکی از وظایف مبصر کلاس نوشتن اسامی دانش‌آموزان خوب و بد است! در این تمرین ما هم همین کار را خواهیم کرد.
یک کاغذ بردارید و روی آن یک جدول با دو ستون بکشید. بالای یک ستون بنویسید: «مزایا» و بالای ستون دیگر: «معایب»
اهداف خود را با این جدول ارزیابی کنید. یک طرف جدول فوایدی که این اهداف برای شما دارند را یادداشت کنید و طرف دیگر مضرات آن‌ها را. از هیچ نکته‌ای، حتی بسیار ناچیز، گذر نکنید. برای این کار می‌توانید از دیگران مشورت بگیرید. این کار مستلزم صرف وقت است، پس اگر می‌خواهید این تمرین را انجام دهید، آن را سرسری نگیرید.
برای تک تک اهدافتان این جدول را تهیه کنید. مطمئن باشید ارزشش را خواهد داشت. به هر حال پای زندگی و آینده‌تان در میان است! اگر خودتان نسبت به خود دلسوز و مسئول نباشید، از دیگران چه انتظاری خواهید داشت؟
در تمرین قبل گفتیم که اهدافتان باید همسو و در خدمتِ نیروی اولتان باشد. این تمرین را دو‌بخش دارد: در قسمت اول، نیروی اول یا همان هدف اصلی خود را بسنجید. پس از تایید آن در قسمت دوم به سراغ سایر اهدافتان بروید.
بعد از این که جدول را کامل کردید، حال باید آن را روی ترازو قرار دهید! یک ترازوی فرضی را در نظر بگیرید. مزایا را در یک طرف و معایب را در یک طرف قرار دهید. اگر مزایا نسبت به معایب سنگین‌تر بودند، آن هدف، گزینه‌ی مطلوبی است و در غیر اینصورت آن هدف را خط بزنید و فراموشش کنید!
یادتان باشد در مقایسه خوبی‌ها و بدی‌های یک هدف، تعداد آن‌ها مهم نیست، بلکه کیفیت و ارزش آن‌ها اهمیت دارد. چه بسا یک مزیتی در یک هدف، آن‌قدری برای شما مهم باشد که برای آن حاضر باشید معایب زیاد آن را بپذیرید.
مهم‌ترین فاکتوری که باید به آن توجه کنید است که: «با توجه به امکانات موجود، چقدر دستیابی به آن هدف را ممکن می‌دانید؟» اگر احتمال موفقیت در رسیدن به یک هدف بالا باشد، آن را جز محاسن بنویسید و اگر احتمال پیروزی را کم ‌می‌دانید، آن را به عنوان یک عیب بزرگ یادداشت کنید.
اگر مزایای نیروی اولتان از معایب بیشتر و احتمال دست یافتن به آن زیاد است، این تمرین را برای سایر اهدافتان انجام دهید. در غیر این صورت باید در انتخاب هدف اصلی خود تجدید نظر کنید!
ما باید قبول کنیم که همه‌ی خواسته‌های ما محقق نخواهند شد. از طرفی وقت ما محدود است و حدالامکان می‌بایست از وقوع ناکامی جلوگیری کرد. انتخاب یک هدف متوسط و واقع‌گرایانه بهتر از یک هدف بلندپروازانه و غیر واقعی است. باید قبول کنید که با قد ۱۷۰ سانتی متری احتمال اینکه تبدیل به یک والیبالیست یا بسکتبالیست خوب شوید، بسیار کم است، اما می‌توانید در رشته‌های ورزشی دیگر موفق شوید و موفقیت‌تان بسیار چشمگیر تر خواهد بود.
اگر بین انتخاب چند هدف مردد هستید، هدفی را که مزایای با ارزش بیشتر و معایب کمتری دارد و همچنین احتمال رسیدن به آن بیشتر است را انتخاب کنید.
پس از تایید و ‌با تجدید نظر در هدف اصلی، باید سراغ سایر اهداف رفت. حالا باید مزایا و معایب آن‌ها را بنویسید و آن‌ها را روی ترازوی ارزیابی اهداف قرار دهید. از اهداف غیر واقعی چشم‌پوشی کنید و اهداف منطقی را انتخاب کنید.
به طور کلی این تمرین برای ارزیابی هر کاری که می‌خواهید انجام دهید مناسب است. قبل از تصمیم گیری برای شروع کار جدید، یک جدول تهیه کنید و محاسن و معایب آن را بنویسید.
در پایان به رسم مطالب قبلی از شما می‌خواهم، تا انتشار مطلب بعدی، هر روز یک قدم، هر چند کوچک، به سوی اهدافتان حرکت کرده و سایر مطالب نَشوْ را دنبال کنید.

درباره ی میثم خانجانیان

همچنین ببینید

چهار توصیه برای مدیریت بهتر زمان [ویدیو]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *