سرخط خبرها
خانه / موفقیت / جزیره موفقیت / جزیره موفقیت -۳ (آشنایی با نیروی اول)

جزیره موفقیت -۳ (آشنایی با نیروی اول)

در مطلب قبل به این پرداختیم که برای قدم گذاشتن در جاده موفقیت، ابتدا باید اهداف خود را مشخص کنیم؛ اینکه ما در پنج سال، ده سال و حتی پنجاه سال بعد چه چیزهایی می‌خواهیم. قرار شد اهدافمان را یادداشت کنیم و هر روز یک قدم به سمت آن‌ها برداریم.
در این مطلب به الویت‌بندی اهداف و به طور مشخص‌تر به «نیروی اول» در زندگی خواهیم پرداخت.

ضرورت الویت‌بندی اهداف

ما می‌توانیم ده‌ها، صدها و یا تعداد بسیار بیشتری از هدف‌ها را برای خود در نظر بگیریم. اما با این وجود، می‌توانیم به همه‌ی اهدافمان دست پیدا کنیم؟ آیا می‌توانیم به همه‌ی آرزوهایمان برسیم؟
اگر تمرین قبل را انجام داده باشید، شاید به این مسئله برخورد کرده باشید که برخی از اهدافتان در تضاد با دیگری قرار دارند. یعنی تلاش برای رسیدن به یکی از آرزوهای بزرگمان، مانع از رسیدن به دیگری می‌شود. در اینجا مسئله‌ی رتبه‌بندی اهداف مطرح می‌شود. اینکه رسیدن به کدام هدف برایتان ارزش بیشتری دارد؟
انسان عمر و انرژی محدودی دارد. مسلماً​ به هر آنچه که می‌خواهد، نمی‌تواند دست پیدا کند. در جریان زندگی، بسیار محتمل است که با موقعیت‌هایی برخورد کنید که در آن باید بین دو نفر یا دو چیز، یکی را انتخاب کنید. این دوراهی‌ها برای اهداف و آرزوها هم صدق می‌کند.
چون ما نمی‌توانیم به همه‌ی خواسته‌هایمان برسیم، پس باید بین آن‌ها دست به انتخاب بزنیم و آن یکی را که دستیابی به آن برای ما ارزش بیشتری دارد، انتخاب کنیم.
اقدام بعدی پس از تعیین اهداف و نوشتن آن‌ها بر روی کاغذ، این است که آن‌ها را الویت‌بندی کرده و بر اساس میزان اهمیت مرتب کنیم. آن هدفی را که از همه برایتان مهم‌تر است، در بالای فهرست بنویسید و مابقی را بر حسب ارزش و اهمیتی که برایتان دارند، به ترتیب زیر آن‌ها یادداشت کنید. یعنی اهداف هر چه پایین تر نوشته شوند، ارزش کمتری برایتان خواهند داشت.

آشنایی با نیروی اول

هر انسان موفقی در زندگی خود یک هدف کلی و یک جهت دهنده‌ی اصلی دارد؛ هدفی که برای او از همه چیز مهم‌تر است و به برنامه‌ها و روند زندگی او شکل می‌دهد. این هدف اصلی همان چیزی است که به آن نیروی اول می‌گوییم.
اهداف به انسان انگیزه‌ می‌بخشند و انگیزه زیربنای انجام فعالیت است. منظور ما هم از نیروی اول همین است؛ یعنی هدفی که بیشتر از سایرین به شما انگیزه می‌بخشد و به زندگیتان جهت می‌دهد.
اگر تمرین شناخت اهداف را به خوبی انجام داده باشید و اهدافتان را به درستی ارزش گذاری کرده باشید، هدفی که در صدر فهرست نوشته‌اید، نیروی اول شماست.
نیروی اول زندگی ما می‌تواند، موفقیت مالی، تحصیلی، موفقیت در زندگی زناشویی و تربیت فرزندان، کسب ثروت، پایگاه مناسب اجتماعی، شهرت، موفقیت‌های هنری، اهداف ورزشی و در نگاه کلی‌تر خوشبختی و آرامش باشد.
نیروی اول می‌تواند هر چه که شما می‌خواهید باشد، ولی در به این نکته هم توجه کنید که می‌خواهید دیگران​ شما را با چه چیزی بشناسند. می‌خواهید شما را به عنوان یک ورزشکار بزرگ، هنرمند موفق، یک تاجر نامدار و یا یک دانشمند و فیلسوف بشناسند یا هر چیز دیگر. این همان هدف اصلی شما است؛ همان چیزی که می‌خواهید بشوید!
نیروی اول هر چه باشد، نباید اهداف و آرزوهای دیگر شما در تضاد با آن قرار گیرند. به بیان ساده، اهداف دیگر هر چقدر هم مهم باشند، باید در خدمت هدف اصلی شما قرار گیرند. درست مثل شطرنج! در شطرج همه مهره‌ها فارغ از جایگاه و اهمیتی که دارند، وزیر باشند یا سرباز، برای شاه بازی می‌کنند. نیروی اول هم چنین اهمیتی دارد.
پس در تعیین اهدافتان، هر هدف یا عملی که در مغایرت با نیروی اول است را کنار بگذارید و فکر و انرژی خود را روی آنچه که می‌خواهید بشوید، متمرکز کنید.
مهم نیست که چقدر از آن شخصیت آرمانی و نیروی اول خود فاصله دارید؛ تا مطلب بعدی جزیره موفقیت، سعی کنید هر روز یک قدم، حتی اگر خیلی کوچک و ناچیز، به سمت آنچه که دوست دارید باشید، حرکت کنید.

درباره ی میثم خانجانیان

همچنین ببینید

چهار توصیه برای مدیریت بهتر زمان [ویدیو]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *