سرخط خبرها
خانه / موفقیت / مسئولیت پذیری / پذیرش مسئولیت زندگی؛ آغاز تکامل ذهنی

پذیرش مسئولیت زندگی؛ آغاز تکامل ذهنی

افراد موفق و تأثیرگذاری که بسیاری از ما آنان را اساطیر اراده، پشتکار و موفقیت می‌دانیم مانند ریچارد برانسون، استیو جابز، مارک زاکربرگ و… همگی بر این موضوع که پذیرش همه مسئولیت‌های زندگی‌مان توسط خودمان نشانه‌ی آغاز تکامل ذهنی ما است، تاکید دارند. این یعنی اینکه اگر ما خواستار رسیدن به اهداف والای خود و ایجاد یک تحول و برانگیختگی در مسیر زندگی هستیم، باید قبول کنیم که هر دستاورد مهم یا غیرمهم و هر شکستی که تا به‌حال نصیبمان شده‌است، کاملاً حاصل تصمیمات و فعالیت‌های خودمان بوده و مقصر دانستن هر فاکتوری به غیر از خودمان مثل محیط یا خانواده و امثال این‌ها تنها نوعی فرار از واقعیت محسوب می‌شود.
این موضوع می‌تواند بهترین عامل انگیزش در ما باشد؛ چرا که از این طریق هر شخص می‌تواند به یگانگی وجود خودش و استعداد هایی که می‌تواند در خودش کشف کند، پی‌ببرد.
این‌گونه می‌توان اعتمادبه‌نفس لازم برای پرورش یک تفکر پیروزمندانه و یک شخصیت محکم و استوار را به‌دست آورد. کافیست هرکس از هوش و ذکاوتی که در وجودش نهفته است، با خبر شود و انرژی و اراده بالقوه‌ی خود را بالفعل کند.
یادمان باشد افرادی که خود را فدا شده‌ی موقعیت یا فاقد استعداد ذاتی می‌دانند، افراد محکوم به شکست هستند که اغلب این انرژی‌های منفی و تاثیرات نه‌چندان مفید خود را بر اطرافیان و نسل‌های بعد خود نیز می‌گذارند.
اگر مطلب پارادایم شیفت را در وبسایت نَشوْ خوانده باشید، می‌دانید که معتقدیم که ما و رفتارها، عادت‌ها و چیزی که هستیم کاملاً متناسب با طرز تفکر ماست؛ شاید متوجه شده باشید که اغلب افراد به‌رغم وجود مجموعه‌ای از ویژگی‌هایی که در خود دارند اما خود را با کار یا فعالیتی که بیشتر به آن می‌پردازند، یکی می‌دانند. مثلاً هنگام معرفی خود به دیگران می‌گویند که «من یک آرایشگر هستم» یا «من یک دانشجوی رشته‌ی … هستم». این مسئله کاملاً به این دلیل است که ذهن ما، ما را با فعالیت غالب‌مان یکی می‌داند‌. غافل از اینکه احتمالاً تا کنون فعالیت‌های بسیاری در زندگی داشته‌ایم یا ویژگی‌های بسیاری در خود سراغ داریم که قابل ابراز و استفاده در معرفی ما به دیگران است و با کسب مهارت‌های مورد نیاز برای تکامل ذهن و تسلط بر افکار می‌توان از این چالش به خوبی عبور کرد؛ تنها اصل قابل تامل و توجه، پذیرش مسئولیت هر آنچه تاکنون به دست آورده‌ایم است.

درباره ی علیرضا حسین نیا

همچنین ببینید

چهار توصیه برای مدیریت بهتر زمان [ویدیو]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *