سرخط خبرها
خانه / روانشناسی مثبت / امیدواری / مواجهه با شکست

مواجهه با شکست

وقتی از شکست و ناامیدی صحبت می‌شود، احتمالاً اولین جمله‌ای که به ذهنمان خطور می‌کند، چیزی نیست جز این جمله: «شکست پلِ پیروزی است.»
تا کنون درباره این جمله تأمل کرده‌اید؟ درباره‌ی تاثیراتی که می‌تواند داشته باشد چه؟ همین جمله ساده می‌تواند به صورت یک کلیشه و قالب غلط، ذهن ما را از مسیر موفقیت و پیروزی منحرف کند. این جمله می‌تواند با تصویر مثبتی که از شکست نشان می‌دهد، تأثیرات بدی را با خود به همراه بیاورد.
شکست و ناکامی در مسیر زندگی را تنها زمانی می‌توانیم مثبت بدانیم که ما را با کاستی‌ها و نقاط ضعف‌مان آشنا کند. در غیر این صورت شکست‌ها چیزی بیشتر از عوامل مایوس کننده نیستند. در واقع ما از شکست خوردن لذت نمی‌بریم و بدنبال شکست خوردن نیستیم و نباید در خود ذهنیت بازنده ایجاد کنیم. اما اگر شکست خوردیم، عکس‌العمل ما چه باید باشد؟

شما شکست را چگونه می‌بینید؟

نکته مهم این است که ما چگونه با شکست رو به رو می‌شویم و چه نتیجه‌ای از آن می‌گیریم. برخی افراد شکست را دلیلی بر ناتوانی خود می‌بینند و آن را به منزله‌ی پایان راه می‌دانند. برخی دیگر درست در طرف مقابل هستند‌. برای آن‌ها شکست باعث شود تا متوجه شوند که راهشان اشتباه بوده و یا به اندازه کافی برای رسیدن به هدفشان تلاش نکرده‌اند.

مواجهه با شکست

شکست به معنای عدم دستیابی به اهداف و مقاصد مورد نظر است. مفهوم شکست پیچیده نیست ولی تفاوت‌های فردی افراد بر ذهنیت آن‌ها از شکست تأثیر فراوانی دارد. به عبارت ساده‌تر، بستگی دارد چگونه به شکست خوردن نگاه کنید.
برای هر مشکلی راه حلی وجود دارد. هر شکستی در زندگی باعث بهم خوردن تعادل فرد در زندگی می‌شود و اعتماد به نفس او را کاهش می‌دهد.
برای مبارزه با تاثیرات نامطلوب شکست، در وهله‌ی اول باید آن را بپذیرید. آن را از زوایای گوناگون بنگرید و به طور منطقی تجزیه و تحلیل کنید. با شکست کنار بیاید و در این شکست سعی کنید نقاط ضعف و قوت خودتان را بشناسید و درصدد برطرف کردن نقاط ضعف برآیید.
توانایی روبه رو شدن با شکست، درسی با ارزش در زندگی است. سعی کنید در هنگام شکست از نظر عاطفی خود را تخلیه کنید و تا به شیوه درستی به احساسات پاسخ دهید.
سعی کنید راجع به تجربیات خود صحبت کنید و از آن‌ها درس بگیرید.
اگر عملکرد عالی ندارید چندان مهم نیست؛ به دنبال جاهایی باشید که در آن خوب و حتی متوسط عمل می‌کنید و برای همان خود را تشویق کنید. اگر شکست خوردید خود را ترغیب کنید که باز هم تلاش کرده تا به نتیجه برسید.
مهم‌ترین چیز امید است و باید امید داشته باشیم، زیرا سنگ بنای هر موفقیتی امیدواری است.

درباره ی محدثه اینانلو

همچنین ببینید

هفت نکته برای رسیدن به تفکر مثبت

مثبت‌اندیشی یک اصطلاح معروف است و گاهی هم ممکن است به یک کلیشه تکراری تبدیل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *