سرخط خبرها
خانه / موفقیت / مدیریت زمان / اصل پارِتو : قانون ۲۰-۸۰

اصل پارِتو : قانون ۲۰-۸۰

در سال ۱۹۰۶ دانشمندی ایتالیایی به نام «ویلفردو پارتو» طی تحقیقاتی به این نتیجه رسید که ۸۰ درصد از زمین‌های ایتالیا در اختیار ۲۰ درصد از مردم این کشور است!
این کشف پارتو به یکی از موثرترین قانون‌ها در هنر مدیریت زمان تبدیل شد و اصل ۲۰-۸۰ در مدیریت زمان نام گرفت.
در تقسیم‌بندی‌ای که توسط این اصل صورت می‌گیرد دو دسته به نام‌های «افراد اندک اساسی» و «افرادِ بسیارِ بی‌تأثیر» وجود دارند. به طوری که همیشه ۸۰ درصد از نتیجه هر جنبشی حاصل تنها ۲۰ درصد از عوامل آن است که این ۲۰ درصد همان دسته‌ی افراد اندک اساسی هستند یا به عبارتی بهتر ۸۰ درصد از ارزش یک عمل حاصل ۲۰ درصد تلاش و زحمت خرج شده است؛ برای مثال ۸۰ درصد از فروش یک شرکت تنها مربوط به ۲۰ درصد از مشتریان آن است.
ما می‌توانیم با به‌ کارگیری این قانون در رابطه با اهدافی که داریم، سریع‌تر از گذشته به مهم‌ترین آن‌ها میل کنیم.
کافیست تمام اهداف خود را مکتوب کرده و طبق اولویت هر یک تقسیم بندی ۲۰-۸۰ را در موردشان اعمال کنیم و ۲۰ درصد از آن اهدافی که رسیدن به آن ها ۸۰ درصد موفقیت ما در آینده را تشکیل می‌دهد مشخص کنیم و به آن‌ها بپردازیم.
نکته قابل توجه آن است که شاید وقت و انرژی‌ای که هر یک از این اهداف از ما می‌گیرند یکسان باشد، اما نتیجه این ۲۰ درصد مهم‌تر تقریباً معادل ۵ تا ۱۰ برابر ۸۰ درصد دیگر آن‌ها خواهد بود که البته ناگفته نماند که مطمئناً مسیر دسته‌ی اهداف ۲۰ درصد اساسی سخت‌ترین و پیچیده‌ترین مسیر بین همه اهداف خواهند بود.
تذکری که همیشه باید به خودمان بدهیم این است که آیا فعالیت کنونی ما در راستای دسته موثر ۲۰ درصدی هاست یا نه. مهم‌تر از آن اینکه تا کارهای این گروه به پایان نرسیده است، نباید سراغ کارهای دسته‌ی کم تاثیر و یا بی‌تاثیر ۸۰ درصدی‌ها برویم.
به خاطر داشته باشیم که اگر ابتدا موانع سخت‌تر را بگذرانیم، ادامه مسیر برای‌مان راحت‌تر خواهد بود.

درباره ی علیرضا حسین نیا

همچنین ببینید

چهار توصیه برای مدیریت بهتر زمان [ویدیو]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *