سرخط خبرها
خانه / خودیاری / تصمیم‌ گیری / سوار بر ماشین زمان شوید!

سوار بر ماشین زمان شوید!

در زندگی‌، بسیار پیش می‌آید که در انجام دادن یا ندادن یک کار یا رفتاری دچار تعارض می‌شویم. درست اینجاست که مهارت تصمیم‌گیری به کارمان می‌آید. بحث امروز به تاثیرات انتخاب‌هایمان در آینده مربوط است‌.

تأثیرات بلند مدت

بسیاری از ما از تأثیرات بلند مدتی که انتخاب‌هایمان خواهند داشت، غافل هستیم. جایی که یک تصمیم نابخردانه می‌تواند مسیر زندگی ما را عوض کند.
جالب اینجاست که انتخاب بسیاری از این موارد ریشه در هیجانات ما دارند. مواردی مثل مصرف سیگار و مشروبات الکلی، استفاده بیش از حد مواد غذایی نامطلوب و فست‌فود ها، پرداختن به خوش‌گذرانی‌ به جای مطالعه‌ی دروس و مواردی از این دست.
ما بی‌توجه به تاثیرات انتخاب‌هایمان روزها را پشت سر می‌گذاریم و به پیش می‌رویم. ‌‌چرا؟

تعارض اصلی

آنچه موجب بروز این رفتارها می‌شود، تعارض بین قوه‌های شناختی و هیجانی ما است. تعارض اصلی در این مواقع، تعارض بین منطق و هیجان است. چه مقداری از تصمیمات ما ناشی از هیجانات است؟ چه مقداری از تصمیمات ما از دلایل عقلانی و منطقی برخودار است؟
در بسیاری از موارد ما به جای آن‌که تأثیرات بلند مدت انتخاب‌هایمان را در نظر بگیریم، متاسفانه تنها به لذت‌های آنی توجه می‌کنیم. یعنی به جای آن‌که عقلانی تصمیم بگیریم، از روی هیجان و احساس تصمیماتی را می‌گیریم که می‌تواند در دراز مدت آسیب‌های فراوانی داشته باشد. اما چرا؟
انسان به طور ذاتی به راحت‌طلبی گرایش دارد و پرداختن به مواردی که نیازمند تلاش بیشتر است را سخت می‌داند.
در حالت عادی، در بدو تولد این هیجانات ما هستند که بر قوه‌ی شناختی ما تسلط دارند. این مسئله در چند سال ابتدایی زندگی طبیعی است، اما ادامه یافتن آن، مضر است.
به رفتار نوزادان دقت کنید. آن‌ها بی‌توجه به محیط و اطرافیان، تنها به برطرف شدن نیازهای خود فکر می‌کنند. با بروز اولین نشانه‌های ناراحتی شروع به گریه کردن می‌کنند و بدین وسیله از مادر یا پرستار خود می‌خواهند که به درخواست‌شان رسیدگی کنند. اما تصور این رفتار برای افراد بزرگسال چندان جالب نیست! همه‌ی ما افرادی را می‌شناسیم که برای برطرف کردن نیازهای آنی خود دست به هر کاری می‌زنند و به تاثیراتی که این رفتارها در آینده خواهند داشت، توجه ندارند. تحمل این افراد بسیار مشکل است؛ البته اگر خودمان جز آن‌ها نباشیم!
خیلی از رفتارهای به ظاهر کوچک، می‌تواند آینده‌‌ی ما را تحت‌الشعاع قرار دهد. پس باید در انتخاب‌هایمان دقت بیشتری به خرج دهیم.

تکنیک ماشین زمان

هر گاه در تصمیمات خود دچار تعارض شدید، می‌توانید از تکنیک ساده و در عین حال کاربردی و مفیدِ «ماشین زمان» استفاده کنید.
سوار ماشین زمان شوید و چشمانتان را ببندید! به ده سال، بیست سال، یا پنجاه سال بعد بروید. حال شما در آینده هستید و می‌توانید تمام کارهایی که در این سال‌ها انجام داده‌اید را بررسی کنید.
وقتی هشتاد ساله هستید و به گذشته‌ی خود نگاه می‌کنید، چه حسی خواهید داشت؟ از انجام کدام کارها خشنود هستید؟ کدام کارها هستند که از انجام دادنشان پشیمان هستید؟ اگر به شما فرصت دوباره داده شود، کدام کارها را انجام می‌دهید و از انجام کدام کارها دست می‌کشید؟ اگر فرصت بازگشت به گذشته را بیابید، بر اساس منطق تصمیم می‌گیرید یا احساس؟ به لذت‌های آنی می‌پردازید یا بلند مدت؟
هر وقت در انتخاب‌‌هایتان دچار تعارض شدید، انجام این تمرین به شما کمک می‌کند. اگر به این تمرین باور داشته باشید و همه‌ی انتخاب‌های خود را از صافی و فیلتر آن بگذرانید، بدون شک آینده‌ای دلخواه و مطلوب در انتظارتان خواهد بود.

درباره ی رامین ناصری

همچنین ببینید

پنج تکنیک برای مدیریت استرس

استرس زمانی اتفاق می‌افتد که تقاضای محیط – مانند کار، دانشگاه یا روابط – بیش …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *