سرخط خبرها
خانه / خودیاری / سازگاری در برنامه‌

سازگاری در برنامه‌

شاید برای شما هم پیش آمده که در مسیر موفقیت حرکت می‌کردید که ناگهان طوفانی از راه رسید و زندگی شما را در نوردید!
در زندگی هر شخصی وقایعی رخ می‌دهد که می‌تواند به کلی او را از مسیر و اهداف دلخواهش دور کند. اتفاقاتی نظیر تصادف، معلولیت، ورشکستگی مالی، از دست دادن حامیان و عزیزان، شکست‌های عاطفی، تحصیلی، ورزشی و … نحوه‌ی زندگی انسان را دستخوش تغییر می‌کنند. چیزی که شاید احتیاج به گفتن آن نباشد این است که این اتفاقات همه‌ی ما را تهدید می‌کند و شاید در زندگی تعدادی از ما نیز رخ داده باشد.
اما همه‌ی موانع خوشبختی به این شدت نیستند؛ بلکه بعضی از ما با اتفاقات بسیار کوچک‌تر هم از مسیر موفقیت خود کنار می‌کشیم.
توانایی سازگاری
مطلب امروز در مورد یکی از مهم‌ترین مهارت‌های انسان برای بقا و پیشرفت در مسیر موفقیت است: توانایی سازگاری.
بدون تردید این مهارت آنقدر مهم است که در صورت عدم وجود آن، انسان‌ نیز مانند بسیاری از موجودات دیگر، هزاران سال پیش منقرض شده بود! اگر توانایی‌ انسان برای تغییر و وقف دادن خود با شرایط جدید نبود، همه‌ی ما محکوم به نابودی بودیم و این همان چیزی است که سازگاری نام دارد.
سازگاری برنامه‌ای
سازگاری انواع مختلفی دارد: از سازگاری ژنتیکی و تاریخی گرفته تا سازگاری اجتماعی. اما ما در این مطلب به نوع خاصی از سازگاری خواهیم پرداخت. نوعی از سازگاری که ما را در مسیر موفقیت حفظ کرده و از انحراف از این مسیر جلوگیری می‌کند. بگذارید آن را سازگاری با شرایط خاص یا سازگاری در برنامه‌ بنامیم و آن را این‌گونه تعریف کنیم:
«بوجود آوردن تغییرات موقتی در برنامه‌های خود برای مقابله با شرایط ناخواسته‌ی پیش آمده».
یکی از مهم ترین موانع موفقیت، شرایط ناخواسته‌‌ی محیطی و یا بهتر بگویم، عدم تطابق و سازگاری با شرایط محدود کننده‌ی زمانی است. با یک مثال، منظورم روشن‌تر می‌شود.
فردی را در نظر بگیرید که به موسیقی و مشخصاً نواختن گیتار علاقه‌ی خاصی دارد؛ یا شخص دیگری که هدف اصلی خود را تبدیل شدن به یک ورزشکار حرفه‌ای (مثلاً یک فوتبالیست) تعیین کرده است. شخص اول برنامه‌ی زندگی خود را به صورتی تعیین کرده که هر روز ساعات مشخصی را به تمرین گیتار و همچنین ساعاتی را صرف آموزش آن می‌کند. فرد دوم هم در ساعت مشخصی در روز به تمرین فوتبال می‌پردازد. این مسیری خوبی است و این دو شخص در صورت ثبات در این برنامه، می‌توانند به افراد موفقی در رشته‌های خود تبدیل می‌شوند.
افراد بسیاری ضرورت برنامه‌ریزی را می‌دانند و برای خود چنین برنامه‌هایی نیز تهیه می‌کنند. اما چرا همه موفق نمی‌شوند؟ چه چیزی مانع موفقیت‌شان می‌شود؟ چرا بعد از مدتی برنامه‌هایشان را کنار می‌گذارند؟
درست زمانی که در مسیر پیشرفت و یادگیری بیشتر قرار گرفته‌ایم، پیشامد یک سری شرایط خاص می‌تواند اجرای برنامه‌ی ما را با اختلال مواجه کند.
مثلاً​ فرد اول تمرینات خود را در ایام امتحانات دانشگاهی به بهانه‌ی مطالعه‌ی دروس تعطیل می‌کند و یا شخص دوم به دلیل مشکلات مالی، ترجیح می‌دهد برای مدتی تمرینات خود را کنار گذاشته و به کار موقتی بپردازد. این دسته مشکلات، جدا از مشکلات عمیق‌تری مثل بیماری یا از دست دادن عزیزان است که تاثیراتی به مراتب پایدارتر و سنگین‌تر به جا خواهند گذاشت.
اما این ناسازگاری‌ها چه مشکلاتی را بوجود خواهند آورد؟
این ناسازگاری‌ها قاتل موفقیت است! شما در مسیر پیشرفت قرار دارید که ناگهان آن را رها کرده و بعد از مدتی که عزم برگشتن می‌کنید، با افت شدیدی در آن مهارت رو به رو هستید. علاوه بر این از پیشرفت در این دوره‌ی زمانی هم باز مانده‌اید و بخشی از وقت خود را از دست داده‌اید. دیگر سطح توانایی قبل خود را در اختیار ندارید و دچار افت شده‌اید. مثل قبل نخواهید نواخت و مثل قبل نمی‌توانید با توپ حرکات نمایشی اجرا کنید!
در واقعیت این ناملایمات برای همه ما رخ می‌دهند و پیشرفت ما را تهدید خواهند کرد. اما درست در همین مواقع است که تفاوت افراد معمولی با افراد موفق مشخص خواهد شد.
مشکلات گوناگون برای افراد موفق به معنای پایان تلاش و یا کنار گذاشتن موقتی آن نیست؛ بلکه نیازمند برنامه‌ای جدید است که علاوه بر رسیدگی به مشکلات پیش آمده، شامل پیگیری اهداف هم می‌شود. این یعنی همان سازگاری برنامه‌ای است که به ما اجازه می‌دهد تحت هر شرایطی بتوانیم خود را به سرعت با شرایط جدید وقف داده و نه تنها دچار افت نشویم، بلکه به پیشرفت‌مان ادامه دهیم. برنامه‌ زندگی خود را طوری تغییر می‌دهیم که با تلاش بیشتر بتوانیم به همه‌ی کارهای روزانه خود برسیم.
اگر شرایط همواره مهیا و آماده بود، موفقیت اتفاق عجیب و خاصی نیست؛ در واقع موفق شدن هنر نمی‌خواست! موفق شدن و موفق ماندن مجموعه ای از توانایی هاست که سازگاری و تطابق یکی از مهم ترین آن‌ها محسوب می‌شود.
پس برای موفقیت، نیازمند بالا بردن توانایی‌های سازگاری خود هستیم. ما باید خود را در سطحی از تحمل و سازگاری قرار دهیم که با وجود انواع ناملایمات، بتوانیم در مسیر موفقیت باقی مانده و در این مسیر با تمام توان و سرعت‌مان حرکت کنیم.
مطالب مربوط به سازگاری، به همین جا ختم نمی‌شود. در آینده سعی خواهیم کرد بیشتر به آن بپردازیم و آن را تمرین کنیم.

درباره ی میثم خانجانیان

همچنین ببینید

پنج تکنیک برای مدیریت استرس

استرس زمانی اتفاق می‌افتد که تقاضای محیط – مانند کار، دانشگاه یا روابط – بیش …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *