سرخط خبرها
خانه / موفقیت / جزیره موفقیت / جزیره موفقیت -۲ (شناخت اهداف)

جزیره موفقیت -۲ (شناخت اهداف)

همان‌طور که در مطلب قبل اشاره شد، قواعد موفقیت کشف شده‌اند و لازم نیست دوباره آنها را بیابیم. ما می‌توانیم از قوانینی که افراد موفق استفاده کرده‌اند، بهره ببریم و به موفقیت‌هایی حتی چشمگیر تر از آنان دست یابیم. در این مطلب به اولین قانون ساکنین جزیره‌ موفقیت خواهیم پرداخت!

قانون اول شناخت اهداف

خیلی از ما به جای آن که در رودخانه زندگی٬ به سمتی که دوست داریم شنا کنیم، خود را بدست رودخانه سپرده‌ایم تا ما را به هر جا که می‌خواهد ببرد. در این صورت ممکن است مسیر رودخانه ما را به دهانه‌ی یک آبشار مرتفع و سهمگین ببرد که سرنوشتی جز سقوط در انتظارمان نخواهد بود؛ چیزی که در افراد موفق دیده نمی‌شود. آن‌ها کنترل زندگی خود را بدست گرفته و به هر سمتی که بخواهند شنا می‌کنند؛ تا به اهداف خود برسند. اما چطور به این توفیق دست یافته‌اند؟
جواب خیلی ساده است. آن‌ها اهداف خود را می‌شناسند.
وقتی می‌خواهیم برای تعطیلات به سفر برویم، اولین کاری که باید انجام دهیم، چیست؟ اول از همه باید جایی که می‌خواهیم به آن برویم را تعیین کنیم! اما اگر بگویم که اکثریت انسان‌ها همین اصل ساده را برای مسئله‌ مهم‌تر که همان زندگیشان باشد رعایت نمی‌کنند، باور می‌کنید؟ بله، بسیاری از ما سرنوشت خود را به جریان آب و رودخانه سپرده‌ایم و به همین سادگی آینده‌ خود را تباه خواهیم کرد.
پس، اصل اول این است:
«بدانیم از زندگی چه می‌خواهیم!» به عبارت ساده تر، تکلیف خود را روشن کنیم.

مهم‌ترین تمرین زندگی!

همین امروز (فردا نه٬ فردا هرگز نمی‌آید!) کاغذی بردارید و روی آن اهداف خود را بنویسید. این که اهدافتان چه باشد مهم است، ولی مهم‌تر از آن این است که برای خود هدفی داشته باشید.
سال آینده همین موقع می‌خواهید به چه دستاوردهایی رسیده باشید؟ چه چیزهایی را امروز ندارید و می‌خواهید سال بعد داشته باشید؟ آن‌ها را هر چه که باشد، یادداشت کنید. مسلماً​ از خودتان که خجالت نمی‌کشید! پس همه را بدون کم و کاست بنویسید.
ده مورد از اهداف خود را که می‌خواهید تا سال آینده به آن برسید یادداشت کنید. این کار را برای پنج سال، ده سال، سی سال و پنجاه سال دیگر هم انجام دهید. مهم نیست سن و سالتان چقدر است. مهم این است که اگر هزار سال هم عمر کردید، روزی نباشد که هدفی برای آینده نداشته باشید.
در ابتدا نوشتن و فکر کردن به هدف‌هایتان مشکل است، ولی یادتان باشد که ارزشش را دارد که وقت بگذارید. این تمرین، مهم‌ترین تمرینی خواهد بود که در طول عمرتان انجام می‌دهید!
در مرحله بعد، اهدافتان را دسته بندی و الویت بندی کنید. یادتان باشد رسیدن به همه‌‌ی آرزوها و اهدافمان ممکن نیست. انسان نمی‌تواند به هر آنچه می‌خواهد، برسد. پس باید اهدافی که برایتان ارزش بیشتری دارد را شناسایی کرده و بقیه را به خدمت آن‌ها در آورید (در مطلب بعد به این موضوع بیشتر خواهیم پرداخت).
تا مطلب بعدی جزیره‌ موفقیت، سعی کنید هر روز یک قدم به اهدافتان نزدیک شوید. می‌توانید با کارهای جزئی و نه تغییرات بزرگ، شروع کنید. اگر برایتان مقدور است از انجام کارهایی که شما را از رسیدن به اهدافتان باز می‌دارد، خودداری کنید.

درباره ی میثم خانجانیان

همچنین ببینید

چهار توصیه برای مدیریت بهتر زمان [ویدیو]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *