سرخط خبرها
خانه / خودیاری / تمرکز / تمرکز بیشتر، بازدهی بیشتر (تمرینات افزایش تمرکز)
تمرکز نشو

تمرکز بیشتر، بازدهی بیشتر (تمرینات افزایش تمرکز)

شاید بتوان تمرکز را مهم‌ترین فاکتور در صورت پذیرفتن هر فعلی به بهترین نحو آن معرفی کرد.
بیایید با یک مثال نقض‌گونه صحت این گفته را اثبات کنیم؛
حتاً همه ما در حین انجام عملی مثل حل یک مساله ریاضی به جواب نادرستی که ناشی از عدم وجود تمرکز لازم بدست آمده رسیده‌ایم و وقتی در پی منشأ آن گشته‌ایم متوجه‌ بی‌دقتی خود در یک جمع یا تفریق ساده اما سرنوشت‌ساز در میانه راه حل‌مان شده‌ایم که به طور مشخص اگر تمرکز لازم وجود می‌داشت، حاصل کار ما جوابی صحیح بود.
این بی‌دقتی حاصل فعلی ناخواسته به نام پرش ذهنی است که خود به وجود آمده از عوامل جسمی و روحی متعددی مثل تشنگی یا گرسنگی، فقر آهن و کم خونی، استرس و افسردگی ، وسواس فکری و … است. از لازمه های ایجاد تمرکز، برقراری آرامش درونی و تسلط بر تفکرات می‌باشد.
هرچند برطرف کردن عواملی که باعث پرش ذهنی می‌شوند، از ملزومات ایجاد تمرکز است، اما ما به یک معجزه‌ی بزرگ به نام تمرین بسیار ایمان داریم و معتقدیم توانایی حل هر مساله یا مشکلی را می‌توان با تمرین بدست آورد، حتی مشکلات ذهنی و روحی.
در ادامه چند تمرین آزمایش شده و موثر برای افزایش قدرت تمرکز را با هم می‌آموزیم:

تمرین اول؛ ساده‌ترین:
یک نقطه را درنظر بگیرید، این نقطه می‌تواند یک درخت، سر یک خودکار یا هر چیز دیگری که بتوان نامش را نقطه گذاشت و به آن خیره شد، باشد.
تمام حواس خود را متوجه آن نقطه کنید و هر گاه ذهنتان تصمیم به پریدن گرفت، تذکری به آن بدهید و قاطعانه ازش بخواهید تنها روی نقطه‌ای که نگاهش می‌کنید، متمرکز باشد.
انجام تنها روزی پنج دقیقه این تمرین، اثرات چشمگیری روی کنترل تمرکز شما توسط خودتان خواهد داشت.

تمرین دوم؛ معروف‌ترین:
یک تصویر دل‌نشین و نیمه شلوغ که دارای جزئیاتی باشد را انتخاب کنید، این تصویر می‌تواند یک تابلوی مینیاتور یا حتی تصویر مسیر رفت‌ و آمد هر روزی شما باشد؛
در گوشه‌ای با آرامش بنشینید و چشمانتان را ببندید و سعی کنید آن تصویر را در ذهنتان بسازید و جزئیاتش را به خاطر بیاورید.
این تمرین از معروف‌ترین و مطمئن‌ترین راه‌های افزایش تمرکز و دقت است.

تمرین سوم؛ موثرترین:
روزی سه بار از صد به یک، یکی یکی بشمارید و حتی اگر یک خطا داشتید دوبار به صد برگردید، تا زمانی که بدون خطا از صد به یک برسید؛ وقتی که به درجه‌ای از مهارت رسیدید که هر مرتبه تنها یک بار از صد  شروع کردید بدون خطا به یک رسیدید، این کار را دوتا دوتا، سه‌تا سه‌تا و … انجام دهید.
اگر به این تمرین اعتماد کنید، هرگز پشیمان نخواهید شد.

تمرین چهارم؛ چالشی‌ترین:
مشتی از برنج یا ماش یا هر دانه‌ ریزی که در دسترست هست را بردارید و روی یک کاغذ که یک‌رنگ نیست و کمی شلوغ است، مثل یک روزنامه بریزید و سعی کنید با نوک یک خودکار یا یک سوزن تعداد آن‌ها را بشمارید.
وقتی مهارتتان افزایش یافت خود را به چالش بکشید و در محیط‌های شلوغ یا در کنار تلویزیون روشنی که صدای آن با اعصابتان بازی می‌کند این تمرین را انجام دهید، فوق العاده تاثیرگذار است.

تمرین پنجم؛ جالب‌ترین:
لب خوانی را تمرین کنید؛ روبروی دوست خود بنشینید و از او بخواهید بدون صدا حرف بزند طوری که فقط حالت لبهایش تغییر کند و صدایی از او در نیاید (به اصطلاح لب بزند) و شما حدس بزنید که چه می‌گوید؟
این تمرین را می‌توانید هنگام پخش اخبار یا مصاحبه‌های تلویزیونی که تصویر صورت افراد از نزدیک پخش می‌شود، انجام دهید و علاوه بر افزایش دقت خود یک مهارت کارآمد و جالب نیز کسب کنید.

این تمرینات از سوی پزشکان و افراد بسیار با تجربه برای افزایش تمرکز تجویز شده‌اند و حاصل سال‌ها تحقیق در این زمینه هستند و شما هم می‌توانید از آنها بهره ببرید، درست مانند بسیاری از افرادی که پیش از شما به طور مستمر آن‌ها را انجام می‌داده‌اند و هنوز هم تکرارشان می‌کنند و نتیجه دلخواهشان را نیز گرفته‌اند.

درباره ی علیرضا حسین نیا

همچنین ببینید

پنج تکنیک برای مدیریت استرس

استرس زمانی اتفاق می‌افتد که تقاضای محیط – مانند کار، دانشگاه یا روابط – بیش …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *