سرخط خبرها
خانه / روانشناسی مثبت / امیدواری / او یک دیوانه است!

او یک دیوانه است!

همواره تاریخ گواه این مسئله بوده که موفق‌ترین انسان‌ها، کسانی هستند که بیشتر از همه جواب رد شنیده‌اند. تمام کشفیات مهم جهان در ابتدا از نظر مردم رد شده است. دانشمندان، فیلسوفان، پیامبران و هر انسانی که نقش بزرگی را در عصر و تاریخ خود و بعد از خود بازی کرده، در ابتدا طرد شده‌اند. حتی گاهی عوام آنان را با دست نشان می‌دادند و می‌گفتند: «او یک دیوانه است!»
مردم عادی از دید خود به جهان می‌نگرند. به نظر آن‌ها جهان تنها آن چیزی است که در دایره‌ی فهم آن‌ها قرار می‌گیرد. به همین دلیل است که به هر ایده و نظر جدیدی واکنش منفی نشان داده و با آن مخالفت می‌کنند. در مقابل هم عده‌ای هستند که با دید باز به عقاید و ایده‌های جدید نگاه می‌کنند و تا زمانی که برای رد آن ایده، دلایل و شواهد منطقی و علمی نباشد، آن را رد نمی‌کنند.
اگر ایده‌ای نو در سر دارید، آماده باشید که پاسخ رد بشنوید! مطمئن باشید وقتی برای اولین بار ایده‌ی جدیدی را بر زبان می‌آورید، نه تنها تشویق و تحسین نمی‌شوید بلکه با طرد، رد و حتی تمسخر رو به رو خواهید شد.

به افراد موفق نگاه کنید

سوال اصلی اینجاست: «هنگامی که با بازخوردهای منفی رو به رو شدیم، چه کار کنیم؟»
جواب ساده است؛ به افراد موفق نگاه کنید. افراد موفق دارای تجربیات زیادی از پاسخ‌های منفی و طرد شدن هستند. آیا با شنیدن اولین پاسخ منفی جا زدند؟ مسلماً​ این طور نیست. این افراد پس بارها شکست، باز هم به مسیر خود ادامه می‌دهند. هرگز شکست را نمی‌پذیرند و برای رسیدن به اهداف‌شان تا جایی که توانایی دارند، تلاش می‌کنند. البته این بدان معنا نیست که با لجبازی مسیر اشتباه خود را تصحیح نمی‌کنند؛ بلکه به این معناست که از دستیابی به هدفی که به آن ایمان دارند، ناامید نمی‌شوند. نه تنها با شنیدن جواب رد ناامید نخواهند شد، بلکه مصمم‌تر و با انگیزه‌ی بیشتر به راه خود ادامه می‌دهند. اما چطور؟ چگونه می‌توانیم مثل آن‌ها باشیم؟
قبل از هر چیز باید به ایده و کارتان ایمان داشته باشید. نباید با شک و تردید به مسیری پای بگذارید. این نکته را به یاد داشته باشید: «تا زمانی که دلایل منطقی از ایده‌ی شما حمایت می‌کند، دلیلی برای ناامیدی وجود ندارد.» باید کاری کنیم که هنگام شنیدن جواب رد، به جای این که ناامید شویم، قوی‌تر و مصمم‌تر به کارمان و همچنین تلاش‌مان برای رسیدن به موفقیت ادامه دهیم. چگونه؟
تصور ذهنی‌تان را از شنیدن بازخورد منفی عوض کنید و آن را با احساس خوشایند همراه کنید. این ایده‌ی خوبی است که تصور کنیم هر پاسخ منفی این فرصت را به ما می‌دهد که به بیشتر به نواقص موجود در ایده‌مان فکر کرده و بیشتر تلاش کنیم. به طور طبیعی تلاش و دقت بیشتر، موفقیت بیشتری را به همراه دارد.
از این ایده‌های زیبا و جالب برای خود بسازید. «با هر شکست، چیز‌هایی می‌توانم یاد بگیرم که از پیروزی و موفقیت نمی‌شد»٬ «مرتکب شدن این اشتباه خوب نیست، ولی با تجربه‌ای که از آن کسب کردم، با قدرت و سرعت بیشتری به مسیرم ادامه می‌دهم». ذهن خود را پر از این ایده‌های زیبا کنید. باور کنید که شکست پل پیروزی است. این همان نکته‌ای است که همه ی افراد موفق به آن اذعان دارند. می‌دانید اگر به یک‌ شخص موفق بگویید که نمی تواند یا ایده اش عملی نیست، چه عکس‌العملی نشان می دهد؟ لبخندی می‌زند و بیشتر از قبل تلاش می‌کند و به شما ثابت خواهد کرد که می‌تواند!
اگر بتوانیم طرد شدن و شنیدن جواب رد را با این احساسات خوشایند گره بزنیم، بعد از هر بار دریافت بازخورد منفی از دیگران، لبخند می‌زنیم و برای جشن گرفتن موفقیت‌مان در آینده، آماده می‌شویم. البته پیشنهاد می‌کنم افرادی را که شما را مسخره یا دلسرد می‌کردند هم به این جشن دعوت کنید!

درباره ی میثم خانجانیان

همچنین ببینید

هفت نکته برای رسیدن به تفکر مثبت

مثبت‌اندیشی یک اصطلاح معروف است و گاهی هم ممکن است به یک کلیشه تکراری تبدیل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *