سرخط خبرها
خانه / روانشناسی مثبت / بردن همه‌چیز نیست!

بردن همه‌چیز نیست!

حتماً​ آدم‌هایی را که برای «بردن» زندگی می‌کنند دیده‌اید یا شاید خودتان هم یکی از آن‌ها هستید! افرادی که همه را رقیب می‌بینند و رسالت آن‌ها در زندگی شکست دادن دیگران و پیروز شدن است.
پیروزی و موفقیت به نوبه‌ی خود چیز بدی نیست. چیزی که ما در این مطلب به آن می‌پردازیم، رقابت‌جویی افراطی و مضرات آن است.
انسان‌های رقابت‌جو دنیا را به دو گروه برنده و بازنده تقسیم می‌کنند. آن‌ها همه‌ی افراد دور و بر خود را رقیب می‌دانند؛ بنابراین در دنیایی پر از بی‌اعتمادی و ناامنی زندگی می‌کنند. از نشانه‌های آن‌ها عدم اعتماد به دیگران است که در ادامه از مضرات آن خواهیم گفت.
افراد رقابت‌جو همه چیز را در بردن و شکست دادن دیگران می‌بینند. آن‌ها نه تنها نفر آخر را بازنده می‌دانند، بلکه نفر دوم را همه شکست خورده می‌بینند. از نظر آن‌ها کسی که اول نمی‌شود، همه چیز را از دست داده است. آن‌ها همواره در تلاش هستند تا بر دیگران تسلط یابند و رهبر آن‌ها شوند؛ می‌خواهند به دیگران دستور دهند و بر آنان حکمرانی کنند. اما یک سوال: «این نگرش به زندگی، چه عواقبی می‌تواند داشته باشد؟»

تاثیر رقابت‌جویی بر روابط

انسان موجودی اجتماعی است و نمی‌تواند جدا از دیگران زندگی کند‌‌. همانطور که گفتیم رقابت‌جویی باعث حس بی‌اعتمادی به دیگران می‌شود.وقتی همه را رقیب بدانیم نمی‌توانیم به آن‌ها اعتماد کنیم؛ زیرا ممکن است از ما پیشی گرفته و ما را مغلوب کنند. بدترین اثری که بی اعتمادی به دیگران به دنبال دارد، از بین رفتن فرصت همکاری با دیگران است. همکاری یعنی تقسیم نیرو. یعنی شما در غالب یک گروه با زحمت کمتر به نتیجه‌ی بیشتری می‌رسید. با رقابت‌جویی افراطی، امکان همکاری با دیگران را از بین خواهیم برد. حتی اگر خودمان هم بخواهیم با دیگران همکاری کنیم، دیگران به دلیل حس رقابت‌جویی‌مان حاضر به همکاری با ما نخواهند شد.
یکی دیگر از اثرات منفی در روابط، عدم صمیمیت با دیگران است. افراد رقابت‌جو به ندرت دوست صمیمی دارند و در برقراری روابط جدید به مشکل بر می‌خورند. دلیل آن هم واضح است: آن‌ها همه را رقیب می‌بینند؛ آدم عاقل با رقیب خود رفاقت نمی‌کند!
از آسیب‌های دیگر می‌توان به ایجاد حس حسادت اشاره کرد. رقابت‌جویان افراطی غالباً حسود هم هستند و از موفقیت دیگران ناراحت می‌شوند. دلیل آن را هم که می‌دانید! آن‌ها همه را رقیب می‌بینند و پیروزی رقبا یعنی شکست!

تاثیر رقابت‌جویی بر شخص

افراد رقابت‌جو و پیروزی‌طلب بعد از کسب موفقیت‌های بزرگ آرام نمی‌شوند، زیرا به دنبال کسب پیروزی‌های دیگر هستند. آن‌ها به ندرت حس آرامش را تجربه می‌کنند‌ و کمتر از زندگی لذت می‌برند. همچنین وقتی شکست می‌خورند، نسبت به افراد دیگر به سختی به مسیر عادی زندگی بر می‌گردند.
رقابت جویی افراطی اکثراً​ با خیانت به رقبا همراه است. افرادی که به رقابت جویی افراطی مبتلا هستند زمانی که نتوانند با توانایی‌های خود دیگران را مغلوب کنند سعی می‌کنند رقیب را با روشهای ناجوانمردانه از صحنه به در کنند.

سخن آخر

رقابت یک حالت منفی نیست. اگر حس رقابت در انسان وجود نداشت، بشر هرگز پیشرفت نکرده و قله‌های جدید علم را فتح نمی‌کرد. رقابت نباید صورت افراطی به خود بگیرد؛ اگر این اتفاق بیافتد ما هرگز آرامش را حس نمی‌کنیم و از زندگی خود لذت نمی‌بریم.
در مطالب بعدی از فواید رقابت صحیح و همچنین همکاری با دیگران، صحبت خواهیم کرد.

درباره ی میثم خانجانیان

همچنین ببینید

هفت نکته برای رسیدن به تفکر مثبت

مثبت‌اندیشی یک اصطلاح معروف است و گاهی هم ممکن است به یک کلیشه تکراری تبدیل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *