سرخط خبرها

تنبلی

تنبلی مشکلی است که امروزه خیلی از ما به آن مبتلا هستیم. یک رفتار تقریباً فراگیر است که در بین افراد جامعه و در سطوح مختلف به یک عادت تبدیل شده است.

تنبلی و تعلل

به شخصی تنبل می‌گوییم که قادر به انجام کارهایی که باید انجام دهد باشد، ولی از انجام آن‌ها ممانعت می‌کند. فرد تنبل برای انجام کارهایش تلاش کافی نمی‌کند؛ در نتیجه یا کارها را سرسری انجام می‌دهد و یا آن‌ها را ترک کرده و به کارهای مورد علاقه‌اش می‌پردازد.
تنبلی را نباید با تعلل اشتباه گرفت. تعلل یعنی به تاخیر انداختن یک کار به منظور انجام کارهای دیگر که علی رغم آسان یا خوشایند بودنشان از اهمیت کمتری برخوردار هستند.
تنبلی و تعلل در یک مورد با یکدیگر اشتراک دارند که آن هم فقدان انگیزه در هر دوی آن‌هاست.
تفاوت عمده تنبلی و تعلل در این است که در تنبلی فرد کششی برای انجام هیچ کاری​ ندارد، ولی در تعلل فرد کاری را انجام می‌دهد و خودش را مشغول می‌کند تا از انجام کاری که باید در آن زمان انجام شود دوری کند. در واقع در تعلل فرد نمی‌تواند خود و کارهایش را مدیریت کند.

علت تنبلی چیست؟

برای اینکه بتوانید بر تنبلی غلبه کنید٬ گام اول پیدا کردن علت اصلی تنبلی است. علت اصلی تنبلی‌تان چیست؟ چرا از انجام برخی کارها سر باز می‌زنید یا تمایل به انجام آن‌ها ندارید؟
دلایل زیادی برای تنبلی کردن وجود دارد. تنبلی می‌تواند ناشی از خود کم بینی، سر خوردگی، افراط، ترس از شکست، اضطراب، ناامیدی و مسائل دیگر باشد که هر کدام نیاز به توضیح مفصلی دارد و در سایر مطالب به آن‌ها خواهیم پرداخت. اما شاید مهمترین آن‌ها چیزی نباشد جز: نبود انگیزه!
انگیزه نیروی محرکه‌ی رفتارهای ماست. بدون انگیزه کاری شروع نمی‌شود، ادامه نمی‌یابد و به پایان نمی‌رسد. پس در همه‌ی مراحل به انگیزه نیاز داریم.
نبود انگیزه ما را متوقف می‌کند؛ مثل یک آب راکد که البته بعد از مدتی می‌گندد! برای جلوگیری از گندیدن باید حرکت کرد و پویا بود.

چگونه در خود انگیزه ایجاد کنیم؟

برنامه ریزی داشته باشید. برای کارهای خود زمان‌بندی داشته باشید و آن را در وقت مربوط به خود انجام دهید. داشتن برنامه به زندگی انسان جهت می‌دهد و همین که حس کنید کار بیهوده نمی‌کنید، خودش عامل مهم ایجاد انگیزه برای انجام کارهاست.
اهداف خود را روی تکه کاغذ کوچک بنویسید و آن را با خود داشته باشید. این باعث می‌شود که انگیزه بگیرید و کارهایتان را با شوق و انرژی بیشتری انجام دهید.
در مورد کاری که انجام می‌دهید، اطلاعات بیشتری بدست آورید و سعی کنید احساس خوبی نسبت به کارها داشته باشید. نسبت به کارهایتان شور و اشتیاق پیدا کنید.
این دست خودتان است. باید تلاش کنید زمام امور زندگیتان را بدست بگیرید. یادتان باشد کنار گذاشتن تنبلی یک تغییر است و برای هر تغییر، اول از همه باید بخواهید که تغییر کنید!

درباره ی محدثه اینانلو

همچنین ببینید

پنج تکنیک برای مدیریت استرس

استرس زمانی اتفاق می‌افتد که تقاضای محیط – مانند کار، دانشگاه یا روابط – بیش …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *