سرخط خبرها
خانه / خودیاری / اعتماد به نفس / تعظیم نکنید!

تعظیم نکنید!

خیلی از ما تعریف کردن از خود را کاری بسیار بد و گستاخانه می‌دانیم، اما این در بعضی از ما به شکل جدی‌تری بروز می کند.
مطلب امروز «فروتنی افراطی» نام دارد. اگر شما هم اعتقاد دارید که تواضع همواره امر نیکویی است، پس خواندن این مطلب به کارتان می‌آید​.

تعظیم به دیگران

تواضع و فروتنی اخلاقی بسیار نیکو و توصیه شده است. تواضع به این معناست که انسان به توانایی‌های خود مغرور نباشد و به دیگران فخر نفروشد. غرور نا به جا به انسان آسیب می‌زند و او را از مسیر پیشرفت باز می‌دارد. بسیار بوده‌اند انسان‌هایی با سطح توانایی‌های بالا ولی مغرور که نتیجه‌ای جز شکست عایدشان نشد!
ولی امروز می‌خواهم از سوی دیگر سکه صحبت کنم : «فروتنی افراطی»، که من آن را تعظیم بی مورد به دیگران می‌دانم!
بسیاری از ما وقتی با شرایطی مواجه می‌شویم که باید خودمان را به دیگران معرفی کنیم یا از توانایی‌های خود صحبت کنیم با یک تعارض روبرو می شویم. این تعارض این‌گونه است که فکر می‌کنیم اگر از خودمان تعریف کنیم، دیگران آن را خودشیفتگی یا غرور تعبیر می‌کنند. اما طرف مقابل را هم در نظر بگیرید: یعنی به جای آنکه از خودمان تعریفی درست و صحیح ارائه بدهیم، به ظاهر فروتنی کنیم و منکر توانایی‌هایی که داریم بشویم. چه اتفاقی رخ می‌دهد؟
بعضی از افراد بیش از حد تواضع می‌کنند و خودشان را دست کم می‌گیرند. جالب تر از آن که وقتی با آنها درباره‌ی این کارشان حرف می‌زنیم، به این ویژگی اخلاقی خود می‌بالند. برای همین قانع کردن آن‌ها برای تغییر این صفت مخرب، سخت به نظر می‌رسد. آن‌ها این اخلاقشان را دوست دارند و به آن ادامه می‌دهند. غافل از عواقب این کارشان!

عواقب تواضع افراطی!

با فروتنی افراطی نه تنها خودتان را دست کم می‌گیرید، بلکه اعتماد به نفس‌تان هم صدمه می‌بیند. این کار باعث می‌شود توانایی‌های خود را نادیده بگیرید و به دیگران اجازه بدهید که آنها هم شما را دست کم گرفته و مهارت‌هایتان را کوچک بشمرند. اگر آن‌گونه که هستید، خود را به دیگران معرفی نکنید و از توانایی‌های خود حرف نزنید، دیگران هم شما را به صورت خود حقیقی‌تان نخواهند شناخت.
سعی کنید توانایی های خود را بشناسید و در بروز آنها به دیگران با شهامت عمل کنید. تواضع هم مانند هر صفتی می‌تواند دچار افراط و تفریط شود. همان‌طور که تواضع کم (غرور) باعث می‌شود دیگران اعتمادشان را به شما از دست بدهند، تواضع بیش از حد هم به روابطتان با دیگران آسیب می‌زند.
فروتنی بیش از حد، نه تنها شما را در رسیدن به موفقیت و کامیابی ناکام می‌گذارد، بلکه اطرافیانتان را هم می‌آزرد. توانایی‌های خود را صادقانه بیان کنید و از عرضه‌ی آنها نترسید. این بدان معنا نخواهد بود که برای دیگران به اصطلاح بلوف بزنید و یا قُمپز در کنید! بلکه ارائه‌ی صحیح و به جای خود به دیگران است.
یادتان باشد، اگر یک متواضع افراطی باشید و خودتان را دست کم بگیرید، از دیگران انتظاری نمی‌رود که مهارت‌هایتان را ببینند. اگر این اخلاق مضر را کنار نگذارید، شاید روزی متوجه آن شوید که دیر باشد! آنگاه خواهید دید افرادی با توانایی‌های کمتر از شما، جایگاه‌هایی که شما لایق آن هستید را در اختیار دارند، صرفاً به این دلیل که از معرفی صحیح و به جای خود فرار نکرده‌اند و خود را به دیگران شناسانده‌اند!

درباره ی میثم خانجانیان

همچنین ببینید

پنج تکنیک برای مدیریت استرس

استرس زمانی اتفاق می‌افتد که تقاضای محیط – مانند کار، دانشگاه یا روابط – بیش …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *