سرخط خبرها
خانه / خودیاری / چند قانون ساده برای نه گفتن

چند قانون ساده برای نه گفتن

موافقت و همراهی کردن با دیگران راحت‌تر از مخالفت کردن با آنان است. متاسفانه بسیاری از ما از مخالف کردن هراس داریم یا زمانی که اوضاع بر وفق مراد نیست از کوره در می‌رویم.
در این مطلب به نکاتی کاربردی خواهیم پرداخت که به ما کمک می‌کند تا بتوانیم محترمانه مخالفت خود را با نظر یا درخواست مخاطبان‌مان نشان دهیم.

۱. آرامش داشته باشید

مهم ترین چیز برای ایجاد یک مکالمه سازنده حفظ آرامش است. البته قبول دارم زمانی که عصبانی هستید یا حتی زمانی که اشتیاق فراوانی دارید، حفظ آرامش و منطقی بودن، دشوار و چالش برانگیز است؛ اما سعی کنید تا حد امکان خود را کنترل کنید. اگر طرف مقابل شما عصبانی شد، شما نقش یک آدم بالغی که مکالمه را مدیریت می‌کند بازی کنید. در هر حال یادتان باشد که حفظ آرامش طرفین، به سود هر دو طرف خواهد بود.

۲. خوب به دیدگاه دیگران گوش دهید

خوب گوش دادن راهی است که نشان دهید نظرات دیگران را می‌فهمید و آنها را محترم می‌شمارید. وقتی طرف مقابل صحبت می‌کند، سعی کنید به دلایل مخالفت‌تان فکر نکنید یا به آماده کردن پاسخ نپردازید. به جای آن بر صحبت های گفته شده تمرکز کنید و وقتی نوبت صحبت به شما رسید نکات کلیدی صحبت او را بیان کنید که نشان دهید به حرف هایش گوش داده اید سپس با آرامش دلایل مخالفتتان را بیان کنید‌. باید طوری رفتار کنید که طرف مقابل مطمئنی شود از روی غرض یا نیت خاصی به مخالفت با او نپرداخته‌اید و این کارتان دلیل منطقی دارد.

۳. قضیه را شخصی نکنید

شما صرفاً با نظر یا درخواست آن فرد مخالفت می‌کنید نه با خود آن. سعی کنید مودبانه درخواست طرف مقابل را رد کنید تا به روابطتان هم آسیبی نرسد.

۴. نظر و اعتقادات شخص را تحقیر نکنید

به​ جای صحیح خواندن افکار خود و احمقانه شمردن نظر شخص مقابل، بگویید که «من با نظر شما موافق نیستم و برای عدم موافقتم دلیل دارم». برای نظر طرف مقابل احترام قائل شوید و در عین حال مخالفت خود را نیز ابراز کنید.

۵.از «من» استفاده کنید!

برای انتقال احساسات، افکار، نیازها و خواسته‌هایتان، از جملاتی استفاده کنید که فاعل‌شان من است. مثلاً​ به جای اینکه به والدین خود بگویید: «شما همیشه روزهای چهارشنبه از من می‌خواهید که در کارهای خانه کمک کنم، در حالی که می دانید من آن روز تکالیف زیادی دارم»، بهتر است بگویید «من احساس می‌کنم تحت فشار هستم چون امشب تکالیف زیادی دارم. آیا می‌توانم فردا در کارهای خانه کمک کنم؟» این‌گونه بهتر است. استفاده از جملاتی با فاعل شما به نظر جدلی می آیند.
و کلام آخر اینکه، سعی کنید صادق، آرام و مودب نه بگویید. این کار به شما کمک می‌کند که کنترل کارها را به دست بگیرید و عزت نفس بیشتری داشته باشید.

درباره ی محدثه اینانلو

همچنین ببینید

پنج تکنیک برای مدیریت استرس

استرس زمانی اتفاق می‌افتد که تقاضای محیط – مانند کار، دانشگاه یا روابط – بیش …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *