سرخط خبرها
خانه / موفقیت / جزیره موفقیت / جزیره‌ موفقیت -۱

جزیره‌ موفقیت -۱

تصمیم با خودتان است. می‌توانید بنشینید و موفقیت دیگران را تماشا کنید. برای خودتان توجیهات «صد من یه غاز» بیاورید و موفقیت آنها را به زمین و زمان ربط بدهید الا خودشان! می‌توانید از شانس حرف بزنید یا از استعدادهای خدادادی آن‌ها. می‌توانید آنها را نخبه بدانید و خودتان را یک انسان با بهره‌ی هوشی کم که توانایی هیچ کاری را ندارد!
همه‌ی این توجیهات تنها یک دلیل دارند: «ترس از شکست!» این ترس از شکست است که نمی‌گذارد در این مسیر پا بگذاریم. این جمله که «شکست خواهم خورد» وجود اکثریت ما را احاطه کرده و قدرت تصمیم گیری و حرکت در مسیر جدید را نمی‌دهد.
اما برای چه می‌ترسیم؟ آیا ترس ما دلیل منطقی دارد؟
یک مثال می‌زنم. تصور کنید فردی به شما پیشنهاد سفر به یک جزیره‌ی ناشناخته را می‌دهد. شما هیچ شناختی از آن جزیره و ساکنین آن ندارد. قبل از شما هیچ‌کس به آن‌جا سفر نکرده و کسی هم شما را همراهی نخواهد کرد. هر چقدر هم که خود را ماجراجو و جسور بدانید، رفتن به این سفر، آنچنان دلچسب نخواهد بود. (اگر نگوییم ترسناک!)
اما همان فرد یک پیشنهاد دیگر هم دارد. سفر به یک منطقه‌ی تفریحی زیبا و دلنشین. مانند پیشنهاد اول، به این جزیره هم سفر نکرده‌اید، اما ساکنین آن‌جا را می‌شناسید و اطلاعاتی خوبی درباره‌ی آن منطقه کسب کرده‌اید. نظرتان چیست؟ مسلماً پذیرفتن پیشنهاد دوم معقول‌تر است!
موفقیت هم همین است. ما به طور ذاتی از حرکت در مسیر جدید و ناشناخته می‌ترسیم. خصوصاً​ اگر این مسیر، جاده‌ی آینده و سرنوشت‌مان باشد. اما با این حال این ترس منطقی نیست.
خیلی از ما فکر می‌کنیم موفقیت مسیری جدیدی است که که خودمان باید آن را بسازیم و یا کشف کنیم، ولی در واقعیت اینطور نیست. موفقیت یک علم است و مسیر مشخصی دارد، همانند پیشنهاد دوم. شما به جزیره‌ی ناشناخته‌ای نخواهید رفت. شما به جزیره‌ای می‌روید که افراد بسیاری در آن سکونت دارند و این آن نیز «جزیره‌ی موفقیت» است!

علم موفقیت

هر علمی برای خودش چهارچوب و قواعدی دارد که می توان با حرکت در مسیر آن ، به همان علم، دانش یا موفقیتی که فردِ قبل از ما بدان دست یافته، رسید.
قواعد علم فیزیک را چه کسی تعیین می‌کند؟ فیزیکدان، درست می‌گویم؟ اگر از همان فرمول نیوتون استفاده کنیم به نتیجه‌ای غیر از آنچه او به آن رسید، می‌رسیم؟ مسلماً نه.
خب، یک سوال دیگر: «قواعد علم موفقیت را چه کسی تعیین می‌کند؟»
دانش موفقیت آن چیزی است که ما در افراد موفق می‌بینیم. افراد موفق، دانشمندان این علم هستند. اگر از قواعدی که آنان تهیه کردند استفاده کنیم، طبیعی است که به نتایج آنان هم دست یابیم. پس یادتان باشد، شما به جزیره‌ی ناشناخته‌ای نمی‌روید. برای همین است که می‌گویم، قدم گذاشتن در این مسیر ترسی ندارد.

دانشمندان رشته‌ی خود را بشناسید

با افراد موفق در زمینه و رشته‌‌ی دلخواه خود آشنا شوید و اخبار مرتبط با آن‌ها را دنبال کنید. اگر زندگینامه یا شرح حالی از آن‌ها موجود است، تهیه کنید و بخوانید‌. اگر می‌توانید با آن‌ها ارتباط برقرار کنید، این فرصت را از دست ندهید. اگر کارگاه یا همایشی برگزار می‌کنند، آن را از دست ندهید (حتی اگر بلیط آن گران باشد، ارزشش را دارد!) اگر در قید حیات نیستند، کتاب‌هایی که خودشان یا دیگران در موردشان نوشته‌اند را مطالعه کنید. سعی کنید قواعد موفقیت آنان را بدست بیاورید.
سفر شما به جزیره‌ی وقتی کم خطر خواهد بود که اشتباهات گذشته را تکرار نکنید. تجربه گنجینه‌ای با ارزش است. شما می‌توانید از تجارب دیگران استفاده کرده یا اینکه خودتان تجربه کنید. مورد دوم را توصیه نمی‌کنم؛ چون گاهی بدست آوردن تجربه به روش مستقیم، بهای سنگینی دارد. بهتر است است که در مورد خطرات جزیره از ساکنین آن بپرسید تا مسیر موفقیت‌تان هموارتر شود.
نکته‌ی آخر
برای پایان دادن به این مطلب یک‌بار دیگر جمله‌ی اولم را تکرار می‌کنم: «تصمیم با خودتان است.» موفقیت خودش به سراغ شما نخواهد آمد، شما باید به سوی آن حرکت کنید. هیچ پرنده‌ای بدون باز کردن پَرهایش نمی‌تواند پرواز کند. پس این را به یاد داشته باشید که:
«تا پر باز نکنیم، پرواز نمی‌کنیم!»

درباره ی میثم خانجانیان

همچنین ببینید

چهار توصیه برای مدیریت بهتر زمان [ویدیو]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *