سرخط خبرها
خانه / روانشناسی مثبت / تمرینات مثبت گرایی / [تمرین سوم مثبت‌گرایی]: بهترین خودِ ممکن
do your best

[تمرین سوم مثبت‌گرایی]: بهترین خودِ ممکن

همیشه در تلاش بودن، با هدف اینکه بهترین شخصی که می‌توانیم باشیم، خود نوعی تلاش در راستای زندگی مثبت و تاثیر گذار است.

این تمرین که سومین تمرین دوره‌ی مثبت گراییِ وب سایت نَشوْ می‌باشد، آن را تمرین «بهترین خودِ ممکن» نامیده‌ایم. این تمرین می‌تواند افزایش دهنده خوش‌بینی ما باشد. برای انجام آن احتیاج است که آینده را به خوش‌بینانه ترین حالت ممکنی که می‌تواند شکل بگیرد، در نظر بگیریم.

در طول سال‌های گذشته، نشان داده شده که نوشتن درباره بهترین خودِ ممکنِ خیالی، بارها و بارها توانسته حال و زندگی افراد را بهبود بخشد. این، خود توانایی مهمی است که بتوانیم خودِ ایده آل‌مان را تصور کنیم و درباره‌اش بنویسیم.

پیترز اِت آل در سال ۲۰۱۰ مدارکی را ارائه کرد که نشان می‌دهد، نوشتن درباره بهترین خودِ ممکن و تجسم آن همچنین می‌تواند منتهی به نتایج دلخواه نیز بشود.

خب مقدمه کافی است، برویم سراغ انجام تمرین.

هدف این تمرین:

تمرین بهترین خود ممکن بودن را می‌توان برای افزایش مثبت‌اندیشی و خوش‌بینی و انتظارِ داشتن نتایج دلخواه به کار برد.

توصیه :

در بیشتر موارد در این تمرین از نوشتن استفاده می‌شود و ممکن است حتی بعضی‌ها از نقاشی استفاده کنند تا بتوانند بهترین تصویری را که از خود در سر دارند ارائه دهند.

گفتنی است که نکته مهم، به خاطر داشتن این موضوع است که راه نتیجه‌گیری سریع از این تمرین ، انجام آن – یعنی تجسم بهترین خودِ ممکن – به صورت مستمر و روزانه است.

روند تمرین :

اول :

یک تایمر یا ثانیه شمار را برای مدت ده دقیقه تنظیم کنید، در این مدت شما باید درباره بهترین شخصیتی که از خودتان انتظار دارید فکر کنید و آن را روی کاغذ بیاورید؛ چه به صورت متن، چه نقاشی و …

دوم :

زندگیتان را در مسیری که همیشه تجسم می‌کنید و در شرایطی که دوست دارید باشد، در نظر بگیرید. یعنی همان بهترین خودِ ممکن. تصور کنید که توانسته‌اید به بالاترین سطح توانایی‌ها و استعدادهای خود دست یابید و تمامی چیزهایی را که در زندگی آرزویش را داشته‌اید، در اختیار دارید.

سوم :

اصلاً لازم نیست که هنگام نوشتن توجهی به درستی جملات‌تان از لحاظ دستوری داشته باشید؛ فقط و فقط روی تفکرات و احساسات‌تان تمرکز داشته باشید.

شاید حتی چندین برگه برای این تمرین احتیاج داشته باشید.

چهارم :

بازتاب: بعد از پایان این مراحل شما باید احساسات و بازخوردهایتان را منعکس کنید.

آیا این تمرین تاثیری روی روحیه یا تصویر کنونی شما از خودتان داشته؟

آیا توانسته باعث ایجاد انگیزه در شما بشود؟

اگر پاسخ‌تان به سوالات بالا منفی است احتمالاً سعی نکرده‌اید که همه‌‌ی حواس خود را درگیر تمرین کنید. ولی اگر جواب‌تان مثبت است به دو سوال زیر پاسخ دهید و نقشه راهتان را تنظیم کنید.

آیا باعث شده تصمیم بگیرید که تغییر کنید؟

به طور کلی چه تاثیراتی روی شما داشته است؟

درباره ی علیرضا حسین نیا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *