سرخط خبرها
خانه / موفقیت / آموزش و موفقیت / گنجینه‌ای به اسم دفتر آموزش

گنجینه‌ای به اسم دفتر آموزش

خواندن کتاب و مقاله‌های جدید و یا شرکت در همایش‌های علمی، وسعت دانش ما را افزایش می‌دهد. کسب اطلاعات جدید باعث تقویت ذهن شده و به رشد عقلانی کمک می‌کند. ولی یک سوال مهم: «این اطلاعات تا چه زمانی در خاطر ما می‌ماند؟»
تحقیقات و پژوهشهای زیادی در این زمینه انجام شده که نشان می‌دهند، بخش عظیمی از اطلاعات فردای روز یادگیری فراموش می‌شوند. هر چه که از روز یادگیری فاصله بگیریم به همان نسبت اطلاعات در حافظه‌ی ما کمرنگ‌تر شده و بازیابی آن سخت‌تر می‌شود.

راه حل؟ قلم به دست گرفتن!

یک ضرب‌المثل چینی می‌گوید: «کم‌رنگ‌ترین جوهرها از قوی‌ترین حافظه‌ها ماندگارتر هستند.» فکر می‌کنم متوجه منظورم شده باشید. نوشتن، یادگیری را تثبیت کرده و باعث نقش بستن اطلاعات در ذهن ما می‌شود. ما با نوشتن ردّ اطلاعات را در حافظه محکم می‌کنیم. با این کار بازیابی اطلاعات در زمان لازم نیز با سهولت بیشتری رخ خواهد داد.
نکته‌ی دیگری که باید مد نظر قرار گیرد، نظم است. هر چقدر که نوشته‌هایتان نظم بیشتری داشته باشند، دسته‌بندی شده و طبقه‌بندی شده‌تر باشند، با دقت بیشتری به حافظه سپرده شده و بیشتر در خاطرتان خواهد ماند.
چگونه نوشته‌های ارزشمند در عین حال منظم داشته باشیم؟ پاسخ روشن است. با استفاده از یک دفترچه، دفتر، سررسید یا حتی موبایل و تبلت خود، که از این به بعد به آن می‌گوییم: «دفتر آموزش!» دفتری که حکمِ یک گنجینه‌ی ارزشمند را خواهد داشت.

چند نکته مهم برای دفتر آموزش

۱. مطالب را به صورت خلاصه بنویسید

اگر بخواهید تمامی مطالب را یادداشت کنید، زمان زیادی از شما خواهد گرفت. یادتان باشد هدف ما از این کار رونویسی کل مطالب نیست؛ بلکه می‌خواهیم با این کار یک صورت کلی از مطالب را داشته باشیم که با مراجعه به آن، مطالب برایمان یادآوری شود. خلاصه‌نویسی مهارتی است که به آسانی بدست نمی‌آید. هر چه بیشتر تمرین کنید، ماهرتر خواهید شد.
پ.ن: سعی کنید هنگام نوشتن مطالب مقداری در آن تأمل کنید. سپس به نحوی که برای شما ساده‌تر است آن را یادداشت کنید.

۲. این کار را در برنامه‌ریزی‌های روزانه و هفتگی خود وارد کنید

برای خود برنامه داشته باشید و خود را مقید کنید که بصورت روزانه یا هر چند روز یکبار به سراغ دفتر آموزش خود بروید و مطالبی را به آن اضافه کنید. این کار از یک طرف به منظم شدن شما کمک می‌کند و از طرفی دیگر عادت قلم به‌ دست گرفتن و تفکر را به شما می‌آموزد. حتی می‌تواند تمرینی برای خوش‌نویسی هم باشد.
پ.ن: بهتر است مطالب را بصورت مستقیم وارد دفترچه‌ خود نکنید. اگر برایتان ممکن است، ابتدا آن را در کاغذی نوشته و سپس در دفترچه‌ی خود پاکنویس کنید. با این کار دفترچه‌تان ظاهر زیبای خود را حفظ می‌کند.

۳. نوشته‌های خود را بخوانید!

نوشتن به خودی خود نمی‌تواند باعث یادگیری شود و در کنار آن مرور نیز لازم است. همچنین این احتمال وجود دارد که از زمان نوشتن تا زمانی که آن را مرور کنید، تجربه‌‌های جدیدی از آن مطلب آموخته باشید. آنها را نیز به اندوخته‌های قبلی خود اضافه کنید.
پ.ن: چند صفحه بعد از نوشتن یک مطلب تا مطلب دیگر، برای نوشتن تجارب جدید خود جای خالی بگذارید.
پ.ن: به یک بار مرور بسنده نکنید. تکرار می‌کنم: «دفتر آموزش یک گنجینه است». چندین بار و در بازه‌های​ زمانی مختلف، نوشته‌های خود را دوباره بخوانید.

این تکنیک کاربردی را دست کم نگیرید! آن را اجرا کنید و تجارب خود را با نَشوْ در میان بگذارید.

درباره ی سید حسین موسوی

همچنین ببینید

چهار توصیه برای مدیریت بهتر زمان [ویدیو]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *