سرخط خبرها
خانه / موفقیت / آموزش و موفقیت / نقش استعداد در موفقیت

نقش استعداد در موفقیت

بسیار هستند افرادی با قامت بلند که هرگز یک بسکتبالیست یا والیبالیست بزرگ نشدند. اما چرا؟
جواب بسیار ساده است: «یا اینکه هرگز نخواستند و یا با وجود اینکه رسیدن به آن را هدف خود قرار دادند، پشتکار کافی از خود نشان نداده‌اند.»
این مثال ساده درس بزرگی دارد و سه عامل موفقیت را بازگو می‌کند: «تصمیم‌گیری و پشتکار؛ که هر دوی آن‌ها از عامل سوم یعنی استعداد، مهم‌ترند.»
البته هیچکس منکر نقش استعداد نیست. استعداد به جای خود اهمیت و ارزش بسیاری دارد. به همین دلیل است که خیلی توصیه می‌شود افراد به سراغ کارهایی بروند که در انجام آن توانایی دارند. اما مهم میزان اهمیتی است که به نقش استعداد در موفقیت می‌دهید. یعنی اینکه چه مقدار از موفقیت افراد را ناشی از استعداد آن‌ها می‌دانید.
به طور کلی دو نوع دیدگاه وجود دارد:
• اگر معتقدید که افراد موفق نخبه و باهوش هستند و تکرار کار آنها غیر ممکن است، بد نیست بدانید که تنها نیستید! اکثریت آدم‌ها چنین طرز تفکری دارند‌. شاید به همین دلیل باشد که درصد افرادی که ما آن‌ها را موفق می‌‌دانیم، بسیار کمتر از افراد معمولی است.
• یک دیدگاه دیگر وجود دارد که من آن را تفکر اقلیتی می‌خوانم؛ زیرا افراد کمی هستند که به این شکل فکر می‌کنند. این دسته همان کسانی هستند که به جای اینکه به افراد موفق غبطه بخورند ، آن‌ها را تحسین کرده و از آن‌ها یاد می‌گیرند. آن‌ها زندگی افراد موفق را مطالعه کرده و به دنبال اصول و قواعدی هستند که سبب موفقیت آن اشخاص شده است تا با تکرار آن، خودشان نیز به جرگه‌ی افراد موفق بپیوندند (در ادامه بیشتر با تفکر اقلیتی آشنا خواهیم شد).
اما بر گردیم سر بحث خودمان! استعدادها چه نقشی را در موفقیت ما بازی می‌کنند؟

کاتالیزور موفقیت

استعداد کار مهمی نمی‌کند جز اینکه شما را در مسیر موفقیت یاری کرده و به شما سرعت می‌بخشد. یعنی صرفاً​ نقش سرعت دهنده یا همان کاتالیزور در شیمی را دارد. به زبان ساده، اصطلاح کاتالیزور به موادی اطلاق می‌شود که به واکنش شیمیایی اضافه می‌شوند و سرعت انجام آن را بالا می‌برند. کاتالیزور برای سرعت انجام یک واکنش بسیار مهم است اما یک کاتالیزور هیچ‌گاه باعث ایجاد یک واکنش نمی‌شود . همچنین اگر یک کاتالیزور نباشد نمی‌توانیم بگوییم که انجام آن واکنش غیر ممکن است، بلکه انجام آن زمان‌بر و سخت‌تر می‌شود؛ ولی با این حال غیر ممکن نیست.
نقش استعداد در موفقیت‌های ما نیز مثل کاتالیزور است. همان‌طور که انجام یا عدم انجام یک واکنش وابسته به حضور کاتالیزور نیست‌، موفقیت یا عدم موفقیت ما نیز وابسته به حضور استعداد نخواهد بود.
البته بهتر است توانایی‌های خود را بشناسیم و در مسیر آنان حرکت کنیم. اما بدان معنا نخواهد بود که رویاهایمان را نابود کنیم، فقط به این دلیل که استعداد خاصی در کار مورد علاقه‌یمان نداریم. این را به یاد داشته باشید که نداشتن استعداد نباید تبدیل به بهانه‌ای شود که ما را از شروع یک کار بزرگ باز دارد.
اگر در کاری که خواهان انجام آن هستید استعداد ندارید، انجام آن کار برایتان سخت و دشوار خواهد بود. اما اگر پشتکار و تلاش ندارید، صادقانه بگویم، انجام موفقیت آمیز آن کار علی‌رغم استعداد بالا برای‌تان غیر ممکن است. مهم‌تر از همه‌ی این‌ها، تا زمانی که تصمیم نگیرید موفق شوید، موفق نخواهید شد!

درباره ی میثم خانجانیان

همچنین ببینید

چهار توصیه برای مدیریت بهتر زمان [ویدیو]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *