سرخط خبرها
خانه / موفقیت / ارتباط موفق / لذت یک ارائه‌ی موفق

لذت یک ارائه‌ی موفق

اگر دانشجو یا دانش‌آموز هستید و یا حتی اگر وارد بازار کار شده‌اید، ممکن است بسیار پیش بیاید که مجبور شوید مطلبی را برای جمعی، کوچک یا بزرگ توضیح دهید. این کار، یعنی ارائه دادن مطلبی به دیگران برای بسیاری از ما کار سخت و استرس‌آوری است. تاکنون تلاش کرده‌اید سخنرانی‌کردن را برای خود ساده و حتی دلچسب کنید؟
باید در نظر داشته باشید که سخنران‌های بزرگ نیز از ابتدا به خوبی با کیفیتِ امروزشان صحبت نمی‌کرده‌اند. آن‌ها با تمرین و رعایت نکات ساده‌ای سخنرانی‌های بسیار جذاب و ترغیب‌کننده را سازمان داده‌اند.

این نکات ساده را به کار بگیرید

سخنرانی شما باید ساختار خاصی را دنبال کند

مطلب شما باید مقدمه داشته باشد. در سخنرانی‌های طولانی‌تر باید مقدمه آنقدر جذاب باشد که شنوندگان را به تعقیب کل سخنرانی شما ترغیب کند. علاوه بر آن در مقدمه باید یک چکیده از کل مطلب ارائه کنید. در مرحله بعد از مقدمه، مطلب‌تان را بصورت کامل ارائه کنید. بهتر است آن را به سه الی چهار بخش کلی تقسیم کنید و بعد از پایان هر بخش اتمام آن را اعلام کنید و سراغ بخش بعدی بروید. دربخش پایانی سخنرانی مطالب را خلاصه کنید و بطور اجمالی همه را مرور کنید. نتیجه‌گیری هم در همین قسمت پایانی قرار می‌گیرد.

نکات اصلی را فراموش نکنید

برای نکات اصلی سخنرانی خود علامت‌هایی بگذارید تا آن‌ها را فراموش نکنید و یا آنها را بر روی کارت‌هایی بنویسید و همراه داشته باشید.

خودتان را مدیریت کنید

شخص شما هم، به عنوان ارائه دهنده مطالب باید دارای ویژگی‌هایی باشد. لباس مناسب بپوشید ‌و سعی کنید آراسته باشید. صاف بایستید و آرام و شمرده صحبت کنید. سعی کنید اعتماد به نفس خود را بالا ببرید. برای این کار قبل از شروع سخنرانی اتاق سخنرانی خود را بررسی کنید. شانه‌هایتان را نرمش دهید. برنامه ریزی دقیقی داشته باشید. با تمرین زیاد و آمادگی کامل برای سخنرانی حاضر شدن اعتماد به نفس‌تان را بسیار تقویت می‌کنند.

به حضار توجه کنید

افرادی را که برایشان صحبت می‌کنید، در نظر بگیرید. جلسه را به موقع شروع کنید و منتظر متأخرین نمانید. دلیل جلسه را بگویید، ساختار جلسه را توضیح دهید و ساعت پایان جلسه را مشخص کنید. باید توجه کنید سخنرانی درباره‌ی شما و برای شما نیست بلکه برای آن‌هاست. پس به مخاطبان‌تان توجه کنید و در طول ارائه به تک تک حضار نگاه کنید. از حضورشان فروتنانه تشکر کنید و جوری برخورد کنید که احساس کنند مفیدند. هر چه که فکر می‌کنید می‌خواهند درجلسه بشنوند را لیست کنید. بدبینانه حرف نزنید و اگر کسی با حرف شما مخالفت کرد و یا موضع مخالف از خود نشان داد، آرام باشید و برخوردی تند نکنید. حتی بهتر است سکوت کنید و سوال‌ها و مشکلات آن‌ها را به دقت بررسی کنید.

نکته‌ی آخر

همیشه آن سخنرانی‌ را که دوست دارید انجام دهید، با چیزی که درنهایت ارائه می‌دهید، مقایسه کنید. هرچه ارائه شما به آنچه از پیش می‌خواسته‌اید شبیه‌تر باشد، میزان موفقیت شما نیز بیشتر است.

درباره ی محدثه کارگری

همچنین ببینید

چهار توصیه برای مدیریت بهتر زمان [ویدیو]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *