سرخط خبرها
خانه / روانشناسی مثبت / رهاسازی / ببخشیم و خودخواه باشیم -۲

ببخشیم و خودخواه باشیم -۲

همانطور که در مطلب قبل خواندیم، بخشیدن یک خودخواهی از نوع مثبت و مفید است:
«… ما با بخشیدن یک شخص خاص، علاوه بر این که عملِ آن شخص را نادیده می‌گیریم، با کنار گذاشتن احساسات منفی، آسوده‌خاطر نیز می‌شویم. برای خودمان هم که شده باید از بعضی افراد و اتفاقات گذر کنیم. شاید در ابتدا سخت به نظر برسد، اما ممکن است. بخشیدن و گذر‌کردن، مهارتی است که ما را در حفظ سلامت‌مان کمک خواهد کرد …»
قبول دارم که بخشیدن کسی که ما را رنجانده، سخت است، اما نگه‌داشتن کینه و نفرت حاصل از رفتار آن فرد، چیزی جز ضرر نخواهد بود. اگر تصمیم گرفته‌اید که با بخشیدن دیگران، به فکر خودتان باشید و خودخواهی کنید، این مطلب می‌تواند به شما کمک کند.

چرا باید ببخشیم؟

دلایل زیادی برای بخشیدن دیگران وجود دارد. بخشیدن یک مهارت است، زیرا به شما کمک می‌کند تا موقعیت‌های آزار دهنده را پشت سر بگذارید و آسوده خاطر شوید. برای همین است که بخشیدن را یک نوع خودخواهی می‌دانیم.
البته یادتان باشد که اجباری برای بخشیدن نخواهد بود. در ابتدا باید باور کنید که این کار را برای خود انجام می‌دهید.

ببخشیم و خودخواه باشیم!

قبل از هر کاری باید مطمئن باشید که فرد مورد نظر را از اثرات رفتارش مطلع کرده‌اید. گاهی ما از تاثیراتی که رفتارمان ‌بر دیگران خواهد داشت، بی‌خبریم. حتی اگر آن فرد به حرف شما گوش نمی‌دهد، احساس خود را از رفتاری که آن فرد انجام داد، بیان کنید. این کار به آرامش شما کمک خواهد کرد. علاوه بر آن طرف مقابل را هم از اشتباهش با خبر می‌کند. شاید ما از رفتار او برداشت نامناسبی کرده‌ایم و اگر توضیحات او را بشنویم، مشکلات حل شود یا شاید اگر او را از عواقب کار خود آگاه کنیم، عذرخواهی کند و در صدد جبران بر‌آید.
این سوالات را از خودتان بپرسید. به دوش کشیدن بار کینه‌ای که با خود حمل می‌کنید، چه فایده‌ای خواهد داشت؟ اگر آن کینه را رها کنید چه تغییری در زندگی‌تان رخ می‌دهد؟
سرزنش کردن دیگران چیزی را تغییر نمی‌دهد و نتیجه‌ای جز تقویت احساسات منفی شما نخواهد داشت.
برای بخشیدن دیگران ابتدا باید احساس منفی خود را کنار بگذارید. کار سختی خواهد بود چون که مدت‌ها آن را تقویت می‌کردید، ولی اگر بخواهید شدنی خواهد بود.

عذرخواهی دیگران را بپذیریم

هیچ انسانی بی‌عیب و نقص نیست و این شامل شما هم می‌شود. درک کنید که ممکن است هر انسانی مرتکب اشتباه شود. ببخشید و فرصت دیگری به خود و دیگران برای زندگیِ بهتر بدهید!
منفی بافی را کنار بگذارید. عذرخواهی فرد را با همان قصدی که انجام شده بپذیرید. به دنبال قصد و غرض فرد از انجام این کار نباشید. این حرف هم دلیل دارد. غالباً به دلیل احساسات منفی خود نسبت به فرد مقابل، نمی‌توانیم در مورد او مثبت فکر کنیم و رفتارهای او را ناشی از نیّات شوم می‌دانیم. پس با رها نکردن احساسات منفی، فرصت بهبود روابط را از خود و دیگران را نگیرید.
عذر‌خواهی کردن همانند بخشیدن، رفتار شجاعانه‌ای است. اگر کسی برای عذر خواهی پیش شما آمد، درخواست او را رد نکنید. البته به این معنا نخواهد بود که همواره عذرخواهی دیگران را قبول کنید. عذرخواهی باید صادقانه باشد. وقتی از کسی عذر‌خواهی می‌کنیم یعنی از رفتار خود پشیمان هستیم و آن را تکرار نخواهیم کرد.

نکته‌ی آخر

اگر بخشیدن دیگران برایتان بسیار دشوار است، می‌توانید روی کمک دیگران هم حساب کنید. گاهی اثرات صحبت با افراد متخصص و مشاوران بسیار مفید خواهد بود. همراهی و کمک دیگران شما را قوی‌تر خواهد کرد. پس این فرصت را از دست ندهید.

درباره ی رامین ناصری

همچنین ببینید

هفت نکته برای رسیدن به تفکر مثبت

مثبت‌اندیشی یک اصطلاح معروف است و گاهی هم ممکن است به یک کلیشه تکراری تبدیل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *