سرخط خبرها
خانه / روانشناسی مثبت / عبور از گذشته

عبور از گذشته

تجربه‌های گذشته، اساسِ چگونگی رفتار فعلی ماست و رفتار فعلی ما، آینده‌ی‌ ما را شکل می‌دهد. مکاتب مختلف روان‌شناسی تأکید ویژه‌ای بر نقش موثر پیشینه‌ی زندگی انسان در رشد و تحول شخصیت وی دارند. اما با این وجود، به این معنا نخواهد بود که انسان‌ها در بند گذشته خود هستند و قادر به تغییر نخواهند بود.

گذشته‌ی تلخ

اگر چه ممکن است خاطرات شادی داشته باشیم ، اما ممکن است چیزهایی در گذشته باشد که‌ احساس خوشایندی را در ما بوجود نیاورد . یادآوری آسیب‌ها و رنجش‌های گذشته، فقط مانع از حرکت انسان به جلو می‌شود.
امیدوارم وقتی به گذشته نگاه می‌کنید، احساس خوشایندی داشته باشید، اما سهم بعضی از مردم از تجربیات دردناک بیش از حدِ انصاف است. در این صورت قابل درک است که‌ به جای درک احساس خوشبختی، احساس بدبختی کنیم.
تجربه‌های گذشته ما را به سوی افکاری خاص سوق می‌دهند و این افکار ما را برای انجام کارها با شیوه‌ی مطابق با آنها ترغیب می‌کند. هر کس دنیای خودش را در قالب ذهن و تفکراتش تفسیر می‌کند. تجربیات منفی در گذشته باعث می‌شوند اعتماد به دیگران دشوار شود و نتوانیم به راحتی با دیگران ارتباط برقرار کنیم. شک به دیگران در ما نهادینه شده و به سختی به کسی اعتماد خواهیم کرد. این بی اعتمادی، تصویرِ نامطلوبی از دنیا را در ذهن ما شکل می‌دهد. این‌گونه است که گذشته‌ی دردناک، فرصت زندگی در دنیای امن را از ما می‌گیرد!

امروز، فردای دیروز است!

اگر مدام به گذشته فکر کنیم و حسرت فرصت‌ها و آدم‌هایی که از دست داده‌ایم را بخوریم، چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ جواب ساده است، همانی می‌شود که‌ بود! یعنی اجازه می‌دهیم گذشته‌ی ناگوارمان تکرار شود.
باز هم فرصت‌ها و آدم‌هایی جدیدی را که‌ پا به زندگی‌مان گذاشته‌اند را از دست خواهیم داد و فردا هم که بیاید، افسوس امروز را خواهیم خورد؛ درست مانند امروز که از دیروز خود ناراحت هستیم!
فراموش نکنید که امروز همان فردای دیروز شما است! این شما هستید که با رفتار و اعمال امروزتان، فردای خود را می‌سازید. انتخاب با خودتان است، می‌توانید قربانیِ گذشته‌ی تلخ خود باشید یا این که آینده‌ای متفاوت برای خود رقم بزنید.

انتخاب با خودتان است

افکار منفیِ ناشی از گذشته، در ذهن تکرار می‌شوند و همان حالت ناخوشایند را تکرار می‌کنند. باید افکار مثبت و امیدوار کننده را جایگزین آنها کنیم.
عبور از گذشته یک مهارت است؛ مهارتی که‌ ما را به هدف‌مان می‌رساند، یعنی زندگی در زمان حال!
آدم‌ها می‌توانند بر تجربیات تلخ گذشته غلبه کنند. گذشته‌ها هر چه که باشند، مجبور نیستیم قربانی و درمانده بمانیم. واقعیت این است که غلبه بر احساسات کار سختی است اما غیر ممکن نیست​.
باید با گذشته‌ی خود کنار بیایید و آن را بپذیرید. نادیده گرفتن گذشته اگر هم ممکن باشد، دردی را دوا نمی‌کند.
اتفاقات تلخ گذشته را به مثابه‌ی خاطراتی در نظر بگیرید که دیگر تکرار نخواهند شد؛ یعنی شما مانع از تکرار آن می‌شوید. باید رفته رفته تاثیرات آن اتفاقات را کم کنید و در نهایت به صفر برسانید. سخت است، ولی ممکن است.
شاید شما مسئول اشتباهاتی که در گذشته رخ داده باشد، نباشید و مقصر اصلی اطرافیان و یا شرایط باشند؛ ولی باید توجه داشته باشید که مسئولیت هر اتفاقی که در آینده رخ بدهد، به عهده‌ی شماست و اگر گذشته‌ی ناگوارتان در آینده نیز تکرار شود، این شما هستید که مقصرید؛ زیرا برای بهبود زندگی‌تان کاری نکرده‌اید.
باید باورهای غلط گذشته را از بین ببریم. باید مقابل آن‌ها بایستیم و فردایی بهتر برای خودمان بسازیم. این جمله‌ را با خودتان تکرار کنید: «گذشته، گذشته است و قابل تغییر نیست، اما فردای بهتری را خواهم ساخت.»

درباره ی میثم خانجانیان

همچنین ببینید

هفت نکته برای رسیدن به تفکر مثبت

مثبت‌اندیشی یک اصطلاح معروف است و گاهی هم ممکن است به یک کلیشه تکراری تبدیل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *