سرخط خبرها
خانه / روانشناسی مثبت / رهاسازی / ببخشیم و خودخواه باشیم -۱

ببخشیم و خودخواه باشیم -۱

معلمی دانا از دانش آموزانش خواست که تمرینی جالب را انجام دهند. او از آنها خواست که یک کیسه و تعدادی سیب‌زمینی را بردارند و اگر از کسی ناراحت هستند یا کینه‌ای به دل دارند، اسمش را روی سیب‌زمینی بنویسند. سپس آن سیب‌زمینی‌ها را درون کیسه بیاندازند و فردا با خود به کلاس بیاورند. فردای آن روز بعضی از شاگردانش یک کیسه پر از سیب زمینی داشتند و برخی هم با یک یا دو و حتی بدون سیب‌زمینی آمده بودند. او از شاگردانش پرسید که کدام یک از آنها مسیر خانه تا مدرسه را راحت‌تر طی کرده و کمتر خسته شدند؟
شاید شما هم این حکایت معروف را شنیده باشید. همین تمرین را انجام دهید و کیسه کینه‌ای خود را چند روزی با خود حمل کنید. به زودی حس خواهید کرد که‌ نگه داشتن کینه‌ها، شما را زیر بار خود خم می‌کند.
حالا بیایید ماجرا را از نگاه شخصی که ما را آزرده ببینیم. ما زیر بار ناراحتی‌ها و کینه‌های خود زجر می‌کشیم، اما این اتفاق برای طرف مقابل هم رخ می‌دهد؟ در اکثر موارد نه! ما با حرص‌خوردن و فکر و خیال‌های خود، به خودمان آسیب می‌زنیم در حالی‌که که آن شخص مورد نظر اصلاً به آن فکر نمی‌کند!
خیلی از ما در دنیای واقعی، کیسه‌ای پر از سیب‌زمینی داریم که حمل‌کردن آنها عذاب‌مان می‌دهد. با این حال خالی کردن کیسه‌ برای‌مان دشوار است. کینه‌ها، ناراحتی‌ها، دلخوری‌ها یا همان سیب‌زمینی‌ها، بدون اینکه متوجه باشیم از ما انرژی می‌گیرد و ما را می‌آزارد.
واقعیت این است که ادامه‌دادن این کار به جز صدمه‌ای که به ما می‌زند، فایده‌ای نخواهد داشت. آیا می‌خواهید متحمل ضربه‌ای مضاعف شوید (یکبار برای آن رویداد در گذشته و بار دیگر برای زنده نگه‌داشتن احساسات منفی)؟
لازم نیست گذشته‌ها را فراموش کنید. کسی هم این را از شما نمی‌خواهد. اما بهتر است ببخشید؛ حتی اگر آن اتفاق را فراموش نمی‌کنید.

همانطور که نلسون ماندلا، رهبر فقید آفریقای جنوبی می‌گوید: «می بخشم اما فراموش نمی‌کنم!»

بخشیدن یک نوع خودخواهی است!

شاید با خواندن این جمله بخندید! اما واقعیت همین است. ما با بخشیدن یک شخص خاص، علاوه بر این که عملِ آن شخص را نادیده می‌گیریم، با کنار گذاشتن احساسات منفی، آسوده‌خاطر نیز می‌شویم. برای خودمان هم که شده باید از بعضی افراد و اتفاقات گذر کنیم. شاید در ابتدا سخت به نظر برسد، اما ممکن است. بخشیدن و گذر‌کردن، مهارتی است که ما را در حفظ سلامت‌مان کمک خواهد کرد.
این مطلب ادامه دارد …

درباره ی میثم خانجانیان

همچنین ببینید

هفت نکته برای رسیدن به تفکر مثبت

مثبت‌اندیشی یک اصطلاح معروف است و گاهی هم ممکن است به یک کلیشه تکراری تبدیل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *