سرخط خبرها
خانه / خودیاری / استقلال / خودتان فکر کنید!

خودتان فکر کنید!

ساده به نظر می‌رسد! اینکه خودمان باشیم را می‌گویم. اما با کمی دقت در رفتارمان، متوجه خواهیم شد که آنچنان هم ساده نیست!
بسیاری از ما به جای اینکه از خودمان بپرسیم که «چه کسی هستم؟»٬ یاد گرفته‌ایم که از دیگران اجازه بگیریم. منتظر هستیم دیگران به ما بگویند که چگونه باشیم. در واقع به ما آموخته‌اند که نسخه‌ای تقلیدی از دیگران باشیم. این همان چیزی است که آن را عدم استقلال فردی می‌نامند.

استقلال فکری چیست؟

استقلال فردی جنبه‌های مختلفی دارد (در مطالب بعدی به آن‌ها خواهیم پرداخت). اما در مطلب امروز به استقلال فکری می‌پردازیم.
اگر معتقد باشید که این افکار انسان‌هاست که به رفتارهایشان جهت می‌دهد، پس می‌توان مهم‌ترین جنبه‌ی استقلال فردی را استقلال فکری دانست.
استقلال فکری به زبان ساده، یعنی فرد بر اساس خط مشی مخصوص به خود فکر کند. البته به این معنا نیست که به نظرات دیگران توجه نکند. اتفاقاً باید با مشورت از افراد کاردان، سعی کند تصمیمات صحیح‌تر بگیرد. اما نباید نظرات دیگران به او تحمیل شود و در نهایت خود او باید برای زندگی و آینده‌اش تصمیم بگیرد.
نوع تربیت در خانواده‌ها اغلب به گونه‌ای است که افراد از دوران کودکی به دنبال بر آورده‌کردن انتظارات اطرافیان‌شان هستند.
به کودکان خردسال اطراف‌تان دقت کنید! در فرهنگ ما، بزرگسالان غالباً کودکانی را «بچه‌ی خوب» خطاب می‌کنند که دارای صفاتی خاص مثل حرف‌شنوی و سر به زیر بودن باشد؛ در واقع کودکانی مورد تمجید هستند که مطیعِ خواسته‌هایش والدین خود باشند. یعنی همان فرزندی باشند که پدر و مادر می‌خواهند.
شاید این سبک در سال های آغازین زندگی از آن جهت که درک لازم برای انتخاب و تحلیل موقعیت ها وجود ندارد، صحیح باشد‌؛ اما اگر این نگرش با افزایش سن همچنان باقی بماند، عواقب خوبی نخواهد داشت و به استقلال فرد آسیب می‌زند. با ارتقای توانایی‌ها و دانش فردی باید اهداف و نگرش شما جایگزین دغدغه‌ها و آرمان‌های اطرافیان شود.
بعضی از والدین که در دوره نوجوانی به آرزو های خود دست نیافته‌اند سعی دارند که آرزو های خودشان را به وسیله فرزندان بر آورده کنند. اما این چیزی‌ جز ضرر در پی نخواهد داشت!
والدین باید سعی کنند به جای یک فرمانده، راهنمای خوبی برای زندگی فرزندان‌شان باشند. علاقه و استعداد فرزندان را در نظر بگیرند و با کمک به آن‌ها، مسیر موفقیت را هموارتر کنند.

چه کار باید کرد؟

ارزش‌ها و اهداف خود را در زندگی داشته باشید و روش نوینی را در پیش بگیرید. برای خود اصول مخصوص به خود را داشته باشید. نباید به عقاید دیگران توهین کرد، اما این عبارت اینگونه معنا نمی‌دهد که که از اصول خود دفاع نکنیم.
در حقیقت مسیر شکوفایی و خوشبختی انتخاب خود شماست، نه دیکته دیگران. به رویاهای خود فکر کنید و دنیای خود را خودتان بسازید.
اگر شما هم تصمیم گرفته‌اید به جای نسخه‌ی تقلید و رونوشت از دیگران، خودتان باشید، ما را در نَشوْ همراهی کنید.

درباره ی محدثه اینانلو

همچنین ببینید

پنج تکنیک برای مدیریت استرس

استرس زمانی اتفاق می‌افتد که تقاضای محیط – مانند کار، دانشگاه یا روابط – بیش …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *