سرخط خبرها
خانه / موفقیت / فرآیند سه مرحله‌ای هدف‌گذاری
three steps

فرآیند سه مرحله‌ای هدف‌گذاری

در این مطلب با فرآیند کلی و سه مرحله‌ای هدف‌گذاری آشنا خواهیم شد. در آینده به بررسی هر یک به تنهایی و به طور مفصل خواهیم پرداخت:

مرحله اول؛ رویا پردازی:

نقطه آغاز هر چیزی رویا پردازی است و داشتن رویا هرگز ایرادی ندارد. هر چیزی که اکنون در اطراف‌مان می‌بینیم، روزی از یک رویا سرچشمه گرفته است. مثلاً همین نیروی برقی که ما برای روشن ‌‌کردن رایانه یا تلفن همراه‌مان استفاده می‌کنیم و یا هر وسیله‌ای که اکنون می‌توانیم با آن این مطالب را منتشر و یا مطالعه کنیم روزی رویا بوده و ایده‌ی آن احتمالاً در ابتدا رد یا اینکه مورد تمسخر واقع شده است. البته این یک امر کاملاً طبیعی است؛ مثل زمانی که برادران رایت برای اولین بار توانستند به مدت چهارده ثانیه در هوا به پرواز در بیایند. مردم می‌گفتند تنها چهارده ثانیه پرواز کردند؛ اما آن‌ها در جواب می‌گفتند: «نه تنها توانستیم پرواز کنیم، بلکه چهارده ثانیه روی هوا معلق ماندیم!»

واقعیت این است که حتی اگر روی آب راه بروید؛ می‌گویند شناکردن بلد نیستید.

مرحله دوم ؛ ساخت تئوری :

بعد از رویا پردازی به مرحله‌ای می‌رسیم که باید تمامی ایده‌هایی را که ما را به هدف نزدیک‌تر می‌کند را عملی کنیم و هر فکری را که رویا و تئوری ما را به هم نزدیک می‌کند را پیاده کنیم و با جدیت در پی تحقق بخشیدن به رویای‌مان باشیم، باز هم برادران رایت را مثال می‌زنم و تفاوت دیدگاه آنان با مردم دیگر؛ جالب است بدانید که پدر آن‌ها کشیش بود و به دو پسر خود وعده‌ی سوختن در آتش جهنم را بخاطر مطرح‌کردن ایده‌ی پرواز داد!

باید تنها به افرادی گوش کنیم که دستاوردهای بسیار بزرگتری از ما دارند و می‌دانیم که از ما بهترند.

مرحله سوم ؛ به حقیقت پیوستن رویا :

نتیجه درست و دقیق برداشتن این دو گام ، رسیدن به مرحله سوم یعنی به حقیقت پیوستن رویا است. این یک قانون ثابت شده و بدون خطا است. این ممکن است درست باشد که ما از ابتدا هیچ ایده‌ای برای طی‌کردن گام‌های بزرگ رسیدن به هدف‌مان نداشته باشیم اما بارها و بارها از بزرگان شنیده‌ایم که نباید اجازه دهیم سختی‌های مسیرِ هدف ما را از دنبال کردن آن باز دارد.

bob's quote
“هیچ‌گاه اجازه ندهید این موضوع که نمی‌دانید چگونه به هدفی برسید، شما را از قدم برداشتن در راه آن منصرف کند، در اصل هدفی که راه آن کاملا روشن و واضح است، زیاد نمی‌تواند سودمند باشد و رویای شما باید هم شما را بترساند و هم هیجان زده‌تان کند”.

درباره ی رامین ناصری

همچنین ببینید

چهار توصیه برای مدیریت بهتر زمان [ویدیو]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *