سرخط خبرها
خانه / موفقیت / ارتباط موفق / نقش ارتباط کلامی در موفقیت

نقش ارتباط کلامی در موفقیت

دنیایی را تصور کنید که در آن ناتوان از ارتباط برقرار کردن با دیگران باشیم! اوضاع چگونه خواهد بود؟ مسلماً شرایط خوبی نیست و خوشبختانه ما نیز در چنین جهانی زندگی نمی‌کنیم. همه‌ی ما توانایی برقراری ارتباط با دیگران (کلامی یا غیر کلامی) را داریم؛ از بدو تولد تا هنگام مرگ.
درست است که همه‌ی ما از این توانایی به صورت ذاتی برخورداریم، اما کیفیت آن در بین همه‌ یکسان نیست. همین تفاوت در کیفیت است که نقش مهمی در میزان موفقیت ما بازی می‌کند.
یکی از اصول اصلی موفقیت، آموختن طرز صحیح و کارآمد ارتباط با سایرین است. از خانواده، گروه‌های تحصیلی و شغلی گرفته تا ارتباطات بین‌المللی و…
تمرکز ما در این مطلب بر ارتباط کلامی است. خوشبختانه، سخنوری مهارتی است که می‌توان با آموختنِ توأم با تمرین آن را بهبود ببخشیم. اگر بدانیم چگونه موثر و کارآمد حرف بزنیم، می‌توانیم دیگران را با خود همراه کرده و مقصود خود را صحیح‌تر منتقل کنیم. بر کسی پوشیده نیست که قدرت بیان بالا با موفقیت در عرصه‌های گوناگون زندگی ارتباط مستقیمی دارد. پس نباید در تقویت آن غفلت کرد.
تقویت مهارت سخنوری و برقراری ارتباط کلامی موثر، نیازمند صبوری در مراحل یادگیری و تمرین است؛ اما به‌کارگیری این نکات ساده، پیشرفت چشمگیری را به دنبال دارد.

این نکات را جدی بگیرید!

قبل از هر چیز به یاد داشته باشید که برای ترغیب دیگران باید از منطق همراه با اخلاق و همچنین چاشنی احساس، استفاده کنید.
۱.صحبت های شما باید منسجم و یکپارچه باشد. وقتی می‌خواهید موضوعی را مطرح کنید، همواره هدف کلی از طرح آن را در ذهن داشته باشید و از آن فاصله نگیرید.
۲. سعی کنید با شنوندگانتان​ ارتباط عاطفی برقرار کنید. این اتفاق به شما کمک خواهد کرد تا به اندازه‌ی کافی روی آن‌ها اثر بگذارید و تغییرشان دهید.
۳.مطالب خود را نمی‌گویید که تمام شوند، بلکه برای رسیدن به هدف خود آن را مطرح می‌کنید. پس برای تاثیر گذاری بیشتر، عجله را فراموش کنید. آرام صحبت کنید، مکث داشته باشید و لبخند بزنید.
۳. قبل از دیگران این شما هستید که باید به سخنانی که بیان می‌کنید، ایمان داشته باشید. حرف‌هایتان را با تمام وجود و از صمیم قلب‌تان بگویید. هرچه باور شما به حرفی که می‌زنید بیشتر باشد، تاثیر آن بر دیگران نیز، عمیق‌تر و بیشتر خواهد بود.
۴. داشتن اعتماد به نفس بالا به شما کمک می‌کند. پس نظرات خود را با اعتماد به نفس بیان کنید .

و اما نکته‌ی آخر

نتایج یادگیری در رفتار ما مشاهده می‌شود. به یاد داشته باشید خواندن این متن یا ده ها متن دیگر، زمانی موثر خواهد بود که آن را به کار بگیرید و تمرین کنید.
در ادامه بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت.

درباره ی محدثه کارگری

همچنین ببینید

چهار توصیه برای مدیریت بهتر زمان [ویدیو]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *