سرخط خبرها
خانه / موفقیت / چند نکته‌ی ساده برای هدف گذاری

چند نکته‌ی ساده برای هدف گذاری

اهداف خود را می‌شناسید؟

آمارها نشان می‌دهند که درصد کمی از مردم برای خود هدف واضح و مشخصی دارند؛ و از این میان بخش کوچک‌تری اهداف خود را مکتوب کرده‌اند.
هدف به معنای ایده و آرمانی است که تمام نیروها، افکار، احساسات و امکانات فرد را به سوی خود سوق داده و متمرکز می‌سازد. به عبارتی دیگر، هدف موضوع و جایگاهی است که برای رسیدن به آن فکر می‌کنیم و برای بدست آوردن آن اعمالی را انجام می‌دهیم‌.
یکی از ابتدایی و ضروری‌ترین گام‌های موفقیت، داشتن یک هدف واضح و مشخص است. قدم اول این است که بدانیم چه می‌خواهیم و به کدام سو حرکت کنیم. اهداف مشخص به زندگی‌مان جهت می‌دهد‌.

چند نکته‌ی ساده ولی مهم

۱.ابتدا علایق و استعدادهایتان را بشناسید

علایق و استعدادهای خود را بشناسید و آن‌ها را با نیازهایی که دارید، مطابقت دهید. صرفِ دوست داشتن یک چیز، نمی‌تواند شما را صاحب آن کند. شرط اساسی تعیین اهداف، همنوایی بین آنها و استعدادهاست.

۲.اهداف باید واقعی و دست‌یافتنی باشند

اهداف بلند پروازانه و احساسی بدون توجه به پتانسیل و استعداد لازم برای رسیدن به آن، فقط وقت‌تان را هدر می‌دهد!

۳.اهداف خود را الویت بندی کنید

باید مراقب باشید که اهداف بزرگ را فدای اهداف کوتاه مدت و کوچک نکنید. اهداف خود را طبق درجات اهمیت، رتبه بندی کنید.

۴.اهداف را مثبت طرح کنید

مثلا به جای اینکه بگویید «من نمی‌خواهم فردی فقیر باشم!» بگویید «من می‌خواهم فردی ثروتمند باشم»

۵.رسیدن به اهداف، مسیر تدریجی دارد

راه چند ساله را نمی‌شود یک‌شبه طی کرد و اگر هم این کار را بکنیم، دوام ندارد! باید برای رسیدن به اهداف خود تلاش کرد و صبور بود.

۶. برای اهداف خود بازه‌ی زمانی تعیین کنید

اهداف خود را مکتوب کنید و مشخص کنید که چه مقدار زمان برای رسیدن به آن لازم دارید. این نکته را جدی بگیرید! بعد از مدتی متوجه‌ی تاثیر شگفت آن خواهید شد.

۷.حاضرید چه چیزهایی را از دست دهید!

برای رسیدن به اهداف‌تان چه هزینه‌هایی خواهید کرد؟ برای اینکه به آن هدف خاص برسید، حاضرید چقدر تلاش یا چقدر هزینه کنید؟ چه چیزهایی را رها می‌کنید تا به اهداف‌تان برسید؟ اگر می‌گویید «هیچ چیز»، پس آن هدف برای‌تان ارزش خاصی ندارد و هرگز به آن نمی‌رسید.

نکته‌ی آخر

انگیزه نیروی محرکه‌ی هر کاری است. اگر انگیزه نباشد، قدم از قدم بر نخواهیم داشت. خودتان به خودتان انگیزه بدهید؛ با هر قدمی که به سوی موفقیت بر می‌دارید، خودتان را تشویق کنید. اگر شما به خودتان کمک نکنید، از دست دیگران کاری بر نمی‌آید!

درباره ی محدثه اینانلو

همچنین ببینید

چهار توصیه برای مدیریت بهتر زمان [ویدیو]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *