سرخط خبرها
خانه / موفقیت / آموزش و موفقیت / انسان و نیاز به موفقیت
نیاز به موفقیت

انسان و نیاز به موفقیت

نمی‌توان زمانی مشخصی را برای پیدایش آن تعیین کرد اما انسان همواره به دنبال احاطه بر محیطی است که در آن زندگی می‌کند و خواهان برتری بر دیگران (چه انسان‌ها و چه سایر موجودات) بوده و هست؛ چیزی که ما آنرا «نیاز به برتری» می‌نامیم.
نیازهای ما نامحدود و منابع و امکاناتی که در اختیار ما قرار دارد، محدود است. این اصل که در علم اقتصاد هم تاکید زیادی را معطوف به خود کرده، صرف نظر از خواست و اراده ی ما نوعی رقابت شدید را در میان انسان‌ها بوجود می‌آورد. البته نباید با دیدِ منفی به آن نگاه کرد. بی شک این رقابت خواسته یا ناخواسته بود که سبب پیشرفت انسان در دوره های مختلف تاریخی تا به امروز شد؛ رقابتی که انسان را وادار به تلاش کرده و افرادی که سُست و منفعل را حذف می‌کند.
در چنین موقعیتی، موفقیت را می‌توان اینگونه تعریف کرد: «کسب سهمِ بیشتری از منابع و امکانات نسبت‌ به دیگران».

نقش آموزش در موفقیت

اشتیاق انسان برای بدست آوردن جایگاهی که سبب برتری وی بر دیگران می‌شود، او را به تلاش برای یادگیریِ اصولی که موفقیتَش را تضمین می‌کند، سوق داده است.
نمی‌توان تاریخچه‌ی خاصی را برای تدریس موفقیت ترسیم نمود. شاید به این دلیل که آموزش موفقیت دامنه‌ی وسیعی از نصایحِ بزرگان، استادان و والدین تا آموزش رسمی و علمی را در بر می‌گیرد. اما چیزی که ما به دنبال آن هستیم، آموزش راهکارهای موفقیت بر مبنای کارهای پژوهشی است. در آموزش رسمی معلمان و استادان خود کسانی هستند که به عنوان افراد موفق در رشته‌ی خودشان شناخته می‌شوند. در واقع تاکید اصلی بر نقش تجربه و الگوپذیری از افرادی است که خود به عنوان افراد موفق شناخته می‌شوند.

روان‌شناسی موفقیت

یکی از شاخه‌های علمی که در زمینه‌ی آموزش موفقیت طرفداران بسیاری دارد، روان‌شناسی موفقیت است. هدف این رشته استفاده از اصول و قواعد روانشناسی و کاربست آن برای رسیدن به موفقیت است.
روانشناسی موفقیت سعی دارد تا با تحلیل شخصیت افراد نخبه و ویژگی‌های آنان، به قواعد و راهکارهای مشترکی دست یابد تا با تکرارشان بتوان آن دستاورد‌‌ها را نیز تکرار کرد.

نَشوْ و روان‌شناسی موفقیت

مطالبی که ما در نَشوْ با شما به اشتراک می‌گذاریم، در سه دسته‌ی کلی قرار می‌گیرند که یکی از آنها روان‌شناسی موفقیت است.
راهکارهای موفقیت در حیطه‌های وسیعی از زندگی فردی و اجتماعی به کار می آیند اما ما آنها را به صورت مشخص و عملی تر در زمینه های تحصیلی و شغلی به کار می‌بریم. به شاخص‌های زیادی در روان‌شناسی موفقیت خواهیم پرداخت از جمله مدیریت زمان، اهمیت هدف، مدیریت سطوح انرژی، برقراری ارتباط موفق، نقش سلامت جسمانی در موفقیت، مدیریت و استقلال مالی و بهبود مهارتها.

درباره ی علیرضا حسین نیا

همچنین ببینید

چهار توصیه برای مدیریت بهتر زمان [ویدیو]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *