سرخط خبرها
خانه / خودیاری / خودیاری چیست؟

خودیاری چیست؟

ایده‌ی ورود روش‌های روان‌شناسی به زندگی، و به عبارت دیگر روان‌شناسی کاربردی، تاریخچه‌ای طولانی دارد. از زمان به رسمیت شناخته شدنِ روان‌شناسی به عنوان یک علم، همواره برخی از متخصصان به دنبال استفاده از اصول آن در زندگی فردی و شخصی انسان بوده و هستند. اینکه ما بتوانیم با کمک اصول روانشناسی دنیای بهتری داشته باشیم، هدفی است که ما در مکتبی به نام «خودیاری» دنبال می‌کنیم.
خودیاری به دنبال آن است که با ایجاد تغییر در فرد باعث بهبود و پیشرفت وی در زمینه‌های شخصی، اجتماعی، اقتصادی و عاطفی شود. تمرکز روش‌های خودیاری مبتنی بر تغییر فرد است. یعنی به فرد کمک کنیم که با تغییر از درونِ خود با محیط اطراف سازگاری پیدا کند یا آن را تغییر دهد.
در هر زمینه‌ای می‌توان از راهکارهای خودیاری استفاده کرد: از استقلال مالی و بهبود زندگی اقتصادی گرفته تا تسلط بر ابعاد شخصیتی و عاطفی خودمان. این روش‌ها مختص به زمینه‌ی خاصی نیست.

اهداف و دامنه‌ی فعالیت خودیاری

کمک‌های خودیاری به انسان طیف گسترده‌ای از زندگی فردی و اجتماعی او را شامل می‌شود. در زمینه‌های فردی به دنبال پرورش مهارت‌های فرد از قبیل مهارت‌های تفکر و حل مسئله، تقویت عزت نفس و جرأت ورزی است. خودیاری در زندگی اجتماعی هم اهدافی دارد از جمله، کمک به ایجاد و حفظ روابط موثر و سالم با دیگران و توانایی مصالحه‌ با آنان. اما اهداف خودیاری را بصورت کلی می‌توان در تغییر و انعطاف‌پذیری خلاصه نمود.
هدف از درمان در روان‌شناسی افزایش آستانه‌ی تحمل فرد است که با بالا رفتن ظرفیت سازگاری و تغییر وی و همچنین توانایی مقابله با محدودیت ها ارتباط مستقیم دارد.
ما نیز در نَشوْ با تیکه بر همین مبانی به دنبال ارائه‌ی ایده‌ها و راهکارهایی هستیم که با کمک آن، قدرت سازگاری و تحمل خود را با شرایط گوناگون افزایش دهیم.

درباره ی میثم خانجانیان

همچنین ببینید

پنج تکنیک برای مدیریت استرس

استرس زمانی اتفاق می‌افتد که تقاضای محیط – مانند کار، دانشگاه یا روابط – بیش …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *