سرخط خبرها
خانه / روانشناسی مثبت / آشنایی با روان‌شناسی مثبت
thumbs_up postive

آشنایی با روان‌شناسی مثبت

 

دنیای امروز و روان‌شناسی مثبت‌گرا

شاید منطقی تر باشد که انتظار داشته باشیم با افزایش امکانات دنیای امروز، سطح رفاه و آسایش انسان افزایش یافته و رضایت او از زندگی به درجات بالاتری نسبت به انسان‌های گذشته رسیده باشد. اما در میدان عمل عکس این مسئله رخ می‌دهد.
پژوهش‌ها و تحقیقات انجام شده در زمینه‌ی رضایت انسان از زندگی نشان می‌دهد که، میانگین سطح رضایتمندی انسان‌ها از زندگی‌شان در مقایسه با گذشته کاهش یافته و علی رغم پیشرفت بشر در مقوله‌های پزشکی و سلامت، حجم بیماری‌های جسمی و اختلالات روانی ناشی از عواملی نظیر استرس رو به افزایش است.
برای تغییر در این شرایط، انسان باز هم دست به دامانِ علم می‌شود. یکی از شاخه‌های علمی فعال در این زمینه، روان‌شناسی مثبت‌گرا است.

روان‌شناسی مثبت

اما روان‌شناسی مثبت‌گرا چیست و در این شرایط چه کمکی به ما می‌کند؟
برخلاف اکثر شاخه‌های روان‌شناسی در گذشته که بر عدم موفقیت انسان و علل ایجاد اختلالات و مشکلات او متمرکز بودند، روان‌شناسی مثبت به جنبه‌های مثبت وجودیِ بشر توجه می‌کند. به دنبال کشف راهکارهایی است برای داشتن زندگی بهتر و سطح رضایتمندی بالاتر.
تصور غالب مردم درباره‌ی افراد مثبت‌اندیش و خوشبین را می‌توان با کلماتی نظیر «بیخیال» یا «ساده‌لوح» نشان داد. اما روان‌شناسی مثبت با این طرز تفکر مخالف است و شما را به این‌که «فقط لبخند بزن و مثبت باش!» دعوت نمی‌کند.
روان‌شناسی مثبت شاخه‌ای علمی است که با پشتوانه‌های تحقیقی و پژوهشی سعی در ارائه راهکار برای داشتن زندگی شاد و پرورش معنا در زندگی‌، دارد. در واقع آنچه در روان‌شناسی مثبت به شما گفته می‌شود، صرفاً واژه‌ها و کلمات شعاری و شور انگیز نیست بلکه توصیه‌هایی‌ علمی است که صحت آنها به اثبات رسیده و درباره‌ی فواید آن مقاله‌ها و کتاب‌های بسیاری نوشته‌اند.

اهداف روان‌شناسی مثبت

اگر فواید و کارآمد بودن روان‌شناسی مثبت را بپذیریم، سوال بعدی این است که: «روان‌شناسی مثبت‌گرا به دنبال چه چیزی است و چه اهدافی دارد؟»
شناخت و پرورش مهارت‌ها، سلامت فکری و روانی، پرورش معنا در زندگی، ایجاد روابط مثبت در خانواده و کسب شادی حقیقی را می‌توان از جمله مهمترین اهداف روان‌شناسی مثبت دانست، اما شاید اساس و بنیان اصلی این رشته بر مفهموم «زندگی در زمان حال» استوار است. در دنیایی که روان‌شناسی مثبت ترسیم می‌کند، مردم در زمان حال زندگی می‌کنند که این به معنای بی توجهی به گذشته و بی تفاوتی نسبت به آینده نیست بلکه به معنای عدم وابستگی به اتفاقات قبلی و عدم دل‌مشغولی و ترس از اتفاقات بعدی است که موجبات از بین رفتن سلامت و شادابی در زندگی را فراهم می‌کند.
عبور از تجربیات تلخ گذشته و ساختن فردایی بهتر که لزوماً با استفاده از امروز‌مان ممکن می‌شود، هدف ماست از مطالبی که در این بخش با شما به اشتراک می‌گذاریم.
با روان‌شناسی مثبت در نَشوْ همراه باشید!

درباره ی میثم خانجانیان

همچنین ببینید

هفت نکته برای رسیدن به تفکر مثبت

مثبت‌اندیشی یک اصطلاح معروف است و گاهی هم ممکن است به یک کلیشه تکراری تبدیل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *